$
בארץ

משבר הקורונה

במשטרה ובמערכת הביטחון נערכים למצב חירום: "מה שלא חיוני יישאר סגור"

בהערכת מצב שהתקיימה במשטרה נאמר כי הממשלה צפויה להכריז על מצב חירום במשק, שמשמעותו "סגר נושם": "אין תנועה ברחובות". עוד נקבע כי המשטרה תבצע אכיפה בבתי עסק שייפתחו ללא אישור: "אם משטרת ישראל לא תוכל לטפל לבד - הצבא יסייע או ייקח אחריות". בנט הורה למערכת הביטחון להיערך למצב "משק לשעת חירום"

כלכליסט ו-ynet 18:5714.03.20

בהערכת מצב שהתקיימה היום (שבת) במשטרת ישראל נאמר כי הממשלה צפויה להכריז על מצב חירום במשק. "במסגרת ההכרזה, יוצג כי מדינת ישראל הולכת להקטין את הפעילות במשק ב-64% למשך חודש ויינתנו רק שירותים חיוניים - מתוך הבנה כי הקטנת החיכוך באוכלוסייה תסייע בהקטנת אפשרות ההדבקה", נאמר. במקביל, שר הביטחון נפתלי בנט הורה למערכת הביטחון להיערך למצב של "משק לשעת חירום".

 

 

במשטרה אמרו עוד כי "המשמעות בהקטנת פעילות המשק הינה הפעלת מעין סגר נושם: אין תנועה ברחובות ומה שלא חיוני יישאר סגור. המקומות הפתוחים יהיו פתוחים על-פי דין". כמו כן, "אם משטרת ישראל לא תוכל לטפל לבד, הצבא יסייע למשטרה או שהצבא ייקח על עצמו אחריות. צה"ל נערך לאפשרות של העברת מקל ויבנה בתי חולים גדולים/זמניים".

 

בהערכת המצב נקבע כי המשטרה תבצע אכיפה בבתי עסק שייפתחו ללא אישור. "יש צורך להגביר את ההסברה בנושא". עוד נקבע כי מעצרים לא דחופים יידחו. "היכן שניתן לדחות את האכיפה/מעצרים יש לדחות עד לאחר – המשבר, היכן שהכרחי בלבד יש לאכוף", נכתב. "מהיום בלילה כל המכוניות המשטרתיות עם לוחית אדומה ואור כחול מהבהב".

 

לפי הודעת המשטרה, הערב ייתקיים במשרדי הממשלה דיון נוסף, שבסופו, בסביבות השעה 20:00, יודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו על הצעדים החדשים.

 

 

מדפים ריקים מדפים ריקים צילום: רויטרס

 

בתוך כך, משרד החוץ האמריקאי פרסם הערב אזהרת מסע ברמה 3 לישראל ולגדה המערבית. משרד החוץ קורא לאזרחים לשקול מחדש נסיעות לאזורים אלה, בשל מגבלות תנועה ונוהלי בידוד שעליהם החליטו ממשלת ישראל והרשות הפלסטינית בשל הקורונה.

 

במערכת החינוך נערכים לסגירת הגנים והחינוך המיוחד החל ממחר - זאת לאחר שביום חמישי הודיעה הממשלה על סגירת כל בתי הספר, למעט הגנים והחינוך המיוחד. בכך תושלם השבתת מערכת החינוך וכל 2.3 מיליון תלמידי ישראל ישהו בביתם החל ממחר ועד למועד שאינו ידוע בשלב זה.

 

 

צוות מד"א בנס ציונה צוות מד"א בנס ציונה

 

 

במקביל, במשרד הבריאות מנסים להרגיע את הציבור לנוכח הבהלה וההסתערות על המרכולים. מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, אמר אחר הצהריים כי במקרה של הקשחת צעדים, הסופרים יישארו פתוחים. "אין טעם להסתער עליהם. המערכת נערכת אבל בכל תסריט אפשרי הסופרים ישארו פתוחים. אני מבקש מהציבור לנהוג באחריות ולהקשיב להנחיות הגורמים המוסמכים לכך".

 

גם מטעם ראש הממשלה בנימין נתניהו נמסר כי מפעלי המזון ממשיכים וימשיכו לפעול כסדרם: "לרשתות המזון יש מלאי גדול. ייבוא המזון לישראל נמשיך. אין צורך לאגור מזון. הנגישות לרשתות המזון והפארם תימשך".

 

השר לביטחון פנים גלעד ארדן אמר הערב כי במשטרה נערכו לתרחישים שונים, ושוטרים הוצבו מחוץ למרכולים. "הצבת שוטרים ליד מרכזי מזון נעשתה אך ורק רק כדי לשמור על הסדר הציבורי, כיוון שצפינו שעלולה להיות הגעה מוגברת של אזרחים", אמר ארדן. "אין סיבה להגעה הדחופה לסופרים כי לפי כל התרחישים שהוצגו למשטרה ולמשרדי, עסקים חיוניים כמו חנויות מזון ובתי מרקחת ועוד - ישארו פתוחים וזמינים לציבור הרחב".

 

 

ארדן הוסיף כי "זו תקופה מאתגרת שמחייבת את כולנו לאחריות אישית ולערבות הדדית. ארגוני החירום וההצלה של המשרד לביטחון הפנים מתמודדים עם אתגרים חדשים, ועושים את כל הפעולות הנדרשות כדי לשמור על ביטחונם של אזרחי ישראל".

 

בתום התייעצויות במשרדי הממשלה ושיחות אישיות שקיים עם צמרת האוצר במהלך כל סוף השבוע, הודיע יו"ר ההסתדרות, ארנון בר-דוד כי יכנס הערב ב-20:00 את ראשי ההסתדרויות והאיגודים המקצועיים במשק לתדרוך לגבי ההיערכות הנדרשת ולגבש את הצעדים המעשיים שיתמכו במשק בתקופת החירום הצפויה.

 

ברקע הדיונים הכלליים על החרפת הצעדים, גם בצה"ל מעדכנים ומקשיחים את התנהלות הצבא: בהודעת דובר צה"ל אחר הצהריים נמסר כי כלל המשרתים ייקראו מחר לחזור לבסיסיהם, וכי על הלוחמים ביחידות הקרביות להיערך לשהות ממושכת של כחודש מבלי לצאת לבתיהם.

 

משרד הבריאות הודיע היום על עלייה במספר הנדבקים בנגיף הקורונה בישראל ל-164. ארבעה מהם החלימו. שני חולים מאושפזים במצב קשה, ועשרה במצב בינוני. רק 6,839 בדיקות לאיתור קורונה נערכו עד כה בישראל, ו-27 חולים מאושפזים בבתיהם. לפי הנתונים, כ-40,000 ישראלים נמצאים בבידוד ביתי.

x