$
בארץ

דיווח שוטף

מספר חולי הקורונה בישראל עלה ל-97; החנויות באיטליה מושבתות

ארגון הבריאות העולמי הכריז על הקורונה כמגפה עולמית; מספר החולים בישראל עולה בהתמדה והמשטרה נערכת לסגר כללי והשבתת התחבורה הציבורית. כל המידע בנושא באתר כלכליסט

שירות כלכליסט ו-ynet 23:5611.03.20

משבר הקורונה - עדכונים שוטפים מהארץ ומהעולם

 

 

23:55 - בית החולים אסותא ברמת החייל בתל אביב יצמצם את היקף הניתוחים המתוכננים בשל מחסור בצוות רפואי. כך הודיע הערב בית החולים.

זאת בעקבות כניסתן לבידוד של 28 אחיות אשר באו במגע עם אחות בתפקיד ניהולי בבית החולים, שאובחנה כחולה בקורונה.  באסותא הדגישו הערב כי האחות לא טיפלה במטופלים בשבועיים האחרונים ובנוסף ציינו כי היא לא שהתה בבית החולים בשבוע האחרון. לדברי אסותא, כל העובדים שבאו במגע קרוב עם האחות נכנסו לבידוד, על פי הנחיות משרד הבריאות.

 

בהודעה שהוציא בית החולים נכתב עוד כי "בתיאום מלא עם משרד הבריאות פעילות בית החולים נמשכת כסדרה, למעט צמצום של חלק מהניתוחים המתוכננים ברמת החייל עקב מחסור בצוות רפואי. ביתר המרכזים הרפואיים של אסותא אין שינוי בפעילות. חקירה אפידימיולוגית מפורטת של משרד הבריאות תישלח בהמשך".

 

23:42: ראש ממשלת איטליה ג'וזפה קונטה הודיע הערב (יום ד') על צעדים חדשים, כחלק מהסגר שהוטל על המדינה. קונטה הורה לסגור את כל החנויות ברחבי איטליה, מלבד מרכולים, רשתות מזון ובתי מרקחת. קונטה הודה לציבור על שיתוף הפעולה עם צעדים דרסטיים וחסרי תקדים, אך הדגיש שאיטליה חייבת "לעשות צעד נוסף". הצעדים החדשים יהיו בתוקף ממחר עד 25 במרץ. "נוכל לראות את ההשפעות של המאמץ האדיר הזה רק בתוך כמה שבועות", אמר קונטה לאיטלקים.

 

23:40- רכבת ישראל מודיעה על שורת ביטולי קווים כבר מחר (חמישי), וזאת בשל כניסת עובדים לבידוד. על פי דיווחי החברה הם נאלצים לפעול על פי הנחיות משרד הבריאות, ומאחר שמספר הפקחים שנמצאים בבידוד עלה מ-10 ל-27, שהם יותר מ-10% ממצבת הפקחים שיש בחברה (250), "נוצר מחסור בצוותים להפעלת רכבות הנוסעים, שהם מנהלי הנסיעה נמצאים במגע עם ציבור הנוסעים" . מבדיקת כלכליסט עולה שאחת החולות בקורונה נסעה ברכבת ובאה במגע עם עובדי החברה, מה שהכניס כמה מהם לבידוד.

 

המו"מ בין אל על לוועד העובדים נכשל - יוכרז סכסוך עבודה.

 

 

רכבת ישראל רכבת ישראל

 

 

22:40 - תלמיד כיתה ד' בבית הספר דרך כפר יונה שהגיע מספרד חלה בנגיף הקורונה. במקביל, גם תלמידת כיתה ו' מכפר יונה חלתה בנגיף, לאחר שבאה במגע עם אביה שחלה בנגיף.

 

 

22:30 - משחק שמינית גמר ליגת האלופות בין פריז סן ז'רמן לבורוסיה דורטמונד מתקיים הערב באצטדיון "פארק דה פראנס" בבירת צרפת - ללא קהל. המשחק המקביל, בין ליברפול לאתלטיקו מדריד, מתקיים עם קהל.

