$
בארץ

נגיף הקורונה

המשבר באל על נמשך: המנכ"ל הודיע על פיטורים של 600 עובדים קבועים וכמה מאות עובדים זמניים

החברה החלה בפיטורי אלף העובדים עליהם הודיע לפני מספר ימים המנכ"ל גונן אוסישקין; בנוסף הודיע לעובדים כי הקבועים מביניהם יידרשו לבצע קיצוצי שכר; הפגישה בין נציגי ועד העובדים להנהלה התפוצצה; ההוראות החדשות בדבר בידוד נוסעים המגיעים מגרמניה, צרפת, שוויץ וספרד, מהוות מכה אנושה לחברה

תומר הדר, נוית זומר ובילי פרנקל 14:2604.03.20

אל על החלה היום (ד') בפיטורי אלף העובדים עליהם הודיע לפני מספר ימים מנכ"ל החברה, גונן אוסישקין. בנוסף הודיעה החברה כי עובדיה הקבועים יידרשו לבצע קיצוצי שכר. ברקע לכך, נודע לכלכליסט כי פגישה שהתקיימה היום בין נציגי הוועד להנהלת החברה התפוצצה.

 

 

לכלכליסט נודע כי המנכ"ל אוסישקין הודיע היום לנציגות העובדים על פיטוריהם של 600 עובדים קבועים. בנוסף, נודע כי אל על שלחה היום מכתבי פיטורים למאות מתוך 2,800 העובדים הזמניים בחברה, שמועסקים בה פחות מחמש שנים. בין העובדים: צוותי אוויר, דיילות ודילי אוויר וקרקע ועובדים זמניים אחרים בתחום התפעול בחברה.

 

הפגנה של עובדי אל על באסיפת חירום הפגנה של עובדי אל על באסיפת חירום צילום: באדיבות ועד עובדי אל על

 

עוד כותב אוסישקין, כי חברי הדירקטוריון והנהלת אל על ישאו בקיצוץ שכר בהיקף של 20%. בנוסף עובדים המרוויחים מה שאוסישקין מגדיר כ"שכר גבוה" בקרב העובדים הקבועים הנכללים בהסכם הקיבוצי ידרשו ל-20% קיצוץ שכר, כמו למשל, טייסי אלעל המרוויחים בין 90 אלף שקל ל-191 אלף שקל בחודש לקברניט. בנוסף, כפי שפורסם בכלכליסט, עובדים חדשים לא ייקלטו בחברה לעת עתה. את הדברים סיכם אוסישקין והדגיש: "ידענו משברים בעבר, אך אין ספק כי האתגר שהציבה לנו השעה, הוא אחד המורכבים והקשים ביותר. יחד נעשה הכל ונפעל בכל דרך, קשה וכואבת ככל שתהייה, על מנת להבטיח את עתידה של החברה".

 

מכה אנושה לאל על: בידוד לנוסעים ממדינות נוספות

 

בנוסף לפגיעה הקשה שגרם משבר הקורונה לאל על עד היום, שבאה לידי ביטוי בביטולי טיסות בהיקפים משמעותיים, ספגה חברת התעופה היום מכה נוספת בעקבות הוראות חדשות של משרד הבריאות המורות לנוסעים המגיעים מגרמניה, צרפת, שוויץ וספרד להיכנס לבידוד. הנחיה זו מותירה את אלעל כמעט ללא יעדים באירופה, ועם מעט קווים לצפון אמריקה. סביר להניח שכעת, עם הפאניקה המתגברת, מעטים אם בכלל יטוסו אליהם.

 

נשיא התאחדות המלונות אמיר חייק הזהיר היום כי ההוראות החדשות של משרד הבריאות עלולות "להביא לפגיעה אנושה בכלל התיירות מאירופה, כמו גם בתיירות שמגיעה דרך טיסות קונקשן ולמחיקה של יותר ממחצית מהתיירות שנכנסת לארץ. אירופה היא היבשת שממנה מספר הכניסות לישראל הוא הגבוה ביותר ומסתכם בכ-2.5 מיליון תיירים בשנה".

 

מנכ"ל אל על גונן אוסישקין מנכ"ל אל על גונן אוסישקין צילום: אל על , SIVANFARAG

 

מוועד העובדים נמסר כי "אנו קוראים לעובדים שלא להתייחס לאיגרת מאת המנכ"ל ולחכות לעדכונים והנחיות מנציגות העובדים. אנו מבטיחים - אל על היא הבית של כולנו ונעשה הכל כדי להצילה".

 

יש לציין אמנם כי המעסיקים הגדולים במשק בישראל צמצמו וביטלו לחלוטין נסיעות לחו"ל. עם זאת בהסתדרות מבהירים כי יש עדין עובדים שנוסעים במסגרת תפקידם למדינות מסוימות, וכי בקשת יו"ר ההסתדרות נועדה גם לאפשר היערכות לתום המשבר.

 

לחזק את חברות התעופה

 

בתוך כך, שלח היום יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד, מכתב לכל ראשי הוועדים המאוגדים תחת ההסתדרות וקרא להם לחזק את חברות התעופה הישראליות לאור המשבר החריף בענף, בעקבות התפשטות נגיף הקורונה.

 

יו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד יו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד צילום: אוראל כהן

 

 

במכתבו כתב יו"ר ההסתדרות "יש להקפיד על העדפת אל על ושאר החברות הישראליות, בכל נופש או פעילות עובדים שמאורגנים על ידי ועד העובדים".

 

 

x