$
בארץ

דיווח שוטף

בכיר בברזיל שאובחן בקורונה - נפגש עם טראמפ; דיסנילנד נסגר

בישראל - בתי הספר והאוניבסיטאות ייסגרו - מספר חולי הקורונה עלה ל-109, בהם תינוק בן חצי שנה; השבעת הכנסת - בשלוש קבוצות; ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו נכנס לבידוד; גנרל אמריקני: "איראן מסתירה את מספר חולי הקורונה במדינה"; מקרה מוות ראשון באזרבייג'ן; ספרד: מספר המתים זינק ל-84

כלכליסט ו-ynet 23:1312.03.20

משבר הקורונה: עדכונים שוטפים מהארץ ומהעולם

 

 

 

23:00 - עיריית ניו יורק הכריזה על מצב חירום, לאחר שמספר הנדבקים הוכפל בתוך 24 שעות.

 

פארק דיסנילנד בקליפורניה יישאר סגור עד סוף החודש, בעקבות משבר הקורונה. "על אף שלא היו מקרי הידבקות בדיסנילנד, החלטנו לסגור את הפארק כדי לשמור על בריאותם של העובדים והמבקרים", נמסר.  הפארק ייסגר ב-14 במרץ - ויישאר סגור עד סוף החודש.

 

דיסנילנד דיסנילנד

 

 

20:55 - הרשויות באיטליה עדכנו כי 189 חולים שנדבקו בקורונה מתו ביממה החולפת. מניין המתים מן הנגיף במדינה עומד כעת על 1,016 בני אדם. איטליה הפכה למדינה הראשונה מחוץ לסין שבה מספר הנספים עלה על אלף. מספר הנדבקים בה עלה ל-15,113.

 

20:45 - ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע על סגירת בתי הספר והאוניברסיטאות. גני הילדים יישארו בינתיים פתוחים.

 

עקב המגבלות על התקהלות במסגרת המאבק בהתפשטות הקורונה, חברי הכנסת ה-23 יושבעו בשלוש קבוצות נפרדות של 40 ח"כים. כך הודיע מנכ"ל הכנסת אלברט סחרוביץ. כמו כן לא יוזמנו להשבעה בני המשפחה של הח"כים, מלבד משפחותיהם של שלושה ח"כים חדשים שיושבעו לראשונה.

 

 

במקביל, הערב נודע כי ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו נכנס לבידוד, אחרי שאשתו פיתחה תסמיני שפעת. היא החלה לגלות את התסמינים אחרי ששבה מבריטניה, ועברה בדיקה כדי לוודא שלא נדבקה בנגיף הקורונה. כעת היא ממתינה לתוצאות, ובינתיים פחתו התסמינים. אצל ראש הממשלה טרודו עצמו לא התגלו שום תסמינים.

 

 

נתניהו, הערב נתניהו, הערב צילום: צילום מסך

 

18:45 - משרד הבריאות עדכן כי בין חולי הקורונה שאובחנו היום - תינוק בן חצי שנה ונער בן 17. טרם נקבע היכן הם יאושפזו. מספר החולים בישראל עלה ל-109.

 

18:15 - עוזר בכיר של נשיא ברזיל שהשתתף ביום שבת האחרון בפגישה בפלורידה עם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ואף פרסם תמונה שבה הוא נראה עומד לצדו של הנשיא האמריקני וסגנו מייק פנס נדבק בנגיף – כך אישרה הערב (יום ה') ממשלת ברזיל. האיש הוא פביו ויינגרטן, קצין התקשורת של ז'איר בולסונרו, והוא נשלח לבידוד בביתו. בתקשורת הברזילאית דווח כי הנשיא בולסונרו עצמו נמצא "תחת מעקב" כדי לוודא שלא נדבק בנגיף, אולם ככל הידוע הוא לא נכנס לבידוד. 

טראמפ עצמו אמר הערב כי הוא אינו חושש מהאפשרות שנחשף לנגיף. "בואו נגיד את זה ככה: אני לא מודאג", אמר לכתבים בשולי פגישתו עם ראש ממשלת אירלנד ליאו ורדקר בבית הלבן. הבית הלבן מסר כי לטראמפ ולסגן הנשיא פנס "כמעט לא היה מגע" עם ויינגרטן וכי הם אינם צריכים להיבדק.

