$
בארץ

במקום בידוד ביתי: משרד הביטחון מקים שלושה מתקני החלמה קבוצתיים לחולי קורונה קלים

בידוד קורונה: בשלב ראשון יוכלו המתקנים לקלוט 1,000 איש. נפתלי בנט: "ככל הנראה המתקנים יוקמו על בסיס מלונות, כפרי נוער ריקים ואכסניות". כל המידע בכלכליסט

עמרי מילמן 17:0013.03.20

שר הביטחון, נפתלי בנט, הנחה את מערכת הביטחון להקים שלושה מתקני החלמה קבוצתיים לנשאי קורונה בתום התייעצות עם משרד הבריאות והמטה לביטחון לאומי. המתקנים מיועדים לחולי קורונה קלים כחלופה לבידוד ביתי ואמורים להיות מוקמים "תוך שבוע או פחות", כך על פי בנט. 

 

 

חדר בידוד לחולי קורונה בבית החולים שיבא חדר בידוד לחולי קורונה בבית החולים שיבא צילום: AP

 

בנט הנחה את מערכת הביטחון להיערך באופן מיידי לאתר שלושה מתקנים שייפתחו בצפון הארץ, בדרום ובמרכז, כדי שיוכלו לקלוט חולי קורונה קלים כבר בימים הקרובים. מטרת המתקנים תהיה לרכז את החולים הקלים אשר נושאים את הנגיף בישראל על מנת לאפשר בידוד אפקטיבי, למנוע סכנת הדבקה לבני המשפחה, להקל על המבודדים במישור החברתי ולהעניק מענה רפואי מיידי לחולים במקרה של החמרה.

 

לדברי בנט, "כבר עכשיו מחפשים ומאתרים מקומות. ככל הנראה, הם יוקמו על בסיס מלונות, כפרי נוער ריקים, מבני האגודה למען החייל, אכסניות, אני רוצה שהתנאים יהיו טובים. מי שהוא נשא נגיף ובמצב בריאותי מצוין, בד"כ צעירים, נשלח לשם. הם יידעו שהם מגיעים למקום בתנאים חביבים, יש צוות רפואי, לנשאים לא תהיה בעיה להתרועע ולקיים פעילות חברתית."

 

בנט: "יש שורה של בעיות עם אשפוז ביתי"

 

מטרת המתקנים תהיה לקלוט את אותם נשאים שאין להם תסמינים או שיש להם תסמינים קלים, שהם 80% מהנשאים. לדברי בנט, "עד לרגע זה כל הנשאים מאושפזים בבידוד בבתי חולים, זו הדרך הלא יעילה והיקרה. היה כיוון של ללכת לאשפוז ביתי, אני לא מאמין בדרך הזו. אשפוז ביתי זה שבועיים למי שלא נושא את הנגיף וחוזר מחו"ל. למי שנושא את הנגיף זה בערך 5 שבועות בבידוד מוחלט עד שהנגיף עוזב את הגוף. יש שורה של בעיות. אתה מדביק את המשפחה. למי שלא גר בוילה, אלא בדירת 3-4 חדרים סבירות גבוהה שידביק את המשפחה. הניסיון הסיני והקוריאני מלמד שהמשפחה תידבק. הבעיה השנייה היא לוגיסטיקה נוראה באשפוז ביתי, 600 נשאים שכל אחד תקוע בבית שלו, אחד בכרמיאל, אחד בחולון, צריך ניטור רפואי מסוים, כשמשחררים אותם צריך לבדוק יומיים שהבדיקה שלילית. זה פשוט לא רציני".

 

המתקנים יוכלו לקלוט בשלב הראשון 1000 איש אולם תהיה להם יכולת צמיחה במתקנים ל-3000 איש. ההחלטה את מי מהנשאים לשלוח למתקנים הללו (אם בכלל) תהיה בסופו של דבר של מערכת הבריאות. כאשר יכול להיות במקרים מסוימים יעדיפו במערכת הבריאות לשלוח נשאים לבידוד ביתי. על כך אמר השר בנט "יכול להיות שמערכת הבריאות תחליט את חלק מהנשאים לשלוח לבידוד ביתי, למשל אם מדובר ברווק, או במישהו בעל בית גדול. אנחנו נערכים למצב הרע מכל כדי שלא נגיע למצב של איטליה. שם גם הנשאים הקלים מגיעים לבית החולים ומקריסים אותו כך שהוא לא מסוגל להגיע".

 

בנוגע לשאלת כח האדם שיפעיל את המתקנים אמר בנט כי " מדובר על שני סוגי כח אדם, ניקוי סביר של המקום, כמו כוכב אחד או שניים. כח האדם הרפואי יגיע או מתוך מערכת הבריאות או מגיוס של אנשים שבאזרחות לא עוסקים ברפואה אך בתפקידם הצבאי פרמדיקים וכו'. ככלל אין הגיון בגיוס חירום של רופאים שכן הם מגיעים מאותו מאגר. מערכת הביטחון תגייס אנשים שלא עוסקים באזרחות שלהם ברפואה."

x