 

האצטדיון הריק בפריז, הערב האצטדיון הריק בפריז, הערב צילום: גטי

 

22:10 - וול סטריט סיימה עוד יום עגום, בצל הקורונה. דאו ג'ונס צנח ב-5.9% ונכנס לטריטוריה דובית - 20% פחות מהשיא; נאסד"ק איבד 4.7%, ו-S&P 500 השיל 4.9% מערכו - שני המדדים כבר נכנסו במהלך המסחר לטריטוריה דובית, לאחר שאיבדו כבר יותר מ-5.5% - אך בחצי השעה האחרונה הירידות התמתנו מעט, והם לא נכנסו לשוק דובי.

 

22:00 - בית החולים איכילוב עדכן כי חלה החמרה במצבו של חולה קורונה המאושפז במקום, מצבו קשה והוא מורדם ומונשם. הגבר, חולה מספר 71, הוא עובד רשות שדות התעופה בנתב"ג בשנות ה-60 לחייו.

 

הרשויות בצרפת הודיעו כי 15 בני אדם נוספים מתו כתוצאה מנגיף הקורונה, מה שהעלה את מניין המתים במדינה ל-48. שר הבריאות הצרפתי אוליבייה וראן הודיע כי יוטלו הגבלות על שני אזורים חדשים במדינה - האי קורסיקה והאזור סביב העיר מונפלייה שבדרום צרפת. בתוך כך, מניין הנדבקים בנגיף בצרפת עומד כעת על 2,281.

 

 

21:45 - שר הביטחון נפתלי בנט הודיע כי בתום התייעצות ביטחונית ובהתאם להמלצת גופי הביטחון יימשך הסגר הקיים ברצועת עזה עד 14 במרץ. תותר כניסת פועלים עד גיל 50 בלבד ליהודה ושומרון אך הסגר על בית לחם יימשך גם הוא. ייאסר על ישראלים להיכנס לשטחי A ו-B למעט מקרים חריגים. נמסר כי "מדובר בצעדים שמטרתם למנוע את התפשטות הנגיף תוך צמצום הפגיעה במשק ככל הניתן".

 

 

פועלים פלסטינים במעבר אייל פועלים פלסטינים במעבר אייל צילום: שאול גולן

 

21:30 - משרד הבריאות מעדכן: עלה מניין הנדבקים בקורונה ל-97. מספר החולים בארה"ב עבר את ה-1,000.

 

קונצרט של התזמורת הפילהרמונית הערב בהיכל התרבות בתל אביב בוטלה בעקבות ההנחיה החדשה. למרות שהמופע בוטל, התזמורת עלתה לבמה וניגנה לטובת שידור חי בעמוד הפייסבוק שלה.

 

משרד הבריאות פרסם את המקומות שבהם שהתה חולה מספר 79 בנגיף הקורונה, תושבת הדרום שבאה במגע עם חולים מספר 51 ו-58. היא שוהה בבידוד ביתי מאז 10 במרץ בשעה 09:00. על פי המסלול שפרסם המשרד, היא נסעה במהלך 10 הימים האחרונים פעמים רבות ברכבת בין אופקים לבאר שבע, שם החליפה לרכבות לרמלה בשעות הבוקר המוקדמות וחזרה לאופקים באותו המסלול בשעות אחר הצהריים. היא ביקרה בנוסף גם בחנויות במתחם ביג בבאר שבע ב-2 במרץ בין 17:00 ל-14:00 וב-10 במרץ ביקרה במרפאת כללית באופקים בין 08:40 ל-09:00.

 

משרד הבריאות פרסם את המקומות שבהם עברה חולה מספר 78 בנגיף הקורונה, אישה בת 49 מאזור הדרום שנדבקה מחולה קורונה אחר. ב-28 בפברואר היא שהתה בין השעות 11:00-09:00 בסופרמרקט "אושר עד" בבאר שבע. למחרת, שהתה בין השעות 21:00-18:00 בחנות "איקאה" בבאר שבע, למעט מתחם המסעדה. ב-2 במרץ שהתה בין השעות 17:00-14:00 במתחם ביג באר שבע בחנויות H&O ותמנון. ב-6 במרץ היא שהתה בסופרמרקט "ויקטורי" באופקים בין השעות 11:30-11:00 וב-8 במרץ שהתה בקופת חולים כללית ב' אופקים מבוגרים. באותו ערב שהתה בין השעות 00:00-20:00 בחגיגות יום האישה באולם "שמיים" בשדרות.

