$
בארץ

החלו ההכנות להעברת המשק למצב חירום "באופן הדרגתי"

נתניהו צפוי להכריז על מגבלות חדשות: לפי ההערכות, רק עובדים חיוניים יגיעו לעבודה; תוקדם ועדת חריגים שתעניק למגזרים מסוימים היתרים להמשיך ולפעול; "מבינים שהשעון מתקתק לאחור"; גורם בממשלה: "קריסה כלכלית של משקי הבית ותחושות תסכול וחוסר אונים בקרב האוכלוסייה עשויות להוביל למשבר גדול יותר מאשר הנזק הצפוי כעת למשק"

צבי זרחיה, אדריאן פילוט ועמרי מילמן 16:2214.03.20
רה"מ בנימין נתניהו צפוי להודיע הערב (שבת) על שורת צעדים והחמרות במשק; לפי ההערכות, רק עובדים חיוניים יגיעו לעבודה, וכל היתר יתבקשו להישאר בבית. תחנות דלק וסופרמרקטים יהיו פתוחים במתכונת מצומצמת. משרדי הממשלה, ובנקים יעבדו במתכונת מצומצמת ורק עובדים חיוניים יתבקשו לבוא לעבודה. מספר חולי הקורונה המאומתים בישראל עלה היום ל-164.

 

בתוך כך, הערב מסר ראש הממשלה כי "מפעלי המזון בישראל ממשיכים וימשיכו לעבוד כסדרם. יש מלאים גדולים לרשתות המזון. ייבוא המזון לישראל נמשך. כל אלה יוצרים מלאי גדול ולכן אין צורך או הצדקה באגירת מזון. כמו כן, הנגישות לרשתות המזון והפארם תימשך".

 

במקביל, מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב מסר הערב: "אזרחי ישראל הסופרים יישארו פתוחים, נקודה. אין טעם להסתער עליהם. המערכת נערכת אבל בכל תסריט אפשרי הסופרים יישארו פתוחים. אני מבקש מהציבור לנהוג באחריות ולהקשיב להנחיות הגורמים המוסמכים לכך".

 

 

לפני זמן קצר הסתיימה ישיבה במשרד רה"מ בהשתתפות נציגי המשרד,המל"ל, האוצר ועוד עם ראשי הסקטור העיסקי. בישיבה התריעו ראשי האוצר ובהם מנכ"ל האוצר שי באב"ד מפני השבתה כללית של המשק והשלכותיה על כלכלת המדינה. נציגי המגזר העסקי התבקשו להסביר כיצד יוכלו לפעול רק עם עובדים חיוניים. משתתפים שהיו בישיבה התרשמו שאין בממשלה עדיין החלטה סופית בעניין בין עמדת משרד הבריאות לבצע השבתה כללית של המשק לבין עמדת משרד האוצר להשבתה חלקית. רה"מ בנימין נתניהו יכנס ב-16:00 התייעצויות עם נציגי האוצר, הבריאות ועוד במהלכה אמור לקבל החלטות שיוצגו הערב בפני הציבור.

 

במקביל, נציגי משרדי הבריאות והאוצר ופיקוד העורף סיימו לפני שעה קלה שיחת ועידה שנועדה להכין את המדינה והמשק למצב חירום - כך אמרו גורמים בכירים במשרד הבריאות; להערכת הגורמים, במהלך היום ייערכו פגישות עבודה נוספות, כאשר המטרה היא להכין את הארגונים החיוניים לתפקוד תקין - לרבות אספקת תרופות, דלקים, חשמל, תשתיות, תחבורה ציבורית ועוד.

 

נתניהו נתניהו צילום: צילום מסך

 

כמו כן, גורמים במערכת הבריאות מציינים כי תוקם ועדת חריגים שתנוהל על ידי צוות בין-משרדי - שתעניק למגזרים מסוימים היתרים להמשיך ולפעול.

 

במשרד הבריאות מגבשים בשעות אלו מסמך הנחיות למגזרים החיוניים במשק. אותם גורמים מדגישים כי נושא היערכות לשעת חירום מצריך הירתמות של כל משרדי הממשלה, ארגונים עסקיים וכמובן החברה האזרחית.

  

גורם שנכח בשיחות אמר ל"כלכליסט" כי "אנחנו נערכים לוגיסיטית על מנת להעביר - בימים הקרובים ובאופן בדרגתי - את המדינה ואת המשק לשעת חירום. הדבר יקח זמן היערכות מסוים ולא יהיה מיידי, ואנחנו מבינים שהשעון מתקתק לאחור".

 

הגורם הדגיש כי "לאחר שתתקבל ההחלטה, הציבור יעודכן בצורה מסודרת ושקופה, הדבר לא יקרה הערב, מאחר שיש היערכות מקדימה של המשק לכל ההיבטים של תפעול בזמן חירום. בכל מקרה, זו החלטה ברמת ראש הממשלה".

 

ביקורת בממשלה: לא בוחנים את ההשלכות ארוכות הטווח

 

גורמים בממשלה טוענים כי לא בוחנים את ההשלכות ארוכות הטווח של השבתת המשק על הפגיעה שעשויה להיגרם לפרטים בעקבות הזנק הנפשי והכלכלי. לדבריהם, הנזק עשוי להוביל למשבר גדול יותר מזה הצפוי כרגע. לדברי גורם בממשלה, "קריסה כלכלית של משקי הבית ותחושות תסכול וחוסר אונים בקרב האוכלוסייה עשויות להוביל למשבר גדול יותר מאשר הנזק הצפוי כעת למשק – אלו דברים שיש לבחון".

x