בארץ

התעשיינים לממשלה: "לקצר את ימי התשלומים לספקים לשבוע בלבד"

התאחדות התעשיינים מבקשת מהממשלה לבצע 10 צעדים שלדבריה יאפשרו לתעשיינים ולמגזר העסקי להתמודד עם התפרצות הקורונה. לדבריה, נזקי הקורונה עד כה רק מהבידוד - 1.2 מיליארד שקל; יו"ר ההסתדרות: "אנחנו על סף יום כיפור של הכלכלה הישראלית"

עמרי מילמן ובילי פרנקל 15:5210.03.20

פרסום ראשון: התאחדות התעשיינים פנתה היום (ג') לממשלה בבקשה לבצע 10 צעדים שלדבריה יאפשרו לתעשיינים ולמגזר העסקי להתמודד עם התפרצות הקורונה שלהערכתה הביאה כבר לנזק מימי הבידוד בלבד של כ-1.2 מיליארד שקל.

 

 

 

להערכת התעשיינים, הנזק הכולל גבוה שכן מלבד ימי הבידוד המגזר העסקי נתקל בקשיים נוספים כמו מחסור בחומרי הגלם, פגיעה בתזרים המזומנים של החברות בעקבות ירידה במכירות הנובעת מירידה בביקשוים ואי סדרים בשרשרת הלוגיסטית.

 

בנוגע לקושי בתזרים המזומנים דורשים התעשיינים מהממשלה מלבד הקמת הקרן להלוואות להגדיל את הקרן לעסקים במצוקה (שכוללת היום 130 מיליון שקל) ולאפשר גם לעסקים גדולים ועסקים במרכז הארץ להסתייע בה במקרה הצורך. עוד דורשים כי רשות המסים תקבע נהלים לדחיית תשלומי מע"מ וכי תבחן גם דחיית תשלומי ביטוח לאומי מעסיקים.

 

במקביל מבקשים מהממשלה לקבוע נוהל מהיר לצמצום ימי התשלום של הממשלה והחברות הממשלתיות לספקים מיותר מחודש לשבוע בלבד.

 

בנוגע לבירוקרטיה הממשלתית מבקשים התעשיינים לקדם מסלול מהיר לאישור ספקים במשרד הבריאות שיאפשר מעבר לספקים חלופיים, הארכה אוטומטית של רשיונות עסק והארכת תוקף לביצוע דרישות לתיקון ליקויים.

 

בנימין נתניהו ויעקב ליצמן בנימין נתניהו ויעקב ליצמן צילום: עמית שאבי

 

עוד טוענים התעשיינים כי כללי הבידוד החדשים מצמצמים באופן משמעותי את האפשרות להטיס מטענים במטוסי נוסעים ולכן דורשים בחינה של זמינות מטוסי מטען בשיתוף משרד הכלכלה ולשחכת המסחר ובחינת צורך ברשת בטחון לחברות הקרגו.

 

בנוגע לבידוד דורשים התעשיינים קביעת פיצוי מלא למעסיקים כמו בסבבי הלחימה בדרום וכן למצוא חלופות לשיכון או ניוד עובדים פלסטינים לאור כך שאיסור כניסתם של העובדים מהרשות לאיזורי התעשייה ביהודה ושומרון עולים לתעשייה כ-80 מיליון שקל ליום.

 

יש יכולת והם מגוייסים כדי לספק את צרכי המשק ולהבטיח את רצף הייצור והאספקה. זהו אתגר מורכב וכדי לעמוד בו גם האוצר צריך להתגייס במלוא הכח ולדאוג לסיוע לעסקים שנפגעים, מנשיאה בעלות ימי הבידוד ועד סיוע כלכלי וכלים נוספים שיאפשרו לצלוח את המשבר״.

 

נשיא התאחדות התעשיינים, ד״ר רון תומר: "התעשייה הישראלית מתמודדת עם אחד ממצבי החירום הגדולים ביותר במאה השנים האחרונות. לתעשיינים יש יכולת והם מגוייסים כדי לספק את צרכי המשק ולהבטיח את רצף הייצור והאספקה. זהו אתגר מורכב וכדי לעמוד בו גם האוצר צריך להתגייס במלוא הכח ולדאוג לסיוע לעסקים שנפגעים, מנשיאה בעלות ימי הבידוד ועד סיוע כלכלי וכלים נוספים שיאפשרו לצלוח את המשבר".

