$
בארץ

דיווח שוטף

הנחיות חדשות: בידוד לשבים מעוד 5 מדינות; איסור התכנסויות של מעל 5,000 איש

משרד הבריאות הודיע על מגבלות דרמטיות נוספות להתמודדות עם נגיף הקורונה: כל מי שחזר מצרפת, גרמניה, שוויץ, ספרד ואוסטריה יצטרך להשלים 14 ימים בידוד; איסור על קיום כנסים בינלאומיים בישראל; נציב שירות המדינה לכל עובדי המדינה: אסור לנסוע לחו"ל בתפקיד; ; נתניהו: "הקורונה מגיפה עולמית - ייתכן שמהמסוכנות במאה השנים האחרונות"; דיווח שוטף

אדריאן פילוט ו-ynet 23:2704.03.20

משרד הבריאות פרסם הנחיות חדשות בנושא הקורונה:

 

 • ישראלים השבים מצרפת, גרמניה, שוויץ, ספרד אוסטריה יחויבו בבידוד בית למשך 14 יום, ההחלטה רטרואקטיבית מיום עזיבת היעד.
 • זרים ממדינות אלו לא יוכלו להיכנס לישראל, אלא אם יציגו יכולת מוכחת לבידוד בית. יישום החלטה זו יכנס לתוקף בימים הקרובים.
 • איסור גורף לקיום כנסים בינלאומיים בישראל.
 • תושבי ישראל השבים מכינוסים בינלאומיים בחו״ל – יחויבו בבידוד בית 14 יום.
 • עובדי מערכת הבריאות – איסור גורף לצאת לחו"ל.
 • חל איסור לקיים אירועים המוניים והתקהלויות מעל 5,000 איש.
 • חל איסור השתתפות בהתכנסויות מעל 100 איש, לאנשים שחזרו מכל יעד בחו״ל ב-14 הימים האחרונים.
 • המלצה לנציב שירות המדינה לאסור באופן גורף יציאות עובדים לחו"ל.
 • המלצה לבני 60 ומעלה ולבעלי מחלות רקע כרוניות כגון מחלות לב, סכרת ,יתר לחץ דם , מחלות נשימתיות או דיכוי חיסוני , להימנע מהתקהלויות וממגע עם אנשים ששבו מכל יעד בחו״ל או בעלי תסמינים או אנשים החשודים כחולים.
 • תיירים ששהו באיראן, עיראק, סוריה, לבנון (ב-14 יום האחרונים) לא יורשו להיכנס.
 • יש להימנע מלחיצות ידיים.

 

 

23:20 - עדכוני קורונה מהעולם: מדינת וושינגטון בארה"ב רשמה היום את המוות העשירי של קורונה בתחומה, בעוד מדינת קליפורניה רשמה את מקרה המוות הראשוו שלה; מעבר לים באיטליה נרשמו כבר 3,000 נדבקים בנגיף ומספר מקרי המוות עלה על 100. מוקדם יותר הודיעה המדינה כי תשקול לסגור את בתי הספר והאוניברסיטאות בשל התפשטות הקורונה.

 

19:20 - נציב שירות המדינה דניאל הרשקוביץ, שיגר לפני דקות אחדות מכתב לכלל עובדי המדינה ובו איסור גורף לנסיעות לחו"ל בתפקיד. האיסור כולל גם נסיעות שכבר אושרו על ידי ועדת הנסיעות המשרדית. במכתב הדגיש הנציב כי נסעות לחו"ל בתפקיד יעשו אך ורק באופן חריג ביותר ובאישור של מנכ"ל המשרד הרלונטי. כמו כן, הרשקוביץ הפציר בעובדי המדינה להימנע גם מנסיעות פרטיות לחו"ל.

 

17:30 - בעקבות הנחיות משרד הבריאות הקוראות, בין היתר, למי ששב מספרד להיכנס לבידוד עם שובו - 20 נוסעים ביקשו לרדת כעת מהמטוס לפני המראת טיסה 397 של אל על לברצלונה. הצוות במטוס איפשר לנוסעים לרדת מהמטוס.