 

 

חדר בידוד בשיבא חדר בידוד בשיבא צילום: AP

  

20:10 - רשות כבאות והצלה תיתן הקלות רגולטוריות לבתי המלון בעקבות המשבר בענף עקב התפרצות נגיף הקורונה: נציב כבאות והצלה רב טפסר דדי שמחי הנחה את גורמי המקצוע בכבאות לפעול למתן ארכה נוספת של עד חמישה חודשים לבתי מלון קיימים המחויבים בדרישות רגולטוריות ומצויים במשבר כלכלי עמוק חמור נוכח הצניחה הדרמטית בתיירות, וזאת בתנאי שאותם מלונות עומדים בדרישות בטיחות הכרחיות שאינן מסכנות חיים.

 

ע"פ הערכת התאחדות המלונות ישנם עשרות בתי מלון המחויבים בדרישות בטיחות חדשות ובעלות כוללת ממוצעת של מאות אלפי שקלים. כך קיבל שמחי את בקשתו של נשיא התאחדות המלונות אמיר חייק להקל על בתי המלון המצויים לדבריו "במצב חירום".

 

19:45 - הגבלות חדשות בישראל: ייאסר על כינוסים של מעל 100 משתתפים. בנוסף נשקלת האפשרות לדחות את שנת הלימוד האוניברסיטאית. כך אמר הערב ראש הממשלה בנימין נתניהו, במסיבת עיתונאים, שנייה במספר היום, שקיים יחד עם שר הבריאות יעקב ליצמן, ומנכ"ל המשרד משה בן סימן טוב.

 

בן סימן טוב אמר: "בתי הספר - ימשיכו לתפקד. אין סיבה לסגור את בתי הספר, וכך גם לגבי התחבורה הציבורית. אנו קוראים למעסיקים לאפשר עבודה מהבית עד כמה שניתן". הוא הוסיף: "קוראים לכל האנשים עם חום או תסמינים נשימתיים - להיכנס לבידוד עד שיעברו הסימפטומים". 

 

19:00 - משרד הבריאות מעדכן: בישראל יש כבר 82 מקרי קורונה מאומתים, מעל 31 אלף ישראלים נמצאים בבידוד.

 

18:30 - ארגון הבריאות העולמי הכריז על הקורונה כמגפה עולמית.

 

פגישה של שרי החוץ של מדינות ה-G7 שאמורה הייתה להתקיים בעיר פיטסבורג שבמדינת פנסילבניה בארה"ב תתקיים במקום בשיחת ועידה בווידיאו, בעקבות התפרצות נגיף הקורונה. "ארה"ב החליטה לארח את שרי ה-G7 באופן וירטואלי באמצעות וידאו, במקום התכנסות בפיטבסורג ב-24 וב-25 במרץ", מסרה מחלקת המדינה האמריקנית.

 

המרכזים לבקרת מחלות ומניעתן של ארה"ב הודיעו כי עד כה אותרו במדינה 987 בני אדם שנדבקו בנגיף הקורונה. למעשה, אובחנו מאז אתמול 291 בני אדם. מניין המתים מהנגיף במדינה עומד על 29.

 

 באירלנד דווח על מקרה ראשון של מוות מהנגיף. מספר החולים זינק היום ל-34, לעומת 24 אתמול.

 

 

מתגוננים מקורונה בארה"ב מתגוננים מקורונה בארה"ב צילום: איי פי

 

18:15 - קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, שהיום הודיעה ארצה על מקרה שלישי של מוות מהנגיף בתחומיה, הזהירה בצהריים כי בסופו של דבר רוב האוכלוסייה תידבק בנגיף. במסיבת עיתונאים בברלין אמרה מרקל כי על אירופה להבין שהנגיף הגיע אליה, וכי היא עצמה מתייחסת אליו ברצינות רבה. מרקל אמרה כי לפי מומחים, העובדה שאין חיסון או תרופה ישירה לנגיף פירושה ש-70-60 אחוזים מהאוכלוסייה יידבקו. "עלינו למקד כעת את מאמצינו בניסיון למנוע עומס יתר ממערכת הבריאות על-ידי כך שנאט את התפשטות הנגיף. שם המשחק הוא להרוויח זמן".