 

 

פביו ויינגרטן עם טראמפ ופנס פביו ויינגרטן עם טראמפ ופנס

 

מפקד הפיקוד המרכזי של צבא ארצות הברית, הגנרל קנת' מקנזי, אמר כי איראן מסתירה את המספר האמיתי של חולי הקורונה במדינה, וכי המגפה העולמית הופכת את טהרן למסוכנת יותר. "אני חושב שנגיף הקורונה משפיע על תהליך קבלת ההחלטות שלהם והופך אותם למסוכנים יותר". 

 

17:30 - רשויות החירום באזרבייג'ן הודיעו כי תושבת המדינה שהייתה בבידוד אחרי ששבה מאיראן מתה מנגיף הקורונה. זהו מקרה מהוות הראשון מן הנגיף במדינה.

 

משרד הבריאות בספרד הודיע כי מניין המתים מהידבקות בנגיף הקורונה זינק מ-47 בני אדם ל-84 תוך יממה. עוד דווח כי 2,968 בני אדם נדבקו בנגיף במדינה, מדובר בעלייה של 828 מקרי הידבקות מאתמול.

 

 

16:50 - יותר ויותר חברות הייטק שולחות את עובדיהן לעבוד מהבית. חברת eBay הודיעה לכלל עובדיה בישראל – יותר מ-300 - על מעבר לעבודה מהבית החל מהיום. פעילותו העסקית של מרכז הפיתוח והמחקר תימשך כסדרה, כאשר יוענקו לעובדים כל הכלים הנחוצים לעבודה מהבית. גם חברת לייטריקס ופורטר שלחו היום את עובדיהם לעבוד מהבית.

 

 

16:05 - מספר חולי הקורונה המאומתים בישראל עלה ל-104. יותר מ-34 אלף נמצאים כעת בבידוד.

 

15:55 - עיריית גדרה לא מחכה להחלטה האם תושבת מערכת החינוך הארצית. בהודעה שפרסמה העירייה נאמר שמחר יום שישי לא יתקיימו לימודים בכל מוסדות החינוך בגדרה. הדבר מוסבר ב"סופה העתידה להגיע לאזורנו מהערב ולאור המצב הקיים במדינה". עוד נאמר ש"ההחלטה התקבלה בהתייעצות עם אגף החינוך והנהגת ההורים היישובית". עיריית אשקלון לעומת זאת הכחישה הודעה דומה שנמסרה בשמה.

 

(שחר אילן)

 

15:50 - משרד העבודה והרווחה מיתן את ההנחיה שפרסם שלשום האוסרת כליל על כניסת בני משפחה ואורחים לבתי אבות ודיור מוגן. כניסה של בני משפחה מדרגה ראשונה תתאפשר לביקור קרובי משפחה שאינם יכולים לצאת החוצה. זאת, לאחר שמנהל בית האבות יוודא שלמבקר אין תסמינים, הוא לא שהה בחו"ל בשבועיים האחרונים ואינו מתגורר עם אדם החייב בידוד.

 

(שחר אילן)

 

 

14:05 - בהמשך היום צפויה להתקבל, בדיונים שיערכו בהשתתפות נציגי משרד הבריאות והמועצה להשכלה גבוהה, החלטה בשאלה האם לדחות את תחילת הסימסטר השני באוניברסיטאות, או לקיים אותו תוך מעבר ללימודים שעיקרם מקוון. האוניברסיטה העברית כבר פרסמה החלטה על דחיית פתיחת הסימסטר בשבוע, שינוצל למעבר ללימודים שכולם מקוונים. 

 

(שחר אילן)

 

14:00 - הנהלת בתי המשפט הוציאה הודעה הכוללת מספר עדכונים הנוגעים להתנהלות הרשות השופטת נכון להיום. כך, דיוני המעצרים בבית משפט השלום בירושלים מתנהלים כסדרם; באולמות הדיונים בכל רחבי הארץ יישמר מרווח של 2.5 מטרים לכל הפחות בין דוכן השיפוט לשורת הספסלים הראשונה בקהל; בוטלו כל השתלמויות השופטים שתוכננו עד חודש מאי, וכן אירועי מערכת שתוכננו בתקופה הקרובה שאינם קשורים בדיוני בתי המשפט.

