$
בארץ

נגיף הקורונה

זינוק בקניות ברשתות השיווק; שר הכלכלה: "אין לכך הצדקה"

משבר הקורונה: רשתות השיווק מדווחות על זינוק של 100% במכירות האונליין ושל עשרות אחוזים בחנויות הפיזיות; משרד הכלכלה: רמות המלאי אצל יצרני המזון גבוהות, לא נמצא מחסור במוצרים

נורית קדוש 14:3606.03.20

משבר הקורונה: החשש מכניסה לבידוד ותמונות המדפים הריקים בחנויות המזון בחו"ל הובילו להתנפלות צרכנים על רשתות השיווק. הבהלה החלה כבר ביום שלישי, ואולם הגיעה לשיא אתמול (ה'). רשתות השיווק מדווחות על זינוק של 100% במכירות האונליין ושל עשרות אחוזים בחנויות הפיזיות.

 

על רקע ההתנפלות שיצרה תורים ארוכים בחנויות, פרסם היום שר הכלכלה אלי כהן הודעת הרגעה. לדבריו, "חשוב להבהיר שאין הנחיות ממשלתיות שדורשות הצטיידות במזון, ואין לכך הצדקה בשל רמת המלאים בישראל, העובדה שאין הגבלות על תעבורת מוצרים ימית ואווירית, ומאחר שיכולת ייצור המזון בישראל מספיקה לכמה חודשים קדימה - וכל זאת מעבר למלאי החירום המוחזק דרך קבע בישראל".

 

דני לוזון, משנה למנכ"ל סופר-פארם מסר כי "ביומיים האחרונים בלבד ניתן לראות עליה של 25% במכירות בסניפים וגידול משמעותי במכירות - 600% באלכוג'ל, 1,800% במסכות, 200% במוצרי חיטוי למשטחים ומגבונים, 200% בכפפות לטקס, 30% בתרופות להורדת חום ו-20% במדחומים". בשופרסל ציינו כי הרשת רשמה בימים האחרונים מכירות גבוהות מאוד של מוצרי יסוד, ממתקים, פסטות וטיפים. 

 

חברות המזון מנסות להתמודד עם ההסתערות על החנויות עם הגברת הייצור וסבבי האספקה. במחלבות העריכו כי ביכולתן לעמוד בעלייה בביקוש ולספק את מלוא ההזמנות, בעוד בחברות המייצרות מזון יבש העריכו כי יתקשו לעמוד בביקושים, בין היתר על רקע מעבר לייצור מוצרים כשרים לפסח, שייכנסו לחנויות בימים הקרובים.

 

 צילום: נורית קדוש

 

מדפים חצי ריקים בתל אביב מדפים חצי ריקים בתל אביב צילום: נורית קדוש

 

משרד הכלכלה: אין מחסור במוצרים 

על רקע החשש ממחסור במזון, פתח משרד הכלכלה מוקד לפניות התעשייה, ומסר כי מינהל תעשיות נמצא בקשר יומי עם תעשיית המזון בישראל.

 

לפי הודעת משרד הכלכלה, רמת המלאי אצל יצרני המזון בישראל גבוהה ומתנהלת כסדרה, הן ברמת הייצור המקומי והן בייבוא; בשל הביקושים הגבוהים, הגבירו היצרנים והרשתות את הפעילות, אך כאמור, לא נמצא מחסור במוצרים.

 

עוד עולה מההודעה כי המעברים הימיים והאוויריים פועלים כסדרם, והדיווח העדכני מסין הוא שנמלי הים המרכזיים, פרט לנמל שנגחאי ונינגבו, פועלים כמעט באופן סדיר ומאפשרים פריקה וטעינה של מטענים ואף קיימת עלייה בפעילות.

 

כמו כן נמסר כי בנמלי חיפה ואשדוד מוחלות תקנות בריאות אשר מאפשרות קבלת משלוחים באופן מסודר ושוטף.

 

"משקד הכלכלה נמצא בקשר שוטף עם גורמי התעשייה השונים כדי לבחון מדי יום האם יש מחסור בחומרי גלם או בעיות יצוא או יבוא, ובוחן האם יש צורך ביצירת קווי אספקה חלופיים, בהתאם לצרכי התעשייה", נמסר.

x