 

16:30 - יו"ר ההסתדרות, ארנון בר-דוד, ויו"ר נשיאות המגזר העסקי בפועל, דובי אמיתי, התייחסו להצהרתו האחרונה של ראש הממשלה בנימין נתניהו בנוגע לסיוע הדרוש למשק כדי להתמודד עם משבר הקורונה. השניים מסרו כי: "ההסתדרות ונשיאות המגזר העסקי מברכות על כניסתו של ראש הממשלה לעובי הקורה, אך אין בהצעתו שום בשורה שתעזור להציל את המשק. העמדת הלוואות לא נותנת פתרון אמיתי לעסקים שנמצאים כעת בקריסה. המשק צריך חמצן, לא דיבורים על חמצן. מה שנדרש מהמדינה זה להזרים כסף חי לחברות ולענפים במצוקה ולא להשחית זמן יקר על התיאוריה. העובדים והעסקים הם מנוע הצמיחה של הכלכלה המקומית ואסור להמר על גורלם".

 

בר-דוד ואמיתי הוסיפו: "אנו קוראים לראש הממשלה להקים באופן מיידי שולחן עגול ששותפים בו כל הצדדים: הממשלה, ההסתדרות והמעסיקים. הפתרון נמצא על השולחן הזה וכל ניסיון להתחמק מההסכמות, עלול להביא את המשק הישראלי לנקודה שיהיה קשה לחזור ממנה".

 

 

ארנון בר-דוד ארנון בר-דוד צילום: אגף הדוברות בהסתדרות

 

14:30 - הממשלה תגדיל את היקף הסיוע שיועבר למשק בשל משבר הקורונה, מ-4 ל-10 מיליארד שקל; כך הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו במסיבת עיתונאים היום (ד'). במסגרת חבילת הסיוע, הקרן להלוואת לעסקים תגדל מ-4 ל-8 מיליארד שקל. לפי נתניהו, מיליארד שקלים יועברו למערכת הבריאות, מיליארד נוספים למניעת התפשטות הנגיף, וענף התעופה אף צפוי לקבל סכום נוסף מעבר לסיוע המפורט.

 

14:22 - מפעלי פיאט באיטליה ייסגרו באופן זמני. כך הודיעה FCA, החברה האם של פיאט וקרייזלר. המפעלים, שייפעלו במתכונת של חצאי שבועות, ממוקמים בפומיליאנו ד'ארקו, מלפי, אטסה וקסינו. בנוסף תסגור פיאט גם סוכנויות ברחבי המדינה.

 

יש לציין כי מפעלי פיאט עצמם אחראים לכ-4% מכלל יכולת הייצור של יצרני הרכב באירופה. בנוסף, לפי הצהרת FCA, החברה נוקטת במהלכים מקיפים לחיטוי וניקוי של כל אזורי העבודה והמנוחה במפעליה.

פיאט 500X. המפעל במלפי יושבת פיאט 500X. המפעל במלפי יושבת צילום: יצרן פיאט 500X

 

לנוכח העובדה שפיאט מהווה חלק מתאגיד FCA, מפעליה מייצרים גם דגמים של ג'יפ - שייצורם צפוי להיפגע - וגם דגמים של יצרנים אחרים שמיוצרים ברישיון. כך, המפעל במלפי מייצר את פיאט 500X, ג'יפ רנגייד וג'יפ קומפאס. המפעל באטסה מייצר את פיאט דוקאטו - וגם את סיטרואן ג'מפר. מפעל פיאט בקסינו מייצר את אלפא ג'וליה, ג'ולייטה וסטלביו. יודגש כי למרות השיתוק שאוחז בתעשיית הרכב האיטלקית, היצור בפרארי השוכנת במאראנלו - ממשיך כרגיל.

(תומר הדר)

 

12:45 - הירידה בתנועת הלקוחות בקניונים בשל התפשטות הנגיף, הובילה לצמצום שעות הפעילות של רשתות האופנה. לכלכליסט נודע כי החל מהיום חנויות זארה יפתחו בשעה 11:00, במקום בשעה 10:00. מזארה ישראל נמסר בתגובה: ״בתיאום הגורמים הרלוונטים, אנו מתאימים את עצמנו לשינויים המתרחשים במשק״.

