$
בארץ

נגיף הקורונה

המו"מ בין אל על לוועד העובדים נכשל - יוכרז סכסוך עבודה

בהסתדרות אומרים כי ההנהלה דחתה על הסף את הצעת העובדים, שכללה לטענתה ויתורים בהיקף של מיליארד דולר לשבע שנים

בילי פרנקל 23:2411.03.20

המו"מ בין אל על לוועד העובדים נכשל - יוכרז סכסוך עבודה. המו"מ התפוצץ לפני זמן קצר בתום פגישה של כ-4 שעות בין יו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד, יו"ר איגוד עובדי התחבורה אבי אדרי, ונציגות וועד העובדים לבין ההנהלה. בהסתדרות ציינו כי יו"ר ההסתדרות הוביל מו"מ מרתוני לאורך שתי יממות רצופות, אך הנהלת אל על דחתה את הצעת העובדים על הסף.  כפי שנמסר, הצעה זו כללה ותורים מצד העובדים בהיקף של מיליארד דולר לתקופה של 7 שנים.

 
כפי שדווח מוקדם יותר היום, ההסכם שנידון בין הצדדים כלל פיטורי 1,000 עובדים והוצאת 4,000 לחופשה ללא תשלום - כ-80% מעובדי החברה - וויתור של הטייסים על 20% משכרם. 
 
יו"ר ההסתדרות מסר כי "בתום מו"מ מרתוני שהובלתי במשך שתי יממות רצופות, הנהלת אל על דחתה את כל ההצעות שגיבשנו בשיתוף עם עובדי החברה. יש כאן משבר שלא היה כמותו וההנהלה מסרבת להפנים את גודל השעה ואת האחריות הכבדה שמוטלת על כתפיה. אני חרד לגורלה של אל על וקורא להנהלה להתעשת. על ההנהלה לקבל את הצעת ההסתדרות ולשוב לשולחן המו"מ".
 

יו"ר ועד עובדי אל על, שרון בן יצחק, מסר לכלכליסט, כי ללא הסכמת הוועד, ההנהלה לא תוכל להוציא את העובדים לחופשות ללא תשלום. לדבריו, "הנחנו בפתחה של ההנהלה הצעה של מיליארד דולר להבראת החברה, שמגיעה רק מהעובדים, בהפחתות שכר ובדרישות ובפיטורי עובדים, הצעה מטורפת שחותכת את בשכר, אך ההנהלה פועלת בחוסר אחריות משווע. כל מה שאנחנו מבקשים הוא שהממשלה תיקח אחריות להציל את החברה".

 

יו"ר איגוד עובדי התחבורה, אבי אדרי, שנכח אף הוא בפגישה, אמר כי "הנהלת אל על רק רוצה להשית גזירות על עובדיה, מבלי להכיר בחשיבותו של ההון האנושי להמשך קיומה של החברה. הערב נחצה גבול ואם ההנהלה לא תשתף פעולה עם העובדים ועם המציאות, החברה עלולה לקרוס תוך ימים ספורים". אדרי ציין בשיחה עם כלכליסט כי ויתורים אלו הסתכמו בכ-140-130 מיליון דולר בשנה וכללו ובין השאר חל"תים, ויתורי שכר משמעותיים אצל הטייסים וויתור על קליטת עובדים חדשים.

 

מטוס אל על
מטוס אל על צילום: רויטרס
x