 

16:25 - במשרד הבריאות מתקיימת עכשיו מסיבת עיתונאים בנושא הקורונה. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי "אנו מתמודדים עם מגיפה עולמית, ייתכן שמהמסוכנות במגפות במאה השנים האחרונות". לדבריו, כל השבים מצרפת, גרמניה, ספרד, שוויץ ואוסטריה יידרשו לבידוד. "יש לחדול מלחיצת ידיים. אפשר לנקוט בשיטה ההודית", המליץ נתניהו.   

 

ההנחיה היא שכל מי שחזר לארץ מאותן ארצות צריך להשלים 14 בידוד מהיום שבו עזב את אותה מדינה.

יעקב ליצמן ובנימין נתניהו היום במשרד הבריאות יעקב ליצמן ובנימין נתניהו היום במשרד הבריאות צילום: רויטרס

 

שר הבריאות יעקב ליצמן הדגיש כי המשרד "לא יהסס לנקוט בכל הצעדים הנדרשים" גם אם הם לא פופולאריים". בנוסף, המשרד מחייב כניסה לבידוד לכל הישראלים ששבים מאירופה מערבית לרבות צרפת, גרמניה וספרד. "ישנן מדינות שטרם הפנימו על מה מדובר".  ליצמן הודיע כי ייאסרו כינוסים של יותר מ-5,000 איש, כדי למנוע את התפשטות נגיף הקורונה.

 

ראש המל"ל מאיר בן שבת אמר כי "היעד שלנו הוא לעכב את קצב ההתפשטות. כל יום הוא ניצחון ומשפר את הבנה ביחס לנגיף, ממתן את הנזקים למשק. המצב בישראל בשליטה. לא נתקענו במקרה שלא הגיע בחו"ל. אנו בקשר עם כל הארגונים הבינלאומיים ובודקים את עצמינו כל יום. הצעדים שננקטנו מוכיחים את עצמם והשיקול המוביל- בריאות הציבור. היעד הראשון: האטת התפשטות. אנו נערכים לתרחיש של הגברת התחלואה. אי הודוואת מכבידה".

 

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב: "האירוע בשליטה. המטרה שלנו היא להאט את הקצב ולזהות את החולים ואת המסלול. אנו מאוד זהירים. אנו לא מהססים. המטרה היא להגיע כמה שיותר מהר לחולים. אנו עורכים פי 4 יותר בדיקות לעומת ארה"ב. אנו רוצים לצמצם את פוטנציאל ההדבקה, לכן אנו עושים בידודים. זה נטל גדול על הציבור אבל האלטרנטיבה יותר גרוע. המדינות שלא עושות כך - בסוף משלמים מחירים יותר גבוהים כמו איטליה – שם נסגרו בתי ספר. ויפן, שם יש ספק לגבי קיום אולימפיאדה. יש איסור על כנסים בינלאומיים. נאסור את כל עובדי מערך הבריאות ועובדי השירותים החיוניים לטוס לחו"ל. נאסור אירועים המוניים של מעל 5,000 איש. אם נצטרך לנקוט בצעדים נוספים, לא נהסס".

 

עוד אמר בר סימן טוב: "אני מבין את ההשלכות הכלכליות של המדיניות שלנו. אין תחלופה בין כלכלה לבין בריאות. הבריאות הולכת עם הכלכלה יד ביד, אבל הבריאות קודמת. אנו עובדים על שיפור תשתיות הבריאות ונעשה את הכל כדי למגר את התופעה. יום אחד נסתכל אחורה ונגיד בגאווה שישראל היתה הראשונה שהצליחה למגר את הנגיף".

  

16:17 - אחת מחולות הקורונה - מורה בבית ספר בקריית אונו, תלמידיה נדרשים לבידוד. משרד הבריאות פרסם את רשימת המקומות שבהם שהתה חולת הקורונה ה-14 שהתגלתה - תושבת גני תקווה וסגנית מנהלת בבית הספר אביגדור ורשה בקריית אונו. החולה ביקרה בחנות "הפיראט האדום" באור יהודה בתאריך 25 בפברואר למשך יותר מחצי שעה. היא שוהה בבידוד בית מיום שישי האחרון. סגנית המנהלת מלמדת בכיתה ה', ו-27 תלמידי כיתתה הוכנסו הבוקר לבידוד.

