$
בארץ

נגיף הקורונה

נתניהו: מחר נחליט אם לחייב בידוד לכל החוזרים מחו"ל

ההחלטה הדרמטית נדחתה בינתיים - ובהצהרה המיוחדת ראש הממשלה רק הודיע שביממה הקרובה יוחלט אם לחייב את כל המגיעים לארץ, ישראלים ותיירים, להיכנס לבידוד. "אנחנו במצב של שליטה, לא מדברים על לסגור את שערינו". שר הבריאות ליצמן: "מניין החולים עלה ליותר מ-25". מנכ"ל המשרד: "לוקחים בחשבון שיקולים כלכליים, אך אם אין בריאות אין כלכלה"

אדריאן פילוט 20:0608.03.20

ראש הממשלה כינס הערב (א') תדרוך עיתונאים בנוגע למגפת הקורונה. "הצעדים שנקטנו הוכיחו את עצמה ואנו רואים את זה במספרים. אם נעשה עוד צעדים בהקשר של בידוד - זה כבר יהיה עבור כל המדינות, כי אין טעם כבר להפריד בין המדינות".

 

 

התדרוך היה צריך להתקיים מוקדם יותר במשרד הבריאות, אך משיקולים מדיניים הועבר לירושלים למשרד ראש הממשלה. לפי הנתונים הרשמיים, ישנם כ-464 נבדקים בארה"ב ושם כבר נפטרו 29 אזרחים.

 

נתניהו  אמר עוד לגבי סוגיית הבידוד: "יש שאלות: אם עושים את זה? האם יש החרגות? לא מדובר על סגירת השמיים אלא רק בבידוד. זו החלטה ממש לא פשוטה. הבריאות קודמת. אבל היא גם מבטיחה את הכלכלה. אם תהיה התפרצות גדולה יהיה קשה מאוד לקיים את הכלכלה". לדברי נתניהו ההחלטה בנושא תתקבל מחר.

 

לדברי ראש הממשלה, "דיברתי עם סגן נשיא ארה"ב, פנס וגם עם אנשי הבריאות של ארה"ב. חשוב לנו שיהיה שת"פ איתם ועל כך סיכמנו. בראש ובראשונה, בשיטות בדיקה - יותר מהירות ויעילות וגם עבור חיסונים. המטרה: להגיע לבדיקה ביתית כמו בדיקת הריון. זה נותן את היכולת להפריד בין חולים ובריאים. זה תורם להפסקת ההידבקות. זה גם טוב בבריאות וגם טוב לכלכלה. מחיר תתקיים ישיבה בנושא עם אנשי הטכנולוגיה הישראלים. האמריקאים מאוד שיבחו את המדיניות של ישראל וגם שיש לנו אסטרטגיה לאומית".

 

עוד הוסיף נתניהו: "אנו יודעים שאנו שוברים את מטה לחמם של לא מעט אנשים. זה לא פשוט גם להיות בבידוד שבועיים. אני מבין שזה קשה. ההעינות שלהם היא מרשימה בכלי מדיה עולמית והיא מצילת חיים".

 

 

נתניהו ולצדו ליצמן ובר סימן טוב נתניהו ולצדו ליצמן ובר סימן טוב צילום: עמית שאבי

 

  

שר הבריאות יעקב ליצמן אמר: "אנו צופים שיהיה גידול במספר החולים והנדבקים. אותי לא מעניין הכלכלה. רק בריאות מעניינת אותי" הוא הוסיף. לדברי מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב: "אנו בתקופה מאוד לא פשוטה למערכת הבריאות. זו תקופה מאתגרת, הכי מאתגרת זה עשורים. נקטנו בשורה של צעדים כדי לאפשר למערכת להתמודד טוב יותר. אבל, באירוע כל כך גדול - האירוע סוגר עלינו. אנו רואים עוד ועוד מדינות שמספר הנדבקים הולך ועולה והן מאבדות שליטה. זה מחייב אותנו לעוד צעדים. אנו רוצים לשטח את העקומה, כדי שהמערכת הישראלית תדע לטפל בכמה יותר אנשים.

 

"אנו לוקחים בחשבון את השיקולים הכלכליים. אבל במקום שלא יהיה בריאות - לא תהיה כלכלה. החוסן הכלכלי תלוי בחוסן הבריאותי שלנו. הולך להיות יותר קשה. אבל אנו בשליטה על האירוע. אני מאמין שיהיה מורכב אבל נצליח לשמור על שליטה והעולם ינצח את הווירוס. גילינו את עצמה של מערכת הבריאות ושל הצוותים הרפואיים שהולכים ומטפלים" הוסיף בר סימן טוב והדגיש "האירוע ייגמר אבל אני לא יודע מתי".

שר הבריאות יעקב ליצמן שר הבריאות יעקב ליצמן צילום: עמית שאבי

 

 

"השיקולים של מדיניות החוץ, נוטרלו תוך שלוש דקות. חשוב מאוד להבין כי הרבה מאוד ציוד רפואי מגיע באמצעות טיסות אוייריות והקושי הוא קושי לוגיסטי - ולא דיפלומטי. ממילא היום, עם דילול הטיסות, הגעת התרופות והציוד כבר מתקשה", הבהיר בר סימן טוב.

 

מנכ"ל משרד הבריאות סירב לספק תחזיות לגבי מספר הנדבקים והצפי לחולים רבים. "התחלנו עם טיפול בבית החולים החזק במערכת. זה היה בשלב ראשון. לא רצינו להכביד על המעגל השני. זה כבר עבר לבתי חולים נוספים וכמעט בכולם יש חולי קורונה. השלב הבא הוא להעביר את הטיפול בקהילה. לא יהיה מנוס שמטפל ייגע במטופל. בקרוב נחשוף את הקהילה ואת המרפאות לטיפול. זה עניין של ימים".

 

 

 

x