 

(תומר גנון)

 

12:15 - מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דוד, פנתה לרה"מ נתניהו בבקשה לסגור את בתי הספר וגני הילדים. בן דוד טוענת שהמשך הלימודים יביא להפצת הקורונה ומאשימה: "משרד החינוך מפקיר את עובדי ההוראה והתלמידים ושם אותם בחזית". משמעות הדרישה היא השבתה של חלק גדול מהמשק, אך בן דוד טוענת ש"לא ייתכן שהשיקול הכלכלי גובר".

 

בן דוד כתבה בפנייתה לנתניהו כי "ישראל היא מדינה צפופה ביותר ובשבוע האחרון קפץ מספר הנדבקים פי שלושה. שוודיה, דנמרק, פולין, איטליה ועוד מדינות סגרו את בתי הספר וגני הילדים". עוד היא מציינת ש"סין שסגרה באופן הרמטי את כל המערכות, לרבות מוסדות החינוך הצליחה להגיע לשליטה במספר החולים ואף לצמצם אותם".

יפה בן דוד מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דוד מזכ"לית הסתדרות המורים צילום: ראובן קפוצינסקי

 

לטענתה, "בתי הספר וגני הילדים מהווים מדגרה למחלות זיהומיות, החושפות את כל באי המקום. זוהי סכנה חמורה ומיידית לתלמידים, עובדי הוראה, לבני המשפחות ובפרט לבעלי מערכת חיסון ירודה". בן דוד כותבת כי "דו"ח ארגון הבריאות העולמי קבע שמרבית האנשים נדבקים בבית או בעבודה". כתוצאה מכך, לדבריה, "התלמידים ועובדי ההוראה יביאו את המחלה הביתה וידביקו את בני משפחתם שידביקו אחרים".

 

בן דוד הגיעה למסקנה כי "כל המאמצים למניעת התפשטות כלל ארצית לא יצלחו ברגע שבו הנגיף ידביק קהילות שלמות של בתי ספר". לדבריה, "כבר עכשיו עובדי הוראה רבים שלהם מחלות רקע, מערכת חיסונית מדוכאת או בני משפחה רגישים פוחדים ללמד ונמצאים בביתם על חשבון ימי מחלה. אני מבינה אותם ומודיעה כי הסתדרותה מורים תגבה אותם".

 

לטענתה, "זו לא הפעם הראשונה שמשרד החינוך מפקיר את עובדי ההוראה והתלמידים ושם אותם בחזית. לא יתכן שהשיקול הכלכלי גובר על הדאגה לבריאותם ולחייהם של התלמידים ושל עובדי ההוראה". היא דורשת "לגלות אחריות לאומית לבריאות הציבור ובכללם תלמידי ישראל, מחנכי ישראל ובני משפחותיהם כדי למנוע את הקורבנות הבאים". על רקע זה היא מבקשת מנתניהו "להורות על סגירת מוסדות החינוך בארץ: גני הילדים ובתי הספר".

 

בתוך כך, ממשרד החינוך נמסר כי 15% מהתלמידים לא הגיעו היום ללימודים, רובם כנראה על רקע החששות ממחלת הקורונה. אחוז היעדדרות גבוה במיוחד של 25% נרשם במחוז ירושלים, 20% נעדרים נרשמו במחוזות תל אביב והדרום. אחוז היעדרות נמוך במיוחד של 10% נרשם במחוזות חיפה והמרכז.

 

(שחר אילן) 

 

11:50 - בעקבות משבר הקורונה והמלצת משרד הבריאות להימנע ככל שניתן מהתקהלויות אנשים במרחב אחד, החליט הבוקר ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד אבי חימי, על ביטול הכנסים המקצועיים המתוכננים בעת הזו, ובכלל זה כנס היועצים המשפטיים ברשויות המקומיות וכנס דיני רשלנות רפואית שתוכנן לסוף החודש. כמו כן, הורה ראש הלשכה לבטל את הפעילות האקדמית הכוללת ימי עיון, השתלמויות והרצאות עד להודעה חדשה. בעקבות ההחלטה אמר חיימי: "מתוך דאגה ואחריות לציבור עורכי הדין בישראל, ובכפוף כמובן להנחיות משרד הבריאות, אנו נאלצים בצער רב להקפיא את הפעילות האקדמית עד להודעה חדשה. אני שב וקורא לעורכות ועורכי הדין לגלות אחריות ולהישמע להוראות משרד הבריאות. אני מאמין שיחד נעבור את הימים הלא פשוטים האלו ונחזור בכוחות מחודשים בבוא העת".

