$
בארץ

בג"ץ האריך את הקפאת רפורמת הקנאביס עד אמצע מאי

בשל עיכוב בקבלת ההחלטה מצד ועדת המחירים של משרדי הבריאות והאוצר, האריך בג"ץ את ההקפאה בחודש וחצי. החברות מתכוננות להארכה נוספת ותולות את מבטחן בוועדה שתתכנס בחמישי הקרוב. המטופלים מאמינים שהפור על פיקוח מחירים נפל

צלי גרינברג 18:4708.03.20

בג"ץ החליט היום (א') להקפיא בחודש וחצי נוספים - עד ה-15 במאי -  את רפורמת הקנאביס הרפואי של משרד הבריאות, המחייבת תקינה בייצור מוצרי הקנאביס ומכירתם באמצעות בתי המרקחת הגורמים להכפלת מחירם לכ-20 שקל בממוצע לגרם קנאביס לעומת 10 שקלים לגרם קנאביס, טרום כניסת הרפורמה לתוקף.

 

 

הארכת ההקפאה מגיעה לאחר שבאוקטובר האחרון דחה בג"ץ את כניסת הרפורמה של המשרד לתוקף עד ה-31 במרץ השנה. בג"ץ ציין בהחלטתו היום, כי המשך ההקפאה נובעת מהתארכות ההליכים של ועדת המחירים הבינמשרדית, המשותפת למשרדי הבריאות והאוצר, שקמה למציאת פיתרון מוסכם על שני המשרדים בדבר מחירי שוק הקנאביס הרפואי. עם זאת, בג"ץ גם סיפק תמריץ למדינה, והנחה, כי ההקפאה תופסק 10 ימים לאחר החלטת ועדת המחירים על מחיר מוסכם, בהנחה ותתקבל. 

 

דנה בר און, יו"ר עמותת מטופלי הקנאביס הרפואי שהגישה את העתירה נגד הרפורמה, אמרה לכלכליסט, כי "בית המשפט הבהיר למדינה שאם היא לא תטיל פיקוח מחירים הוא מוכן להטיל, ולראיה שהוא כבר הטיל, דה פקטו, פיקוח מחירים על החברות הפועלות באסדרה הישנה, על ידי כך שהוא מחייב אותן למכור לכל הפחות למשך תקופת צו הביניים במחיר האסדרה הישנה, לכל המטופלים שהצו חל עליהם. יתר על כן, בית המשפט אף רמז על הארכה נוספת והנחה אותנו המטופלים כיצד להתכונן לכך. מדובר בהישג גדול, וכולנו תקווה שבית המשפט יטה אוזנו בהמשך גם לסוגיות הפגיעה ברצף הטיפולי, כשם שהטה אוזנו לסוגיית המחירים, ויורה על השבת הטיפול כבעבר".

 

חברות הקנאביס הרפואי, שהן הנפגעות העיקריות מהמשך הקפאת הרפורמה, טוענות כי הן נערכות להמשך הקפאת הצו עד יוני השנה, תוך אמונה כי ועדת המחירים שצפויה להיכנס ביום חמישי הקרוב, תקבל החלטה שתאפשר לבג"ץ לאשרר את רפורמת הקנאביס של משרד הבריאות ולהסיר את אי הוודאות שאופף את השוק.

 

בסוף השבוע האחרון החליט בג"ץ להוסיף את שר האוצר משה כחלון כצד משיב לעתירת עמותת מטופלי הקנאביס הרפואי כנגד רפורמת משרד הבריאות בתחום. זאת יממה לאחר שהתקיים דיון טעון בין המדינה לבין המטופלים, ונושא המחיר עלה על ידי בג"ץ כבסיס לקביעתו בנושא.

גידול קנאביס גידול קנאביס צילום: שאטרסטוק

 

 

עתירת מטופלי הקנאביס הרפואי לביטול רפורמת הקנאביס של משרד הבריאות הוגשה לבג"ץ ב-31 במרץ 2019, יממה לפני כניסתה לתוקף. בחודש אוקטובר האחרון הקפיא בית המשפט את הרפורמה עד ה-31 במרץ השנה, לטובת מטופלים שהיה בידם רישיון לצרוך קנאביס רפואי עד לכניסת הרפורמה לתוקף.

 

כעת, שוק הקנאביס ממתין להחלטת בית המשפט לגבי עתידה של רפורמת הקנאביס, שדרשה מחברות הקנאביס הרפואי הישראליות להשקיע עשרות מיליוני שקלים כדי לעמוד בתקינה שמשרד הבריאות התווה.

 

הרפורמה גם אפשרה לחברות להעלות את שולי הרווח שלהן כתוצאה מעליית המחירים, ולאור מספר השחקנים החדשים הקיימים כיום בשוק, חזרה למתווה טרום הרפורמה יגרום ללחץ מחירים שעתיד להכניס חברות קנאביס רבות לקשיים.
x