$
בארץ

נגיף הקורונה

בגלל הקורונה: נאסרה כניסת אורחים לבתי אבות ודיור מוגן

על פי הנחיות משרד העבודה והרווחה, מפגשים של דיירים עם בני משפחה ואורחים אחרים ייערכו רק מחוץ למתקן ויש לוודא שהנפגשים אינם צריכים להיות בבידוד. בתי האבות יחויבו להתקין אזור בידוד למקרה הצורך

שחר אילן 17:5510.03.20

משרד העבודה והרווחה הורה היום (ג') לכל בתי האבות והדיור המוגן לאסור לחלוטין כניסת אורחים בעקבות התגברות משבר הקורונה.

 

על פי הנחיות המשרד, מפגשים של דיירים עם בני משפחה ואורחים אחרים ייערכו רק מחוץ למתקן ויש לוודא שהנפגשים אינם צריכים להיות בבידוד ואינם מתגוררים עם אדם שנמצא בבידוד.

 

ההנחיות פורסמו בחוזר מנכ"ל משרד העבודה והרווחה. הנהלות בתי האבות הונחו לאפשר כניסת ספקים רק לאחר שהוברר שהם או בני משפחתם אינם חייבים בבידוד.

 

ההנחיות אינן מתייחסות מפורשות למטפלות בית (מט"ביות) של קשישים סיעודיים, אך במשרד העבודה והרווחה אומרים שהיחס אליהן יהיה כאל עובדי הדיור המוגן, כלומר תתאפשר כניסתן.

קשישה בבית אבות (ארכיון) קשישה בבית אבות (ארכיון) צילום: גיל נחושתן

 

המסגרות החוץ-ביתיות של המשרד הונחו שבמקרה שאחד הדיירים צריך בידוד תינתן עדיפות לשהייה שלו בבית המשפחה. עם זאת, מדובר במסגרות כגון מעונות לטיפול בנוער בסיכון, מקלטים לנשים מוכות, מוסדות שיקום למכורים לסמים ועוד, כלומר במקרים רבים זה בלתי אפשרי. לכן הונחו המסגרות להכין מתחמי בידוד עבור דיירים שאין להם עורף משפחתי. במקרה שהדבר בלתי אפשרי תישקל האפשרות להעביר את הדייר למסגרות בידוד מיוחדות.

 

אנשים בעלי מוגבלות נמצאים בסיכון גבוה במיוחד להידבקות. על רקע זה הונחו המסגרות החוץ ביתיות לצמצם ככל האפשר ביקורים של אנשים מבחוץ ולא לקיים שום אירועים. כן הנחה המשרד את המסגרות החוץ ביתיות שלא לאשר לעובדיהן חופשות מחוץ לישראל

 

מוקדם יותר השבוע הורה המשרד למחלקות לשירותים חברתיים ברשויות המקומיות להכין רשימת מבודדים מקרב המטפלים בלשכות שפנו וביקשו סיוע. כן הנחה המשרד את המחלקות להיערך למתן שירותי רווחה באמצעות תקשורת מקוונת או בטלפון.

 

שר העבודה והרווחה, אופיר אקוניס, קרא לקשישים ליישם את ההנחיות "למען בריאותכם ובריאות בני המשפחה".

 

"הבדידות תגבר"

איגוד בתי האבות והדיור המוגן מותח ביקורת ההנחיות המחמירות החדשות. יו"ר האיגוד, רוני עוזרי, מציין שיש פער תמוה בין הוראות משרד הבריאות שמתיר כניסת קרובים מדרגה ראשנה שלא היו בחו"ל למוסדות סיעודיים מול "ההגבלות הקיצוניות החמורות והשמרניות של משרד העבודה והרווחה".

 

לדבריו, ההנחיות יחמירו מאוד את בדידות הקשישים. "מדובר באנשים שהקשר עם משפחותיהם יקר ומשמעותי לבריאותם. אנחנו מבקשים לאפשר ביקורים של בני משפחה מדרגה ראשונה בתנאי שלא היו בחו"ל או חולים בשבועיים האחרונים, ממש כמו הנחיות משרד הבריאות לגבי האשפוז הסיעודי. לטעמנו אין הבדל בין האוכלוסיות".

 

x