 

11:00 - חברת תממ, שבימים כתיקונם מספקת ארוחות למטוסים, תבצע "הסבה" ותספק ארוחות לישראלים השוהים בהסגר. מדובר בשיתוף פעולה עם החברה לפיתוח כלכלה מקומית בראשות רועי דינוביץ, במסגרתו תספק החברה ארוחות לשוהים בבידוד ובבתי חולים. תממ היא אחת משורה של ספקיות שירותים לחברות התעופה הישראליות- שנדרשת להתאמות עקב הצמצום הדרסטי במספר הטיסות. יוזכר כי אל על, ארקיע וישראייר נאלצות בימים אלה לצמצם את הטיסות באופן חריף עקב נגיף הקורונה.

 

בפועל, נכון לשעה זו חלק ניכר מהטיסות של חברות התעופה הישראליות אינן יוצאות. ארקיע וישראייר בחרו להעביר חלק גדול מצי המטוסים לטיסות לאילת, אך הודעת מדינת ישראל לפיה אסורה התקהלות של מעל 100 איש במקום סגור פגעה במאמץ. אתמול הודיעה ישראייר כי תפעיל בקו לאילת מטוסי ATR 72, אשר יכולים להטיס 72 נוסעים. 

 

(תומר הדר)

 

נתב"ג הריק, אתמול נתב"ג הריק, אתמול צילום: יאיר שגיא

  

10:30 - שירות בתי הסוהר (שב"ס) החל בפינוי בית סוהר 'סהרונים' בנגב, על מנת להכשיר אותו לקליטת אסירים נשאי קורונה, ככל שאלה יאובחנו בעתיד. כ-200 אסירים מפונים מבית הסוהר סהרונים ויפוזרו בין מתקני הכליאה ברחבי הארץ. בשב"ס מדגישים כי ב"שלב זה אין כלואים המאובחנים כחולים".

 

(עמיר קורץ)

 

 

9:11 - בנק לאומי וקבוצת הביטוח מנורה הודיעו היום (ה') כי לאור התפשטות נגיף הקורונה בישראל, ומתוך רצון להקל על עסקים קטנים ובינוניים שנקלעו לקשיים תזרימיים כתוצאה מכך, הם יציעו מסלול הלוואה ייעודי לאותם עסקים במסגרת קרן ההלוואות לעסקים קטנים ובינוניים בערבות המדינה. זאת, על רקע החלטת הממשלה להגדיל את תקציבי הסיוע לעסקים בתקופה זו.

 

ההלוואה שתוענק תהיה בגובה של עד 500 אלף שקל או עד 8% מהמחזור השנתי האחרון של בית העסק (הגבוה מביניהם), לתקופה של עד 5 שנים, עם אפשרות לדחות את תשלום קרן ההלוואה (גרייס) לתקופה של עד 6 חודשים.

 

ההלוואה דורשת בטוחה בשיעור של 10% מגובהה, ותינתן בריבית של החל מפריים + 1.5%. כמו כן, על מנת לסייע לעסקים בתקופה רגישה זו, מתחייב לאומי ללוח זמנים קצר לטיפול בבקשה, של עד 9 ימי עסקים. הלוואות הקרן בערבות מדינה מועמדות ע"י שותפות לאומי ומנורה ביחס של 60%/40%.

 

(רחלי בינדמן)

 

מפה עולמית של חולי הקורונה

 

 

9:10 - "כלואים" בכלא: שרות בתי הסוהר החליט למנוע זמנית כניסה ויציאה מבית המעצר בירושלים. זאת עד לקבלת תוצאות בדיקה של קצינה מבית המעצר שדיווחה כי הייתה במגע עם חולה קורונה מאומת.

 

כמו כן לא יתקבלו למתקן עצורים חדשים ולא יוצאו עצורים לדיונים בבית משפט, וזאת בתיאום עם משטרת ישראל והנהלת בתי המשפט. כלואים שאמורים להשתחרר ישוחררו ישירות לבידוד בית. בשב"ס מסרו כי נכון לעכשיו ישנם 25 אנשי סגל ו-119 כלואים בבית המעצר בירושלים.