 

בר-דוד: "על סף יום כיפור של הכלכלה הישראלית"

 

"אם ממשלת ישראל לא תתעורר וראש הממשלה לא יתחיל לנהל את האירוע ונתחיל לעבוד בשילוב ידיים ביחד - ההסתדרות, המעסיקים והממשלה - אנחנו על סף יום כיפור של הכלכלה הישראלית". כך אמר היום (ג') יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד, במסיבת עיתונאים משותפת עם נציגי המגזר העסקי, בבניין ההסתדרות בתל אביב. זאת בעקבות ההנחיות האחרונות של משרד הבריאות וההשלכות הכלכליות של משבר הקורונה.

 

במקום נכחו נשיא התאחדות האיכרים בישראל וממלא מקום יו"ר נשיאות המגזר העסקי, דובי אמיתי; נשיא התאחדות בוני הארץ, ראול סרוגו, נשיא התאחדות המלונות בישראל, אמיר חייק, נשיא להב (לשכת ארגוני העצמאים והעסקים בישראל),עו"ד רועי כהן, יו"ר ארגון החברות לאספקת שירותי משאבי אנוש, אורית בנבנישתי ונשיא התאחדות המלאכה והתעשייה בישראל, יוסי אלקובי.

 

 

מימין: ארנון בר-דוד ודובי אמיתי מימין: ארנון בר-דוד ודובי אמיתי צילום: דוברות ופרסום בהסתדרות

 

לדברי בר-דוד: "אנחנו חודש בתוך משבר הקורונה, המשק הישראלי מדמם, חברות ענק עומדות על סף קריסה, החלו כבר פיטורי עובדים והוצאת אלפי עובדים לחופשות ללא תשלום, דבר שפוגע ויפגע בעשרות אלפי עובדים ומשפחות במדינת ישראל. זה אירוע מתגלגל, אני לא דרמטי אבל אני חרד לגורל המשק והחברה הישראלית. מערכת הבריאות נוקטת בצעדי חירום ובצדק שמטלטלים את החיים של כולנו, אבל במקביל המערכת הכלכלית אינה מתפקדת. המערכת הכלכלית חיה את המשבר של אתמול, שולחת אותנו לעוד וועדה ולעוד דיון, איננה נוקטת בצעדים. אנחנו צריכים היום מנהיגות כלכלית שתכניס את היד לכיס ותתחיל להעביר כספים ויש כספים במדינה, יש לנו כלכלה חזקה, שתתחיל להעביר כספים למענקים לעסקים שעומדים בפני קריסה.

 

יש לנו בעיה קשה מאוד בענף התעופה והתיירות אלו הענפים הראשונים שזקוקים לעזרה ראשונית מידית לא קרן הלאוות ולא לחפש את הכסף, הם זקקוים כרגע למענקים. כשיש משבר צריך לראות את המדינה. לא נוכל להרשות לעצמנו שבסוף המשבר בגלל התנהלות לא נכונה המשק יקרוס והענפים יקרסו", אמר בר-דוד.

 

אמיר חייק, נשיא התאחדות המלונות, סיפר על צניחה דרמטית בתפוסת המלונות ברחבי הארץ. לדבריו, "המדינה יודעת להכיל ארוע כזה כלכלית. בינתיים כל ההצעות שנשמעות הן פלסטר לקורונה. בריאות הכלכלה חשובה כמו בריאות הציבור וזה לא חייב לבוא זה על חשבון זה".

 

נשיא התאחדות הקבלנים ראול סרוגו קרא להקים ממשלת חירום. לדבריו, "ענף שלם מתמוטט לנגד עיננו וענפים נוספים בעקבותיו. צריך להיות ביחד במו במשבר של 84' ששמו על השולחן תוכנית כלכלית"

 

רועי כהן, נשיא להב: "מדינת ישראל היא מדינה אחת לשני עמים, שכירים שיושבים בבידוד והשכר מובטח ועצמאים שצריכים לבחור בין בריאות הציבור לבין אוכל לילדים שלהם. אנשים מחכים להחלטות אמיצות".

 

x