$
בארץ

משבר הקורונה

בתי הספר ייסגרו, הגנים לא; נתניהו: "להקים מיד ממשלת חירום לאומית"

ההחלטה לא כוללת חינוך מיוחד, פנימיות, פעוטונים וגני ילדים; ראש הממשלה המליץ על "שמירת מרחק מינימלי של מטר, ורצוי אף שני מטרים, בין אדם לאדם"

עמרי מילמן ושירות כלכליסט 20:1412.03.20

ישראל סוגרת את בתי הספר והאוניברסיטאות; ההחלטה לא כוללת חינוך מיוחדת, פנימיות, פעוטונים וגני ילדים - כך הודיע הערב ראש הממשלה בנימין נתניהו. הוא קרא להקים "עוד הערב" ממשלת חירום לאומית.

 

לדברי נתניהו, "המפתח לניצחון על הנגיף הוא מניעת ההדבקה. והמפתח לכך הוא שמירה על היגיינה אישית. אל תלחצו ידיים, רחצו ידיים. דבר נוסף - שמירת מרחק מינימלי של מטר, ורצוי אף שני מטרים, בין אדם לאדם.

  

"אנחנו בעיצומו של אירוע לאומי ועולמי שלא היה כדוגמתו מקום המדינה. הצפי הוא שאם יימצא חיסון - זה ייקח זמן רב. לא עניין של ימים, הלוואי שיכולתי לומר שעניין זה חודשים. היעד העליון שלנו הוא להאט את קצב ההדבקה. כך מוכל לצמצם את מספר החולים, ולהרוויח זמן כדי לייצר חיסון. אנו באירוע מתגלגל שאף אחד לא מכיר אותו ולא יודעים איך ייגמר".

 

ראש הממשלה הוסיף: "הנגיף אינו מתחשב בגבולות ולא מבחין בין יהודים ולא יהודים, דתיים ולא דתיים, אנשי ימין ושמאל. כולנו בסירה אחת. למעשה כל האנושות בסירה אחת. אני מבקש להודות לאנשים מהצד השני של המתרס הפוליטי שמביעים הערכה למאמץ שאני וחבריי מובילים למען בריאות הציבור וחיי הציבור. הם מבינים שאנחנו נמצאים בשעת חירום היסטורית. שעת חירום לאומית ובינלאומית. חייבים לשים בצד את הפוליטיקה, אחר כך יהיה זמן לחזור לאותה הנקודה, אבל כרגע נדרשת אחריות לאומית - והאחריות הזאת לאומית ואישית גוברת על כל שיקול אחר. נטפל במשבר בכוחות משותפים מתוך אמון בינינו שרק דבר אחד צריך לעמוד לנגד עינינו, טובת מדינת ישראל , בריאותם וחייהם של אזרחי ישראל".

 

נתניהו, הערב נתניהו, הערב צילום: צילום מסך

 

ליצמן: מתכוונים להגיע ל-2,000 בדיקות ביום

 

שר הבריאות ליצמן פתח את דבריו בהבעת הערכה לצוותים הרפואיים שהתגייסו לטובת המאבק בנגיף. "כל הצעדים שלקחו היום, אתמול, שבוע שעבר, כולם קשים אחד יותר מהשני. לא קל", אמר ליצמן. "אנחנו נעשה את זה, הציבור בדרך כלל מקפיד אך יש חריגים ונטפל בהם בחומרה. לא נהסס לשלוח משטרה ונעשה כל מה שצריך לעשות".

  

הוא ציין כי מערכת הבריאות קיבלה תוספת תקנים של 200 רופאים ו-600 אחיות. "זהו צעד גדול לצוות שאנחנו צריכים שיטפל בכל הבעיות האלו", אמר השר. הוא הדגיש כי במערכת הבריאות מתכוונים להגיע ל-2,000 בדיקות שייערכו ביום לשלילת הימצאות הנגיף בגופם של אזרחים.

 

 

ליצמן ליצמן צילום: אלכס קולומויסקי

 

בהסתדרות המורים מבקרים בחריפות את ההחחלטה להחריג את גני הילדים מהשבתת מערכת החינוך. " לא נסכים לאפשר לעובדי הוראה, להישאר חשופים לסכנת ההידבקות. לא ניתן להפלות בין עובדי ההוראה שמלמדים בגנים לעובדי הוראה אחרים. אנו קוראים למדינה ללמוד ממדינות אחרות, אשר סגרו באופן מלא את מוסדות החינוך ובכך שמרו על בריאות עובדי ההוראה והילדים".

 

מנכ״ל התאחדות מעונות היום הפרטיים בישראל ניב בר אור הזהיר שהשבתת מעונות היום הפרטיים, אם יוחלט עליה בהמשך, תביא לקריסתם. לדבריו, "מעונות היום הפרטיים בישראל לא בנויים לשאת בעול ההוצאות של השבתה שלא היתה כדוגמתה, מדובר בהוצאה של עשרות אלפי שקלים לחודש למעון". בישראל, אומר בר אור, 10,000 מעונות יום פרטיים, מהם 8000 רשומים במשרד העבודה והרווחה. "אם יוחלט על סגירתם על ממשלת ישראל לקחת בחשבון החזר הוצאות לכלל מעונות היום הפרטיים בישראל אחרת יקרוס ולפעוטות לא יהיה לאן לחזור בשוך המגפה"

 

מה הנזק למשק?

 

הכלכלנית הראשית במשרד האוצר, שירה גרינברג, מעריכה כי עלות ההשבתה תעמוד על 150-300 מיליון שקל ביום - ובסך הכל מיליארדי שקלים עד סיום חופשת הפסח.

 

ההערכות באוצר הן כי הצעדים האחרונים שננקטו על ידי ראש הממשלה ומשרד הבריאות, בהם איסור על אירועים של מעל 100 איש, יעלו למשק בין מיליאדר לשלושה מיליארד שקל, לאור ביטול של הצגות, הופעות, חתונות וכו'.

 

אם עד כה הנזק למשק הוערך בכ-1% מהתוצר (כ-14 מיליארד שקל), ההערכות כעת הן כי הנזק יוכל להגיע גם ל-2% ואפילו יותר בתרחיש בו ההתפרצות לא תיבלם בקרוב - דבר שעלול לאפס את הצמיחה ולהביא למיתון.

 

 

 

x