$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

למרות השבתת מערכת החינוך: נציב שירות המדינה אוסר להביא ילדים לעבודה במגזר הציבורי

על פי הנחיות שהוציא הנציב פרופ' דניאל הרשקוביץ, מיום ראשון ייאסר על עובדים להביא ילדים למשרדים ממשלתיים וליחידות סמך, לבתי החולים הממשלתיים ולכל היחידות הקשורות למערכת החוץ והביטחון. לדבריו, הוא מודע לקושי על רקע השבתת מערכת החינוך, ולכן יוציא הנחיות לעבודה מהבית

אדריאן פילוט וצבי זרחיה 16:4913.03.20

נציב שירות המדינה פרופ' דניאל הרשקוביץ הודיע לפני זמן קצר לכלל עובדי השירות על הטלת מגבלות חדשות שיחולו באופן מיידי - זאת לאחר הערכת מצב שקיים בנושא התפשטות הקורונה ובתום עבודת מטה שנעשתה בנושא בנציבות.

 

במסגרת הודעתו, אוסר הנציב על עובדי שירותי המדינה להביא את ילדיהם לעבודה, למרות שהחל מיום ראשון יישארו הילדים ללא מסגרת חינוכית. בין היתר, אוסר הרשקוביץ להביא ילדים למשרדים הממשלתיים וליחידות הסמך, לבתי החולים הממשלתיים, ולכל היחידות הקשורות למערכת הביטחון והחוץ. הרשקוביץ מסביר כי הוא מודע לקושי של העובדים, ולפיכך יוציא הנחיות וכללים לעבודה מהבית. 

 

 

הרשקוביץ חוזר על הנחייתו של רה"מ בנוגע לקיום כנסים ואירועים בהשתתפות של יותר מ-100 אנשים, אך מחמיר את ההנחיה ביחס להשתלמויות, הכשרות, קורסים והדרכות, שבהם יוכלו להשתתף לכל היותר 50 אנשים.  

נציב שירות המדינה פרופ' דניאל הרשקוביץ נציב שירות המדינה פרופ' דניאל הרשקוביץ צילום: אלכס קולומויסקי

 

ההנחיה הרגישה והעמומה יותר נוגעת לקבלת קהל. הנציב פונה לבכירי השירות הציבורי כדי לבדוק את חיוניות קבלת הקהל בתחומם, ומנחה אותם לוותר על שירות זה - רק ככל שהם מגיעים למסקנה שניתן לעשות זאת.עוד הוא מסב את תשומת לבם של בכירי שירות המדינה לצורך לווסת את קבלת הקהל באמצעות זימון תורים מראש או סדרנים. עוד הוא מבקש להרחיב את כל השירותים שניתנים לקהל באמצעות כלים דיגיטליים.

 

מיום ראשון: החמרת הכללים בנוגע להימצאות של עובדים במקומות עבודה

 

בתוך כך, ראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי להודיע מחר (שבת) בערב על החמרת ההגבלות במאבק נגד הקורונה. ל"כלכליסט" נודע שמיום ראשון הקרוב יוחרפו הכללים להימצאות עובדים ביחד לצורך מניעת חיכוך ביניהם, על מנת למנוע הדבקה. ההנחיות יחולו הן על המגזר הציבורי והן על המגזר הפרטי.

 

כיום אוסרות ההנחיות כינוסים שבהם משתתפים מעל 100 אנשים, אבל, אין התייחסות לעבודת צוות ולנוכחות של עובדים במקומות עבודה. 

 

רה"מ נתניהו רה"מ נתניהו צילום: בלומברג

 

 

ההנחיה החדשה עשויה להביא לצמצום במספר העובדים בו זמנית במקומות העבודה. גורמים במשרד הבריאות אישרו ל"כלכליסט" שאכן מתוכננים צעדים נוספים, אך סירבו לפרט את מהותם ואת כניסתם לתוקף.

 

ישיבת הממשלה תתקיים ביום ראשון בשיחת וידיאו

 

מוקדם יותר הודיע מזכיר הממשלה צחי ברוורמן לשרי הממשלה כי בהנחיית נתניהו ישיבת הממשלה ביום ראשון תתקיים באמצעות שיחת וידאו (Video conference). ישיבת הממשלה תעסוק בנושא נגיף הקורונה.

 

לצורך קיומה של ישיבת הממשלה יוקמו שבעה מוקדים בירושלים ותל אביב, בהם יותקנו האמצעים הטכנולוגיים, ואליהם יגיעו שרי הממשלה ביום ראשון. ראש הממשלה ינהל את ישיבת הממשלה מלשכתו בירושלים. גורמי המקצוע במשרד ראש הממשלה מנהלים את המערך הטכנולוגי לקיום הישיבה בשיחת ועידה.

 

הבוקר קיים נתניהו דיונים בנושא נגיף הקורונה בהשתתפות שר הבריאות יעקב ליצמן, שר התיירות יריב לוין, שר הכלכלה אלי כהן ובכירים נוספים, במשרד רה״מ בירושלים. נתניהו אמר כי ״אנחנו מקיימים דיונים ומקבלים החלטות סביב השעון. אנחנו משקיעים מאמצים רבים עכשיו כדי להגדיל את קצב הבדיקות, לצמצם את קצב ההדבקות וכמובן לתגבר, לתחזק ולשמור על הצוותים הרפואיים, ועוד דברים רבים אחרים". נתניהו הוסיף ואמר לציבור: "אין לכם מה להסתער על רשתות המזון, יהיה מספיק מזון בכלל וגם לחג".

 

 

המגעים להקמת ממשלת חירום לאומית תקועים

 

בינתיים, המגעים להקמת ממשלת חירום לאומית כפי שהציע אתמול (יום חמישי) נתניהו -תקועים. בתום שתי שיחות שנערכו הלילה בין גנץ לנתניהו לא חלה שום התקדמות.

 

ח"כ אבי ניסנקורן יו"ר סיעת כחול לבן פנה אתמול ליו"ר הכנסת ח"כ יולי אדלשטיין בבקשה להציב ביום שני לאחר השבעת הכנסת על סדר יומה של הכנסת, את מינויו של ח"כ מאיר כהן (כחול לבן) כיו"ר הכנסת. במהלך צפויים לתמוך 61 חברי כנסת מהאופוזיציה. בסמכותו של אדלשטיין כיו"ר הכנסת לבחון את הנושא במשך כשבוע, והוא לא חייב להעלותו להצבעה כבר ביום שני הקרוב.

 

בליכוד ‏ הגיבו כי " הודעת כחול לבן היא חרפה ומתפרסמת בעיצומו של דיון חירום שמנהל רה"מ. בכחול לבן עדיין לא מבינים את המשמעות של המשבר, וממשיכים לעסוק בפוליטיקה קטנה. ציון אפס במנהיגות ושיקול דעת".

x