 

ההחלטה לצמצם את שעות הפעילות ברשת, שמופעלת בישראל על ידי ג׳ואי שוואבל, בעיל קבוצת גוטקס, התקבלה לאחר דיון חירום שערכו קמעונאי האופנה בלשכת המסחר, בו דיווחו על ירידה של עשרות אחוזים בתנועת הלקוחות בקניונים.

 

 

סניף זארה סניף זארה צילום: CNN

 

גבי רוטר, מבעלי קבוצת קסטרו, העריך השבוע שעסקים יתקשו להמשיך להתקיים: "קשה להתמודד עם האמירה שקודם הבריאות ואז הכלכלה. השאלה היא איך מפצים על הנזק? במזון נהנו מהצטיידות ואנחנו באופנה פגועים כתוצאה מירידה במספר המבקרים בקניונים. לא נוכל לעמוד בירידות כה חדות בתנועת לקוחות וצריך לחשוב איך עושים פיצוי מהיר כדי להחזיק את התשתית הקיימת".

 

רוטר הוסיף: אם תנועת הלקוחות תמשיך הפעילות בקניונים ושכר הדירה הופכים ללא רלוונטיים להרבה חברות. מבצעים לא יעזרו כי אין לקוחות. המצב הזה יביא למיתון - שאין ארועים, כנסים, בתי מלון וקניונים. המדינה לא חיה על הייטק ולא ניתן לחכות עוד שבוע. צריך מנהיגות לאומית כלכלית ולא רק מנהיגות של משרד הבריאות".

(נורית קדוש)

 

10:59 - ראש ישיבה תיכונית בגוש עציון נדבק בקורונה, וחולה שני בארץ שמקור הדבקתו אינו ידוע: משרד הבריאות עדכן הבוקר (יום ד') כי מספר חולי הקורונה בארץ עלה ל-76. אחד החולים הוא הרב דב זינגר, ראש הישיבה התיכונית "מקור חיים" בגוש עציון. הרב, שחזר מארצות הברית, לא הגיע לישיבה מאז הגעתו לארץ. הוא מסר שהוא חש בטוב. הרב קיים פגישות עם צוות מצומצם של גורמים בישיבה, והם ייכנסו לבידוד. לפחות כרגע לא נראה שכל תלמידי הישיבה ייכנסו לבידוד ביתי.

 

 

9:46 - חולה קורונה שני בארץ שמקור הדבקתו אינו ידוע. מקור הדבקתו של "חולה מספר 71", אחראי מערכות אחזקה וכיבוי ברשות שדות התעופה בנתב"ג , אינו ידוע.

 

 

זהו החולה השני בארץ שנדבק בנגיף אף שלא שהה בחו"ל בתקופה האחרונה ולא נדבק מחולה מאומת. לפי ההודעה, החולה - גבר בשנות השישים לחייו ממרכז הארץ - מאושפז בבידוד. החולה הראשון שמקור הדבקתו אינו ידוע הוא עובד מד"א, שגם אשתו ושני ילדיו נדבקו.

 

 חיטוי באוטובוס של חברת דן חיטוי באוטובוס של חברת דן צילום: מוטי קמחי

 

ולה מספר 71 הגיע ביום ראשון לבית החולים איכילוב עם חשד לדלקת ריאות, הוא אושפז במחלקה פנימית ואחרי כמה שעות כשמצבו השתפר הוא שוחרר לביתו. אתמול הוא שב לאיכילוב בטענה שעדיין אינו חש בטוב. מכיוון שלא עמד בהגדרות משרד הבריאות לביצוע בדיקה לאיתור הנגיף לא ערכו לו את הבדיקה. רק אחרי שרופאה מתמחה התעקשה שהוא יעבור את הבדיקה, אכן נמצא שהוא חולה קורונה והוא כעת מאושפז במחלקת טיפול נמרץ באיכילוב, ומצבו טוב. כתוצאה מכל כ-10 אנשי צוות - אחיות, רופאים וכוח עזר, נדרשו להיכנס לבידוד בית.

 

גורם בבית החולים איכילוב התייחס לכך שהחולה הוא עובד רשות התעופה ואמר: "אני לא מבין איך עובדים שנמצאים במגע עם אנשים ששבים מחו"ל לא נכללים בקריטריונים של מי שצריך לעבור בדיקות קורונה".

