$
בארץ

דיווח שוטף

מאזן ביניים: 50 חולי קורונה אובחנו בישראל

ארבעה מהחולים שבו בטיסות בטנריף, מצבו של אחד מהם מוגדר בינוני ומצבם של היתר קל; ארדן ביקש מהיועצים המשפטיים של משרדו ושל המשטרה לקדם קנסות על הפרות בידוד באמצעות תקנות לשעת חירום; משרד התחבורה אוסר על נסיעה בעמידה באוטובוסים בינעירוניים והישיבה בשורת המושבים הראשונה בקרבת הנהג תיאסר; הכנס השנתי של לשכת סוכני הביטוח נדחה

כלכליסט ו-ynet 22:4209.03.20

בעקבות התפשטות נגיף הקורונה בישראל, יוחלט היום אם להטיל חובת בידוד ביתי על המגיעים לישראל מכל מדינות העולם.

 

22:40 - משרד הבריאות פרסם הערב כי אובחנו עוד 11 חולים בקורונה (40 עד 50). ארבעה מהם הגיעו בטיסות מטנריף שבספרד, שניים מהם הגיעו לארץ בטיסות משווייץ, אחת בטיסה מפריז וארבעה נדבקו בישראל - שלושה מהם בני משפחתו של תושב המרכז עובד מד"א שאובחן כבר אתמול כנושא את הנגיף. מצבו של אחד הנדבקים ששבו מטנריף שבספרד מוגדר בינוני, ושל כל השאר קל.

 

במקביל עדכן בית החולים שיבא בתל השומר כי בן זוגה של רופאה בחדר המיון של המוסד הרפואי נמצא חיובי לנגיף, ובעקבות כך נבדקה גם הרופאה מחשש שגם היא נדבקה בקורונה. טרם נמסרו תוצאות בדיקתה. בתוך כך, מספר מקרי המוות מקורונה באירופה עבר את ה-500, באיטליה מתו 97 חולים ביממה האחרונה. בסך הכול מתו באיטליה 463 חולים.

 

19:29 - משרד הבריאות עדכן כי גבר בן 41 מאזור השרון שחזר מספרד חלה בנגיף הקורונה. לפי ההודעה החולה שב מספרד ב-2 במרץ בטיסת אל על מספר LY398 ממדריד לנתב"ג שנחתה בישראל ב-2 במרץ ב-04:50.

 

19:00 - אובחנו עוד שני חולים בקורונה, שבו לישראל משוויץ בשבוע שעבר. בכך עומד מספר חולי הקורונה בישראל על 41.

 

משרד הבריאות עדכן את מסלולה של החולה ה-30, תושבת המרכז בת 70. בתאריך 1 במרץ שהתה החולה במכון MRI בבית החולים אסף הרופא בין השעות 20:00 ל-21:45. ב-3 במרץ הייתה במספרת יורם בן עמי בראשון לציון. כל מי ששהיה במקומות האלה בזמנים הנקובים נדרש להיכנס לבידוד.

 

17:55 - ועד מנהל בלשכת סוכני הביטוח החליט לדחות את ועידת ביטוח החיים, הפנסיה והפיננסים המסורתית של הלשכה, אשר מתקיימת מדי שנה באילת במשך כשבוע, אליה מגיעים כ -2,000 סוכנים ובכירי המשק, חברות ביטוח ואישי ציבור רבים. בלשכת סוכני הביטוח מציינים כי משבר הקורונה מאלץ את הלשכה לדחות את הכנס הקרוב שתוכנן להתקיים בנושא ביטוחי החיים, הפנסיה והפיננסים וכונה בשם "הכנס המשולש". הכנס אמור היה להתקיים בין התאריכים 15 עד ל-19 במרץ באילת. בלשכת סוכני הביטוח יודיעו על מועד חלופי על קיום הכנס. (רחלי בינדמן)

 

17:10 - המשטרה פתחה בחקירה בעקבות הפצת הודעות "פייק ניוז" הנוגעות להתפשטות נגיף הקורונה. החקירה מתנהלת ביחידת הסייבר בלהב 433. במשטרה מדגישים כי "יפעלו בנחישות מתוך כוונה למצות את החקירה כלפי כל מי שיבחר להפיץ הודעות שקריות שיש בהן לזרוע בהלה בקרב הציבור הרחב".

