שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

נגיף הקורונה

איגוד רופאי בריאות הציבור נגד משרד הבריאות: "אסור לבודד את ישראל"

בהודעה ששלח האיגוד נכתב: "המלצתנו המקצועית היא שלא לסגור את הגבולות - זה מהלך שאינו בר קיימא שיגרום לפגיעה קשה בהיערכות לקורונה ובחברה הישראלית". רומזים על שיקולים פוליטיים פסולים: "בממשלת מעבר, ראוי שההחלטה תתקבל תחת פיקוח פרלמנטרי ולאחר דיון ציבורי, על מנת להזים את החששות שמדובר בשיקול פוליטי"

אדריאן פילוט 21:3608.03.20

משרד הבריאות, המנהל מדיניות מאוד נוקשה ומחמירה נגד התפשטות נגיף הקורונה, זכה עד כה לתמיכה די גורפת מהממסד הרפואי, כאשר דמויות רבות כגון פרופ' אהוד דודסון, מנכ"ל הכללית, והפרופסורים שוקי שמר וגבי ברבש - שניהם מנכ"לי משרד הבריאות לשעבר - הביעו תמיכה גורפת במהלכים של המשרד.

 

 

אלא שהמצב השתנה הערב (א'), עם הודעה חריפה ששיגר לפני זמן קצר איגוד רופאי בריאות הציבור בהסתדרות הרפואית שכותרתה "אסור לבודד את ישראל". באיגוד טוענים כי "קבלת ההחלטות במענה למצב החירום בבריאות הציבור חייבת להתבסס על אנשי המקצוע בבריאות הציבור והצוות לטיפול במגיפות, על עובדות ולא על פחדים".

 

עוד נמסר מהאיגוד: "ארגון הבריאות העולמי מתנגד לסגירת גבולות", כותבים שם. נזכיר כי בניגוד לפרסומים, הממשלה לא החליטה היום על סגירת גבולות כאשר ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר במסיבת עיתונאים מוקדם יותר כי האפשרות לסגירת שערים איננה נשקלת, אך מה שכן נשקל הוא הטלת בידוד לכל אדם ששב מחו"ל.

 

"לקראת הדיונים על סגירת הגבולות אנו מבהירים כי המלצתנו המקצועית היא שלא לסגור את הגבולות. זהו מהלך שאינו בר קיימא, שיגרום לפגיעה קשה בהיערכות לקורונה ובחברה הישראלית. אסור להתחיל מהלך בלי לדעת איך נצא ממנו. במקום להסתגר, יש להגביר את המאמצים לזהות העברה מקומית בישראל ולחזק את מוכנות מערכת הבריאות והחברה הישראלית. 'עם לבדד ישכון' איננה מדיניות נכונה", נכתב.

שר הבריאות יעקב ליצמן שר הבריאות יעקב ליצמן צילום: אבי מועלם

 

 

רופאי בריאות הציבור מטילים ספק במקצועיות של ההחלטות שצפויות להתקבל בקרוב ומתריעים - ברמיזה - בפני שיקולים פוליטיים פסולים באותן החלטות: "לכל הפחות, בממשלת מעבר, ראוי שההחלטה תתקבל תחת פיקוח פרלמנטרי ולאחר דיון ציבורי, על מנת להזים את החששות שמדובר בשיקול פוליטי", נכתב.

 

מוקדם יותר הבטיח מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, כי "הדיונים הם עניינים והשיקולים הם מקצועיים. יש דרך לקבל החלטות מורכבות. אנו חייבים לקבל החלטות נכונות וענייניות ומשיקולי בריאות הציבור שהן יהיו השיקולים העליונים".

 

בהתייחס לשאלה אם היו שיקולים אחרים בכל הקשור להחלטה שלא לדרוש בידוד או לאסור כניסה של טיסות מארה"ב, הסביר בר סימן טוב כי "השיקולים של מדיניות החוץ נוטרלו תוך שלוש דקות. חשוב מאוד להבין כי הרבה מאוד ציוד רפואי מגיע באמצעות טיסות והקושי הוא קושי לוגיסטי - ולא דיפלומטי. ממילא היום, עם דילול הטיסות, הגעת התרופות והציוד כבר מתקשה".

 

x