$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

ביהמ"ש אישר: נכים יוכלו לחנות בחניוני גני יהושע ללא תשלום

על פי הסדר פשרה נקבע, כי החניה ללא תשלום תינתן לכלל הנכים בעלי תג נכה על שמם המבקשים לחנות בחניוני החברה ללא קשר למחוז חפצם

חברת גני יהושע המנהלת את פארק הירקון תאפשר חניה ללא תשלום לנכים המבקשים לחנות בחניוניה ויציגו תג נכה על שמם שהונפק על ידי רשות מוסמכת. זאת גם לנכים בעלי תג ירוק (משולש). כלומר, אדם נכה עם מוגבלות שאינו יושב בכיסא גלגלים (לאחרונים היתה כניסה חינם עוד קודם להסדר).

 

הסדר הפשרה שהושג מסגרת בקשה לאישור תביעה ייצוגית שהוגשה נגד חברת גני יהושע בשנת 2016 קיבל בתחילת החודש את אישור השופטת אסתר נחליאלי חיאט מבית המשפט המחוזי בתל אביב. על פי הסדר הפשרה שאושר החניה ללא תשלום תינתן לכלל הנכים בעלי תג נכה על שמם המבקשים לחנות בחניוני החברה, ללא קשר למחוז חפצם.  

גני יהושע גני יהושע צילום: Google

 

כמו כן הוסכם כי שלטי הכניסה לחניונים יעודכנו ויירשם באופן ברור כי החניה ניתנת ללא תשלום לכל רכב הנושא תג נכה מכול סוג. בנוסף הוסכם ואושר כי חברת גני יהושע תעביר סך של 190 אלף שקל לקרן למימון תובענות ייצוגיות שהוקמה מכוח חוק תובענות ייצוגיות. הסכום ייחוד למטרה הקשורה לעזרה ותמיכה באנשים עם מוגבלות.

 

הסדר הפשרה הושג לאחר שהמבקש הגיש בדצמבר 2016 באמצעות עו"ד נועם צוקר בקשה לאישור ייצוגית, בטענה כי החברה גבתה דמי חניה מנכים בעלי תג ירוק בשלושת חניוניה בפארק. עוד נטען כי פארק הירקון הוא מקום ציבורי, ומאחר שחניוני המשיבה מהווים את הגישה היחידה לפארק לאדם עם מוגבלות, הרי שחובתה של החברה לשאת בהוצאות החניה.

 

מנגד טענה החברה באמצעות עו"ד אריה רואש כי רבים הם האנשים עם מוגבלות שחונים בחניוני החברה כדי להגיע למקום ציבורי אחר כמו למשל גני התערוכה והלונה פארק ולכן אין עליה חובה לשלם החניה. השופטת המליצה לצדדים לפנות להליך הידברות, שבסיומו גובש הסדר פשרה. בתחילת החודש אישרה השופטת את ההסדר.

 

עו"ד נועם צוקר, בא כוח המבקש מסר בתגובה: "הסכם הפשרה שאושר על ידי בית המשפט, והמאפשר חניה ללא תשלום בשלושת חניוני "גני יהושע" שבתל אביב, מהווה בשורה גדולה לציבור חשוב זה המבקש להגיע לאזור פארק הירקון (ובכלל זה למתחמי הספורטק והגולפיטק), גני התערוכה והלונה פארק. אלו הם מוקדי משיכה רחבי-ידיים בלב תל אביב, המשמשים רבים למטרות בילוי, פנאי, נופש ועוד. הפטור מתשלום עבור חנייה שניתן מעתה ואילך לאנשים עם מוגבלות בחניוני פארק הירקון, יסייע בהשתלבותם הפעילה של ציבור זה בכל מוקדי הפעילות בפארק ושבסביבתו".

x