$
בארץ

נגיף הקורונה

15% מגני הילדים לא נפתחו, האוניברסיטאות עוברות ללימוד מרחוק

הגנות זועמות על החרגתן מהשבתת הלימודים בעקבות התפשטות הנגיף ומזהירות כי "דווקא הילדים בגיל הרך הם אלו שלא מסוגלים להקפיד על היגיינה מיטבית"; במעונות קיימת מחלוקת האם להשבית את הלימודים, ובמוסדות להשכלה גבוהה נערכים למשבר ומבטלים פעילויות

שחר אילן 08:3513.03.20

לאחר ההודעה על הפסקת הלימודים בבתי הספר ובמוסדות להשכלה גבוהה: הגננות דורשות להפסיק את הלימודים גם בגני הילדים בשל התפשטות נגיף הקורונה, ולפיכך נגרמו היום (ו') שיבושים בלימודים בגנים. לפי הודעת משרד החינוך, 15% מהגנים לא נפתחו הבוקר. בהסתדרות המורים אומרים שמדובר ב-2,700 גנים לפי נתוני משרד החינוך, אך מעריכים שם שמספר הגנים שהושבתו בפועלו גדול אף יותר.

 

בקבוצת ווטסאפ של הגננות נשמעו קריאות להצהיר שהן חולות ולא להגיע לעבודה. יו"ר ארגון גננות מחנכות, דורית חזן, דורשת מראש הממשלה בנימין נתניהו להפסיק את הלימודים גם בגנים. היא שואלת "האם חיי הגננות הפקר? האם משפחות הגננות אינן חשובות"? חזן מצטרפת לדרישת מזכ"ל הסתדרות המורים, יפה בן דוד, שהודיע שלא תאפשר להפלות את הגננות.

 

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע אתמול כי בתי הספר והאוניברסיטאות ייסגרו לפחות עד לאחר חופש הפסח ואילו הגנים, מוסדות לנערים בסיכון, כפרי נוער והחינוך המיוחד יוחרגו בשלב זה וימשיכו לפעול.

 צילום: עטא עוויסאת

 

חזן כתבה לנתניהו כי "שמעתי בתדהמה את החלטתך להשבית את כל מערכת החינוך ולהחריג את הגיל הרך". היא טוענת ש"דווקא הילדים בגיל הרך הם אלו שלא מסוגלים להקפיד על היגיינה מיטבית. לצערנו הם עדיין מחטטים באף, מקנחים את האף בשרוול, מכניסים ידיים לישבן (קבל את התנצלותי על התיאורים הפלסטיים)".

 

חזן מציינת ש"דיברת על שמירת מרחק - זה לא משהו שאפשרי בגני הילדים. כולם נוגעים בכולם ומחבקים את כולם, עד 35 ילדים בגן. כל גננת מחבקת עשרות ילדים כל יום, ילדים שבאים מבתים שבחלקם אנשים חולים או בבידוד" חזן קוראת לנתניהו "לתקן את החלטתך לאלתר, ולהשאיר בבית גם את ילדי הגנים. חיי ילדי הגן אינם הפקר, וכך גם חיי צוותי הגן".

 

בן דוד כתבה אתמול ש"לא נסכים לאפשר לעובדי הוראה, להישאר חשופים לסכנת ההידבקות. לא ניתן להפלות בין עובדי ההוראה שמלמדים בגנים לעובדי הוראה אחרים. אנו קוראים למדינה ללמוד ממדינות אחרות, אשר סגרו באופן מלא את מוסדות החינוך ובכך שמרו על בריאות עובדי ההוראה והילדים".

 

ראשון לציון, רחובות, נס ציונה, אור יהודה, מזכרת בתיה, גדרה, יבנה, אזור, בקריית אונו, יהוד ואשקלון הכריזו שהיום לא יתקיימו לימודים בגני הילדים. הדבר הוסבר גם בסערת מזג האוויר.

 

מחלוקת במעונות

במעונות יש לעומת זאת מחלוקת. מנכ״ל התאחדות מעונות היום הפרטיים בישראל ניב בר אור הזהיר שהשבתת מעונות היום הפרטיים, אם יוחלט עליה בהמשך, תביא לקריסתם. לדבריו, "מעונות היום הפרטיים בישראל לא בנויים לשאת בעול ההוצאות של השבתה שלא הייתה כדוגמתה, מדובר בהוצאה של עשרות אלפי שקלים לחודש למעון". בישראל, אומר בר אור, 10,000 מעונות יום פרטיים, מהם 8,000 רשומים במשרד העבודה והרווחה. "אם יוחלט על סגירתם על ממשלת ישראל לקחת בחשבון החזר הוצאות לכלל מעונות היום הפרטיים בישראל אחרת לפעוטות לא יהיה לאן לחזור בשוך המגפה".

 

בניגוד למעונות היום הפרטיים בנעמת מפעילת מעונות היום הגדולה בישראל דווקא דורשים השבתה. יו"ר נעמת, חגית פאר, אומרת ש״על המדינה להורות על סגירת המעונות באופן מיידי. אלפי המטפלות במעונות המפוקחים אינן מסוגלות לסחוב על גבן את המשק כולו - קל וחומר בתנאי השכר המחפירים בהם הן מועסקות. חייהן של המטפלות יקרים לא פחות מחייהם של המורים או של כל אזרח אחר במדינה״. נעמת מפעילה כ- 170 מעונות, אליהם מגיעים למעלה מ-13 אלף פעוטות בגילאי לידה עד 3.

 

האוניברסיטאות והמכללות הודיעו אתמול בזו אחר זו כי יעברו ללימודים מקוונים, אם כי חלקן ידחו את פתיחת הסמסטר השני בשבוע לצורך הערכות. אוניברסיטת תל אביב הודיעה כי מהיום כל השיעורים ייערכו באופן מקוון. הודעה על דרך קיום המבחנים ושיעורי המעבדה תישלח בהמשך. הטכניון הודיע על ביטול בחינות מועד ב' שנועדו להיום. הסמסטר שיחל ביום רביעי יערך בלימודים מקוונים. פעילויות מחקר בקבוצות קטנות יימשכו כרגיל. נשיא האקדמיה לאומנויות בצלאל, פרופ' עדי שטרם, כתב כי המוסד מחפש דרכים להמשיך את הלימודים.

 

גם תנועת הנוער מבטלות את הפעילות, ובהנחיית משר הבריאות מתחילות לעבור לפעילות מקוונת.

x