 

בנוסף קיים היום סגל הפיקוד הבכיר של המשטרה בראשות מ"מ המפכ"ל ניצב מוטי כהן ישיבת הערכת מצב בנושא התפרצות הנגיף, בהשתתפות המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, נציגי המל"ל (המועצה לביטחון לאומי) ונציגי רח"ל (רשות חירום לאומית).

(עמיר קורץ)

 

15:19 -  משרדי עו"ד נערכים עקב משבר הקורונה, למצב בו יראיינו מאות מתמחים בווידאו קונפרנס או בסקייפ, גם אם הם, או מי מהמראיינים יהיו בבידוד.

(ליטל דוברוביצקי)

 

15:09 -  השר לביטחון פנים גלעד ארדן ביקש מהיועצים המשפטיים של המשרד ושל המשטרה להעביר לטיפולו הצעה להטלת קנסות מינהליים על מפרי הבידוד הביתי, על מנת שיקדמו את הנושא באמצעות תקנות לשעת חירום. ארדן הפנה את בקשתו ליועצים המשפטיים בישיבת היערכות למגיפת הקורונה שהתקיימה אמש, שבה לקחו חלק, בין היתר, נציגי המשטרה, כיבוי האש ושירות בתי הסוהר וכן בהשתתפות נציג משרד הבריאות.

(עמיר קורץ)

 

השר לביטחון פנים גלעד ארדן השר לביטחון פנים גלעד ארדן צילום: מוטי קמחי

 

13:30 -  משרד התחבורה קורא לציבור שלא להגיע לסניפי משרד הרישוי ואגפי המשרד שמקבלים קהל, בשל החשש מנגיף הקורונה. לפי משרד התחבורה הציבר מתבקש לבצע את הפעולות באינטרנט.

(תומר הדר)

 

13:20 - הוועד בבנק ישראל והנהלת הבנק החליטו להשהות את הצעדים שנקטו במסגרת הסכסוך. יו"ר הסתדרות המעו"ף, עו"ד גיל בר-טל, הודיע כי ועד עובדי בנק ישראל בתיאום עם הנהלת הבנק, החליטו להשהות את כל הצעדים שבהם נקטו הצדדים במסגרת סכסוך העבודה. ההחלטה על הפסקה הדדית של הצעדים, מגיעה על רקע משבר הקורונה והחשיבות הגבוהה שרואים הצדדים בגילוי האחריות הנדרשת מגודל השעה ושיתוף הפעולה הנחוץ לעתיד המשק והחברה הישראלית.

(בילי פרנקל)

 

 

12:21 - המלונות הוציאו כ-4,000 עובדים לחופשה ללא תשלום, כך הודיעה התאחדות המלונות בישראל. על פי הנתונים, התפוסה במלונות מתחילת המשבר ירדה אל מתחת ל-40%. נשיא ההתאחדות, אמיר חייק: "ללא הזרמת חמצן מיידית לענף בהיקף של כחצי מיליארד שקל החולה הזה ימות".

(תומר הדר)

 

12:13 - ירידה של עשרות אחוזים במספר המבקרים בקניונים, הובילה את הקמעונאים לדרוש מהמדינה הקלות, בטרם יקרסו עסקים. בדיון חירום שקיים היום (א') איגוד לשכת המסחר, הזהיר גבי רוטר, בעל השליטה בקסטרו, שעסקים יתקשו להמשיך להתקיים במצב הנוכחי. לדבריו "בתעשיית האופנה פגועים כתוצאה מירידה במספר המבקרים בקניונים. לא נוכל לעמוד בירידות כה חדות בתנועת לקוחות וצריך לחשוב איך עושים פיצוי מהיר כדי להחזיק את התשתית הקיימת".