 

 

מתוך 76 חולי הקורונה, 63 מאושפזים כעת בבתי החולים. מצב נהג אוטובוס התיירים ממזרח ירושלים, שהסיע את קבוצת הצליינים מיוון שנדבקה בקורונה, עדיין מוגדר קשה. הוא מאושפז בבית החולים פדה פוריה בטבריה, שם עדכנו הבוקר כי אין שינוי במצבו, והוא עדיין מורדם ומונשם. מצבם של שישה חולים אחרים מוגדר בינוני. שלושה מתוך 76 החולים החלימו ושוחררו.

 

אמש הרחיב משרד הבריאות את ההגבלות

 

הבוקר פורסם המסלול שעבר חולה נוסף, "מספר 72". החולה, בן 34 מתל אביב, נסע לחופשת סקי מאורגנת באוסטריה בחברת "סקי דיל" בין 27 בפברואר ל-5 במרץ. הוא נכנס לבידוד מתאריך חזרתו ארצה ומאז לא היו לו מגעים נוספים. הוא המריא מנתב"ג בטיסת אל על LY347 לציריך ב-7:30 בבוקר ב-27 בפברואר, ושב ב-5 במרץ בטיסה שהמריאה מציריך ב-12:40.

 

אמש הרחיב משרד הבריאות את ההגבלות בניסיון לבלום את התפשטות ההדבקה בקורונה. בין היתר נקבע כי לא יתקיימו אירועים עם יותר מ-2,000 איש. מספר זה יתעדכן בהתאם להתפתחויות: "יש לשקול נחיצות אירועים", נמסר ממשרד הבריאות. כמו כן, יש להימנע מביקורים בבתי חולים ובמוסדות לקשישים.

 

במשרד הבריאות הוסיפו לגבי ההנחיות לקשישים, כי "אם יש צורך במלווה לבית חולים או למוסד לקשישים, יש להסתפק במלווה אחד. אנשים עם סימפטומים אינם רשאים ללוות חולים או לבקר במוסדות לאוכלוסייה הקשישה. משרד הבריאות שב וממליץ לאוכלוסיית הקשישים ובפרט לקשישים עם מחלות רקע ולאנשים עם מערכת חיסון חלשה, לצמצם מגעים ככל הניתן תוך שמירה על שגרת החיים".

 

במקביל, הודיעה המשטרה כי היא תאכוף את הנחיות הבידוד: "בעקבות הוראת השעה שניתנה, המורה לכל אזרח ששב מחו"ל להימצא בבידוד למשך 14 ימים מרגע הגיעו ארצה, משטרת ישראל תפעל לאכיפה מוגברת לוודא הימצאותם של השבים ארצה בבידוד כנדרש". משמעות ההודעה היא שכל שוטר ברחבי הארץ יקבל את המידע הרלוונטי שיועבר ממסופי הכניסה לישראל למחשבי המשטרה.

 

סניף איסתא סניף איסתא צילום: יח"צ

 

9:20 - כל סניפי איסתא יסגרו בשבוע הבא והעובדים יעבדו מהבית, זאת לנוכח הירידה החדה של עד 90% במספר ההזמנות. כך הודיעה היום (ד') החברה. 

 

השבוע מסר רונן קרסו מנכ"ל איסתא הולידייס לכלכליסט: "כל יום יש מסיבת עיתונאים על בידוד, אך אף אחד לא מדבר על הנזק. באיסתא אנחנו מרגישים ריסוק. מדובר ב־80%־90% של ירידה בהזמנות. בפסח אין כלום. מדברים על סגירת בתי מלון בארץ, חברות תעופה יעברו לכ־20% פעילות". עוד הודיעה החברה כיתשנה את אופן הפעילות ותחל להשתמש בתוכנות שיזהו ביטולים של חברות תעופה - וינהלו באופן אוטומטי את הביטולים מול לקוחות החברה.

 

זאת לאחר בשבוע שעבר הודיע מנכ"ל איסתא, אסף גורן, על הוצאה של אנשי מכירות לחופשה - ועל קיצוץ בשכר הבכירים בשיעור של 25%.

(תומר הדר)

x