$
בארץ

נגיף הקורונה

הגברת הבידוד: ארקיע מפסיקה לטוס לחו"ל, ישראייר בעוד כשבוע

בעקבות ההוראה לפיה כל מי שמגיע לישראל יידרש לבידוד של 14 יום, אל על מצמצמת בהדרגה את פעילותה הבינלאומית בימים הקרובים ודוחה את פתיחת הקווים לשיקאגו, לטוקיו ולדיסלדורף; בהתאחדות המלונות מוחים על ההוראה ומזהירים כי היא תחסל את התיירות

תומר הדר ובילי פרנקל 20:4309.03.20

חברות התעופה הישראליות ממהרות להגיב להוראת ראש הממשלה בנימין נתניהו, לפיה כל ישראלי ששב מחו"ל יידרש לבידוד של 14 ימים - בעקבות התפשטות נגיף הקורונה.  

 

 

הראשונה להגיב, ארקיע, תקפיא במהלך הימים הקרובים את פעילותה הבינלאומית עד יעבור זעם. פעילות החברה הפנים ארצית תימשך. ישראייר צפויה להמשיך ולפעול - אך לצמצם פעילותה בהדרגה.  

 

במקביל מצמצמת אל על בהדרגה את פעילותה הבינלאומית, אך עם זאת גורמים בחברה מדגישים כי הפעילות אינה מפסיקה כל עוד ישנם ישראלים בחו"ל. החברה פרסמה אתמול אזהרת רווח נוספת - בסך 160 מיליון דולר לינואר-אפריל - ומבצעת צמצומים בכוח האדם שלה.

 

מנכ"ל אל על, גונן ,אוסישקין, אמר הערב כי "אל על רואה ערך עליון בשימור נתיבי האוויר לישראל וממנה גם בשעת חירום ולכן תוסיף להפעיל טיסות לאמריקה, אירופה ואפריקה וזאת בהתאם לביקושים ולצורך". לפי הודעת החברה, אל על תמשיך להפעיל טיסות בהתאם לביקושים, והיא נאלצת לדחות את מועד פתיחת הנתיבים החדשים לשיקאגו ל-28 ביוני, לטוקיו ל-29 באוגוסט, ולדיסלדורף ל-3 ביולי.

 

מטוס ישראייר מטוס ישראייר צילום: bigstock

 

אורי סירקיס, מנכ"ל ישראייר: "ישראייר תמשיך לפעול עוד כשבוע כדי להחזיר לארץ את הטיילים שבחו"ל ויותר לא נטוס בטיסות בינלאומיות. להערכתי  יש כיום כ-5,000 לקוחות של ישראייר שאמורים לשוב לישראל. משבר הקורונה, הוא משבר שישראייר מגיעה אליו כבר לאחר קיצוצים משמעותיים. סגירת שדה דב גרמה בשנה שעברה לקיצוץ של 15% מכוח העבודה של החברה ואנו מגיעים כחברה רזה אל המשבר הנוכחי".

 

נזק כבד לתיירות 

נשיא התאחדות המלונות אמיר חייק הגיב להחלטה להכניס לבידוד את החוזרים לישראל בפוסט בפייסבוק וכתב כי "ההחלטה להכניס לבידוד את כל מי שיגיע לישראל מחו״ל מחסלת את התיירות. מחסלת את התעופה מחסלת את המלונות".

 

מהתאחדות המלונות נמסר כי החלטת ראש הממשלה הערב פוגעת פגיעה אנושה במלונות ובחברות התעופה. החברה מסרה כי "אנו רוצים להאמין כי הממשלה אשר החלטתה זו מחסלת את העסקים שלנו, תפצה את המלונות מיידית".

 

חייק מסר לכלכליסט כי משמעות ההחלטה להכניס לבידוד את כל החוזרים ארצה היא נזק של 100 מיליון שקל לענף המלונות בחודש, שיתווספו לנזק מוערך של כ-400 עד 450 מיליון שקל עד כה. לדבריו, "ההחלטה היא ירייה בראש של ענף התיירות וכל מה שקשור אליו. חיסלו לנו חצי ענף. המשמעות היא אחת, ייסגרו מלונות. מתוך 50 אלף העובדים בענף, 30 אלף יפוטרו. זו מחיקה של כל מה שנעשה מבחינת התיירות בארץ, אף אחד לא ייכנס לישראל".

x