$
בחירות 2020

בחירות 2020

ליברמן יקדם את החוק שימנע כהונת ראש ממשלה עם כתב אישום

מפלגת ישראל ביתנו הודיעה היום כי תקדם חוק שימנע מחבר כנסת שעומד נגדו כתב אישום להיות מועמד להרכבת ממשלה, ואחד נוסף שיגביל כהונת ראש ממשלה לשתי קדנציות

מורן אזולאי, ynet 12:4405.03.20

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן החליט לקדם את יוזמת החוק למנוע מח"כ שמואשם בפלילים לכהן כראש ממשלה. בישיבת סיעת ישראל ביתנו שהתקיימה היום, הוחלט גם לקדם חוק המגביל כהונת ראש ממשלה לשתי קדנציות. 

 

אתמול, טרם החלה ישיבת בלוק הימין בכנסת, אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי "המהלך שמוביל גנץ חותר תחת יסודות הדמוקרטיה", בהתייחסו לחוק שימנע ממנו לכהן בתפקיד.

  

אביגדור ליברמן ביום הבחירות אביגדור ליברמן ביום הבחירות צילום: רויטרס

 

נתניהו הוסיף: "הציבור נתן לי יותר קולות מאשר לכל מועמד אחר לראשות הממשלה. הליכוד בהנהגתי הפכה למפלגה הגדולה ביותר בנוקאאוט. גנץ אמר לפני הבחירות שמי שיקבל מנדט אחד יותר הוא זה שירכיב את הממשלה. אנחנו קיבלנו הרבה יותר. גנץ הפסיד בבחירות, שיקר לבוחריו, גנב את הבחירות ומנסה לפגוע בי. חבריי ואני ומיליוני אזרחים לא ניתן לזה לקרות".

 

לאחר מכן אמר יו"ר ש"ס אריה דרעי, כי "גוש הימין קיבל שני מיליון ו-216 אלף קולות. העם הכריע בצורה הברורה ביותר. לא ניתן לשנות את התוצאה. אנחנו לא רוצים בחירות רביעיות ולא ניתן בשום אופן לשנות את התוצאה על-ידי חקיקה".

 

ב-ynet פורסם לראשונה אתמול כי חברי כנסת בכחול לבן, בעבודה-גשר-מרצ וברשימה המשותפת פועלים לגיבוש חוק שימנע מנאשם בשוחד לכהן בראשות הממשלה. לפי בכירים בכחול לבן, יו"ר כחול לבן בני גנץ נתן אור ירוק למהלך, ובמפלגה מעריכים כי אם התוצאה תישאר על 58 מנדטים לגוש הימין, הסיכוי להעברת החוק גדל משמעותית.

  

"ראש ממשלה עם כתב אישום על שוחד חייב להתפטר בכל מדינה מתוקנת", אמר ח"כ אחמד טיבי מהרשימה המשותפת. "אם הוא לא מתפטר, ויובא לכנסת חוק שימנע מראש ממשלה עם כתב אישום חמור כזה לכהן - נשקול את זה וייתכן שנתמוך".

  

יש לציין כי בזמן ממשלת מעבר אי אפשר להביא לכנסת חקיקה פרטית, אך החל מהשבעת הכנסת ב-17 במרץ ניתן להעלות הצעות חוק פרטיות להצבעה. חברי הכנסת יכולים להקים ועדה שתדון בחוק ולהעניק לו פטור מחובת הנחה שיוביל להליך חקיקה מזורז. אם יו"ר הכנסת יתנגד או יעכב את המהלכים - ניתן לקדם מהלך להדחתו בחסות הרוב הקיים בכנסת נגד נתניהו. מדובר בתיקון לחוק יסוד שמצריך רוב מיוחד של 61 חברי כנסת.

  

ח"כ איציק שמולי, מיוזמי הצעת החוק למניעת כהונת ראש ממשלה תחת כתב אישום, אמר: "הגיע הזמן שגם המחנה שלנו יחתור לניצחון ולהכרעה. אם ישנה אפשרות לשלב ידיים ולמנוע באמצעות רוב בכנסת את חלום הבלהות של ראש ממשלה עם כתבי אישום חמורים שמנהל מדינה ועל הדרך גם מהלך אימים על שלטון החוק - חייבים להשיגה בכל דרך. אין לי שום כוונה לקבל הטפות מוסר מכל אלה שעד אתמול הסבירו לי שבדמוקרטיה לרוב מותר הכול, ששמים כבר 48 שעות את מנדלבליט על הכוונת ועד אתמול דחפו לחוק להלבנת עריקים בכנסת. אין לי גם שום כוונה להתנצל שאנו לא מנהלים את המאבק מול נתניהו עם כפפות ובנימוסים".

x