 

רוטר הוסיף: "אנחנו רוצים לשמר ולא לפטר עובדים. אם רוצים להחזיק תשתית צריך שהמדינה תודיע על פטור ממיסים לעובדים, שתדאג לתשלום לעובדים שנכנסו לבידוד ותתייחס לזה כמו למילואים ותשלם להם שכר. כך הפעילות בקניונים ושכר הדירה הופכים ללא רלוונטיים להרבה חברות. מבצעים לא יעזרו כי אין לקוחות". רוטר התייחס לאפלייה בהזמנות מחו"ל. "חייבים להפסיק מיידית את האפלייה. אם נותנים פטור, אז שיתנו גם לנו. המצב הזה יביא למיתון".

 

 

גבי רוטר בעל השליטה בקסטרו גבי רוטר בעל השליטה בקסטרו צילום: צביקה טישלר

 

רמי שביט, בעלים ומנכ"ל המשביר לצרכן, אמר: "אירוע הקורונה הוא מגה אירוע, איש מאיתנו לא יודע לאמוד אותו. אם יש אויב ניתן להילחם, אך מדובר באויב שלא רואים אותו. אין מקום להתלהם, אנו חייבים לשים את נושא הקמעונאות על השולחן ושיבינו שיש בעיה. 70% מהביזנס של הקניונים הוא טקסטיל, ואם לא יהיו קניונים אז 40 אלף משפחות של עובדים יוותרו ללא פרנסה". שביט הוסיף כי "אי אפשר להעביר את האחריות אלינו, למדנו לאורך השנים כי במשברים שונים הממשלה והעיריות נעלמות".

(נורית קדוש)

 

11:20 - עובד בשגרירות ישראל באתונה שהיה על טיסת הצליינים מיוון, נדבק בקורונה והדביק את אשתו ובתו. בעצה אחת עם גורמי משרד הבריאות שגרירות ישראל ביוון תהיה סגורה היום, תעבור חיטוי ויעשה תחקיר עם מי האיש נפגש והיכן. ישראל עידכנה את משרד הבריאות היווני.

 

11:00 - עיריית כפר סבא הודיעה על ביטול מרוץ כפ"ס שהיה אמור להתקיים ב-21 במרץ. "בריאות תושבות ותושבי העיר עומדת בראש סדר העדיפויות העירוני ואנו מחויבים להיערך בהתאם ולקיים את ההנחיות החדשות, האוסרות על התכנסויות מעל 5,000 איש", נמסר מהעירייה.

(עמיר קורץ)

 

10:35 - מצעד האקלים הישראלי, שאמור היה להיות האירוע המרכזי במאבק של פעילי האקלים השנה, נדחה בעקבות התפשטות מגיפת הקורונה והנחיות משרד הבריאות – כך הודיעו מארגני המצעד.

 

המצעד, שתוכנן להיערך ביום שישי ה-27 במרץ, נחשב לאירוע המחאה המרכזי של פעילים נגד משבר האקלים בישראל ובחו"ל. במצעד הקרוב היו צפויים להשתתף בין 15 אלף ל-20 אלף איש, והאירוע אמור היה להיות מפגן כוח גדול של פעילי אקלים.

(עומר כביר)

 

10:20 - מניין הנדבקים בנגיף הקורונה בארה"ב הגיע אתמול ליותר מ-500 בני אדם, ועוד שניים מתו מהנגיף ביממה האחרונה. בקליפורניה נערכים להגעת הנוסעים שעל ספינת התענוגות שעוגנת סמוך לחופי סן פרנסיסקו, שיועברו לבידוד בבסיסים צבאיים כדי לשלול אפשרות שנדבקו בנגיף. בכיר במערכת הבריאות לא פסל אפשרות של הטלת סגר על אזורים מסוימים, ואמר שלאור קצב ההתפשטות "הכול אפשרי".