 

(עמיר קורץ)

  

גרף חולים בישראל

 

 

9:00 - משרד הבריאות הודיע הבוקר כי מניין הנדבקים בנגיף הקורונה בישראל עלה ל-100. אתמול אושפזה בבית החולים פוריה בטבריה תיירת אמריקנית בת 70 שהגיעה לישראל ממצרים. מצבה מוגדר בינוני והיא סובלת מדלקת ריאות וקשיי נשימה. היא אושפזה בבידוד בהתאם להנחיות משרד הבריאות.

 

בתוך כך נקבע מותו של תייר יווני בן 66 ששב מביקור בישראל לאחר שנדבק בנגיף. מדובר בקורבן הראשון של המחלה ביוון, שבה אובחנו עד כה 99 מקרי הדבקה. יוון דיווחה הבוקר (ה') על מקרה המוות הראשון כתוצאה מנגיף הקורונה. הגבר שמת, בן 66, שב בסוף חודש פברואר ליוון מטיול בישראל ובמצרים.

 

בשבוע שעבר עדכן משרד הבריאות כי צליינים מיוון ששהו בישראל וברשות הפלסטינית אובחנו כנשאי קורונה. במשרד הבריאות היווני אמרו כי מדובר בקבוצה שמנתה 21 תיירים. 

 

בית חולים בפטרס יוון שבו אושפזו הצליינים החולים בקורונה בית חולים בפטרס יוון שבו אושפזו הצליינים החולים בקורונה צילום: AFP

 

הנהג שהסיע אותם, תושב מזרח ירושלים, חלה גם בנגיף ומאושפז במצב קשה בבית החולים פוריה. אתמול אושפזה בבית החולים חולה שנייה בנגיף, תיירת אמריקנית בת 70 שהגיעה לישראל ממצרים. מצבה מוגדר בינוני והיא סובלת מדלקת ריאות וקשיי נשימה. היא אושפזה בבידוד בהתאם להנחיות משרד הבריאות.

 

בבית החולים ציינו שלשום כי קיימים סימנים לשיפור במצבו של הנהג. עם זאת, הוא עדיין מורדם ומונשם ומצבו מוגדר קשה. "ישנם סימנים מעבדתיים אשר מעידים על הטבה", נמסר.

 

נשאי נגיף הקורונה בעולם

 

 

בשבוע שעבר אובחן עובד בשגרירות ישראל באתונה כנשא של הנגיף, לאחר שהיה על טיסת הצליינים ששבו ליוון, והדביק את אשתו ובתו. בשל כך הוחלט כי השגרירות הישראלית בבירה היוונית תיסגר למשך שבועיים, שבמהלכם יעבור המבנה חיטוי ויתקיים בירור בנוגע למסלול שעבר העובד וכן לגבי האנשים שעימם נפגש.

 

ישראל עדכנה בדברים את משרד הבריאות - שפרסם את מסלול הטיסות של העובד: "הישראלי טס לישראל ב-1 במרץ מאתונה, בטיסת אל על בשעה 10:40. מיד לאחר שובו הוא טס למומביי בטיסת אל על 71 שהמריאה בשעה 20:15. ב-5 במרץ הוא טס בטיסת אל על 72 ממומביי לתל-אביב בשעה 22:50. ב-6 במרץ הוא טס בטיסה AEGEAN 922 מתל אביב לאתונה בשעה 05:40".

 

יוון בצל הקורונה יוון בצל הקורונה צילום: AFP

 

במשרד הבריאות קראו לכל מי שהיה בטיסות הללו להיכנס באופן מיידי לבידוד בית למשך 14 יום, ולדווח על כך באתר המשרד.

 

שגרירות ישראל באתונה פרסמה הודעה רשמית לאחר הגילוי שבה נכתב: "כאמצעי זהירות ודאגה לבריאות הציבור, שגרירות ישראל ביוון תיפתח מחדש ב-23 במרץ לאחר סגירה מרצון למשך שבועיים מאז שנמצא כי עובד השגרירות אובחן עם וירוס הקורונה. השגריר יוסי עמרני והצוות הדיפלומטי ימשיכו לעבוד מבתיהם. אנחנו מודים לממשלת יוון על תמיכתה ושיתוף הפעולה, ומבטיחים לכולם שהשגריר והצוות הדיפלומטי במצב רפואי מצוין".

 

(ynet)

x