$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

אימת הקורונה: המדינה בוחנת הפחתת השימוש בתחבורה הציבורית

מדובר בשלב זה בהנחיה כללית לבדיקה, והיא מכוונת לכל המפעילים לרבות רכבת ישראל, אוטובוסים ורכבות קלות. הפועל היוצא של יישום ההוראה אם תתקבל: פקקי התנועה עלולים לזנק משמעותית בהיעדר יכולת לנוע בתחבורה ציבורית

ליאור גוטמן 19:5205.03.20
משבר הקורונה מגיע גם לתחבורה הציבורית: משרד ראש הממשלה בוחן אפשרות לצמצם את מספר הנוסעים ברכבות, אוטובוסים ורכבות קלות. מדובר בשלב זה בהנחיה כללית לבדיקה, והיא מכוונת לכל המפעילים שפועלים בכל המדינה, לרבות רכבת ישראל. במשרד ראש הממשלה טוענים שהחשש העיקרי הוא שבהתקהלות של מאות אנשים בקרון או עשרות אנשים באוטובוס עולה הסיכוי של שיעור ההדבקה בנגיף, מצב אותו מנסים בשלב זה למנוע.

 

 

 

 

תחבורה ציבורית תחבורה ציבורית צילום: יובל חן

 

הבעיה העיקרית בהנחיה היא כפולה. ראשית לא ברור בכמה מפחיתים, איפה ומי אחראי לכפות את המהלך. הבעיה השנייה היא מה יעשו החברות שיורידו את מספר הנוסעים ומי יפצה אותן. הפועל היוצא של יישום ההוראה הוא שפקקי התנועה עלולים לזנק משמעותית בהיעדר יכולת לנוע בתחבורה ציבורית, ומשרד האוצר מסרב בשלב זה בכלל לשמוע על פיצוי של עסקים שונים, בין אם מדובר ברשתות קמעונאות או חברת אוטובוסים.

 

ממשרד רה"מ נמסר בתגובה ש"בדיון סוכם שמ"מ מנכ"ל משרד רה"מ יבחן יחד עם משרד התחבורה כיווני פעולה במטרה להקטין את סיכוני ההדבקה בתחבורה הציבורית בדגש על רכבות" .

 

משרד הבריאות הודיע בימים האחרונים על מגבלות דרמטיות להתמודדות עם נגיף הקורונה: מלבד אלה ששבים ממדינות אסיה, איטליה וכן כל מי שחזר מצרפת, גרמניה, שוויץ, ספרד ואוסטריה, יצטרך להשלים 14 ימים בידוד; כמו כן חל איסור על קיום כנסים בינלאומיים בישראל ועל אירועים של מעל 5,000 בני אדם.

x