 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הגיב לביקורת על הטיפול של הממשל האמריקני בהתפשטות הנגיף, ואמר שתגובת הממשל "מתואמת בצורה מושלמת".

 

8:10 - משרד התחבורה יצא בהנחיות חדשות למפעילי התחבורה הציבורית ברחבי הארץ, במטרה להתמודד עם התפשטות נגיף הקורונה. בין היתר הוחלט כי שורת המושבים הראשונה בקרבת הנהג באוטובוסים, תיחסם בסרט סימון, ותימנע בהם ישיבת נוסעים. באוטובוסים הבינעירוניים ייאסר להסיע נוסעים בעמידה.

  

 

 

"על מנת לצמצם צפיפות באוטובוסים, לא תתאפשר הסעת נוסעים בעמידה בקווים בינעירוניים עד להודעה חדשה. כמו כן, בקווים העירוניים על הנהג לבקש בצורה אדיבה מהנוסעים לעמוד מהשורה השנייה ואילך. זאת על מנת לצמצם שהות ממושכת בקרבת הנהג" - כך הודיע הלילה משרד התחבורה לכל מפעילי התחבורה הציבורית. במכתב עליו חתום אמיר אסרף, ראש רשות התחבורה הציבורית במשרד, התחבורה הציבורית תמשיך בימים אלו לפעול כסדרה, אולם במשרד נערכים לאפשרות של מחסור חמור בכח אדם, ולכן מפעילי התחבורה הציבורית התבקשו להעביר שתי תוכניות תפעוליות לחירום האחת מתבססת על צימצום של 10 אחוזים במצבת הנהגים, והשנייה במקרה של צמצום ב-25 אחוזים במצבת הנהגים.

(ליאור גוטמן)

 

7:25 - לאחר שאמש (ראשון) הודיע משרד הבריאות כי בישראל ישנם 39 חולי קורונה, צפויות היום ככל הנראה החלטות על הרחב הבידוד. ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע אתמול כי יוחלט אם התפשטות הנגיף תוביל להחלטה על חובת בידוד ביתי של המגיעים לישראל מכל מדינות העולם. נתניהו אמר את הדברים במהלך תדרוך שערך בלשכתו בירושלים לצד שר הבריאות יעקב ליצמן ומנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב.

 

"דיברתי לפני כמה שעות עם ידידי סגן הנשיא פנס", הודיע אתמול נתניהו. "חשוב מאוד שיהיה לנו שיתוף פעולה מקסימלי. הדגש שלנו הוא לנסות להגיע לבדיקה ביתית, כמו שעושים בבדיקת היריון או בבדיקות מסוימות במשטח גרון. לעשות הפרדה בין אנשים חולים לבריאים".

 

נמל התעופה בן גוריון ריק נמל התעופה בן גוריון ריק צילום: רויטרס

  

משרד הבריאות הודיע אמש על 14 חולים חדשים לעומת שלשום. חמישה מהחולים החדשים הגיעו מחו"ל (שניים מאוסטריה, אחד מאיטליה, אחד מספרד ואחד מבלגיה). חמשת האחרים נדבקו בארץ מחולים אחרים מאומתים. בהמשך יימסרו פרטים מלאים על החקירות האפידמיולוגיות ומיקומים מדויקים.

 

בנוגע לחולה מספר 29 שאובחן בישראל נמסר כי מקור הדבקתו נכון לעכשיו אינו ידוע. החולה, עובד מגן דוד אדום שמתגורר במרכז הארץ, נמצא בבידוד. בית החולים בילינסון בפתח תקווה עדכן כי מדובר בגבר בן 45 שהגיע עצמאית למוסד הרפואי עם מחלת חום, ולאחר בירור נמצא שהוא נושא את נגיף הקורונה וסובל מדלקת ריאות. מצבו יציב.

 

 

 

x