$
בארץ

נגיף הקורונה

נתניהו הכריז על קרן חירום לסיוע לעסקים חיוניים למשק - מאיפה הכסף?

רה"מ הכריז על הדברים בישיבה בנוגע להיערכות הכלכלית להשלכות הנגיף, אך כבר אתמול הודיעו באוצר כי אם יינתן סיוע לחברות כמו אל על הדבר יבוצע דרך סיוע תזרימי - כך שהצהרותו לא באמת מחדשת הרבה; בשלב זה לא ברור המקור התקציבי למהלך בשנה בה אין תקציב; אחת האפשרויות היא שימוש בקרן מס הרכוש שצברה כ-15 מיליארד שקל, אולם לצורך כך יהיה צורך בשינוי החוק; בתוך כך התעשיינים מזהירים מפני נזקים במליארדי שקלים

עמרי מילמן ונווית זומר 17:2505.03.20

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום (ה') במהלך דיון בנושא ההיערכות הכלכלית להשלכות נגיף הקורונה כי הורה לשר אוצר משה כחלון להקים עד יום ראשון קרן חירום לסיוע תזרימי לעסקים שהם חיוניים לתפקוד המשק. לדבריו, "הצעד הבא יהיה שככל שיתפתח המשבר, משרד האוצר, בתיאום עם בנק ישראל, יציע כלים לסיוע תזרימי לעסקים שנקלעו למצוקה בעקבות המשבר". בדיון בלשכת רה"מ בירושלים השתתפו בין היתר כחלון, שר הכלכלה אלי כהן ונגיד בנק ישראל אמיר ירון.

 

 

אבל למעשה כבר אתמול הודיעו באוצר כי אם יינתן סיוע לאל על, שנקלעה לקשיים בעקבות התפשטות הנגיף, ולחברות אחרות, הדבר יבוצע בצורה תזרימית כלומר דרך הלוואה למשל, כאשר בהמשך ייבחן האם היא תומר לסיוע - כך שההצהרה לא באמת מחדשת הרבה בכל הנוגע למשימה שהוטלה על האוצר.

 

אל על אל על צילום: רויטרס

 

השאלה שעולה כעת היא כמובן מאיפה ימומנו ההלוואות עליהן הכריז נתניהו. בעוד שהלוואה לאל על יכולה להתקבל גם דרך התשלומים שהחברה מעבירה למדינה, אם יורחבו הפיצויים, יידרש למצוא לכך מקור תקציבי בשנה בעייתית בה אין תקציב למשרדי הממשלה והם נאלצים להסתפק בתקציב ההמשכי המבוסס על תקציב 2019. אחת האפשרויות היא שימוש בקרן מס רכוש שצברה כ-15 מיליארד שקל. אולם לצורך כך יהיה צורך בשינוי החוק שמונע מהממשלה לעשות כרצונה בקרן זו, המיועדת לסיוע במקרה של מלחמה או אירועים ביטחוניים.

 

 

הישיבה היום הישיבה היום צילום: עמוס בן גרשום /לע"מ

 

מוקדם יותר היום התקיימה פגישה במשרד האוצר שם דובר על הרחבת התיאום בין המשרדים השונים. בעוד שאתמול דיווחו באוצר כי יפורסמו הערכות לאור תרחישים שונים בעקבות התפשטות הנגיף, בפועל נראה שהדיון לא הניב את התוצאות הרצויות. הדיון נקבע לאחר שבמשרד האוצר מתחו ביקורת חריפה על חוסר התיאום בינם לבין משרד הבריאות והמטה לביטחון לאומי שאמור לתאן את האירוע.

 

במקביל, נתניהו גינה את התנהלות קבוצת הכדורסל של מכבי תל אביב שקיימה אמש משחק מול אנאדולו הטורקית בהיכל מנורה מבטחים, וזאת בנוכחות קהל: "לאור ההנחיות שהוצאנו אתמול ממטה הטיפול בנגיף הקורונה, אני מבקש מכולם להישמע להוראות שהוציא משרד הבריאות. יש לי הערכה גדולה מאוד למכבי תל אביב בכדורסל, אך אני מגנה את העובדה שהם לא נשמעו להוראות הללו והפרו אותן. אנחנו מעמידים בדרך זו הרבה אזרחים בסכנה של הידבקות. כבדו את ההוראות".

 

"להיערך להחמרה"

"נזק בסך מיליארדי שקלים, נגרם למגזר הפרטי עד כה", כך דיווחו נשיא התאחדות התעשיינים,רון תומר, ונשיא איגוד לשכות המסחר, אוריאל לין, בישיבה שהתקיימה היום עם נתניהו  השניים אמרו כי הנזקים נאמדים במיליארדים, כתוצאה מעלות ימי הבידוד, אי הגעת חומרי גלם, עיכובים במשלוחים מחו״ל, ביטולי טיסות ועוד.

 

יוסי אלקובי, נשיא התאחדות המלאכה והתעשייה, אמר לכלכליסט כי 61% מבעלי העסקים היצרניים הקטנים סובלים ממחסור בחומרי גלם החיוניים לתהליך הייצור החל מפרופילי אלומניום ועד לוחות לנגרות. לדבריו, מדובר במצב חירום שלא נראה כמותו בישראל. תומר ולין קראו לנתניהו ליצור רשת הגנה שתבטיח שעסקים, על כל סוגיהם, לא יקרסו כתוצאה ממשבר הקורונה.

 

 

 

x