 

15:45 - הרב הראשי לישראל, הרב דוד לאו, קורא לציבור להימנע מנישוק מזוזות בשל התפשטות נגיף הקורונה. בגילוי דעת שפרסם הרב נכתב: "אין ספק שאין לנשק מזוזות ואין לגעת בהן כלל. די בכך שאדם יחשוב עת כניסתו ויציאתו שאכן הדברים שנכתבים במזוזה, וזה ילווה אותו בהמשך דרכו".

  

14:25 - אוהדי כדורגל ותלמידי בית ספר נדרשים להיכנס לבידוד ביתי: משרד הבריאות הודיע על שלושה ישראלים נוספים שחלו בנגיף הקורונה. השלושה הועברו לבידוד ולפי המשרד מצבם קל. אחד מהם הוא תלמיד בית הספר "ברנר" במועצה האזורית ברנר בשפלה, שהיה בדרבי התל-אביבי באצטדיון בלומפילד ביפו. עד כה אובחנו בישראל 15 חולים, כאשר שניים מהם החלימו.

 

החולה הוא תלמיד כיתה ט' תושב היישוב אירוס שעבד בסניף "הפיראט האדום" באור יהודה. משרד הבריאות עדכן כי הנער שהה בחנות בין ה-23 ל-26 בפברואר, ואחר כך בבית ספר ברנר בין 24 ל-26 בחודש. הוא הגיע לדרבי התל-אביבי ב-24 בפברואר, ושהה בשער 8, שמאכלס את אוהדי מכבי תל אביב. לכן, לפחות על פי ההנחיה הנוכחית אלפי האוהדים שהיו במקום נדרשים להיכנס לבידוד עד יום שני, אז יעברו שבועיים מיום המשחק.

 

מפת חולי הקורונה בישראל

 

 

בהמשך טענו מאצטדיון בלומפילד כי אין מדובר בהנחיה להכניס אלפים לבידוד, אלא שרק 77 איש נדרשים לכך. לפי הודעתם, "להלן מקומות הישיבה אשר יושביהם נדרשים להכנס ל14 ימים בידוד בית מאז המשחק: שער 7-8, גוש 425 בין השורות 43-49 כולל, בכל השורות, בכיסאות 169-179 כולל. שאר השוהים אינם נדרשים להכנס לבידוד". משרד הבריאות עדיין לא עדכן את ההנחיה.

 

אצטדיון בלומפילד אצטדיון בלומפילד צילום: עוז מועלם

 

לפי ההנחיה, כל תלמידי בית ספר ברנר, כולל מורים, אנשי צוות וצוות ההסעות שהיו במגע עם הילד, מתבקשים להכנס לבידוד ביתי לפי הוראת משרד הבריאות ולדווח על כך באתר משרד הבריאות או במוקד הטלפוני. בנוסף, כל מי שהיה באיצטדיון בלומפילד במהלך הדרבי בין הפועל תל אביב למכבי תל אביב וישב בשער 8 מתבקש להכנס לבידוד עד יום שני ולדווח על כך באתר משרד הבריאות או במוקד משרד הבריאות בטלפון *5400 או במוקדי קופות החולים. עם זאת, ייתכן כי בהמשך תצומצם הנחיית הבידוד רק לאזור מסוים ביציע, כך שלא כל האלפים ייכנסו לבידוד - אלא עשרות אוהדים בלבד.

 

במשרד הבריאות ציינו כי אם במהלך הבידוד מופיעים סימפוטמים של חום או שיעול או קושי בנשימה יש להתקשר באופן מיידי למוקד 101 של מד"א על מנת לברר צורך בבדיקת הנגיף. בעקבות הפרסום כי הנער החולה שהה בבלומפילד, קרס מוקד מד"א ובשלב מסוים היו 99 שיחות בהמתנה. זמן המענה לפרמדיק, שעומד בממוצע על 4 שניות, התארך לשתי דקות לפחות. בנוסף, קרס גם מוקד משרד הבריאות. במשרד הבריאות אמרו כי העומס נוצר "בשל פניות אזרחים שמתקשרים לברר פרטים כלליים בנושא הקורונה", ואמרו כי "*רק במקרים בהם מופיעים סימטומים של חום, שיעול או קשיי נשימה, יש להתקשר למוקד 101 של מד"א".

 

 

הרב הראשי דוד לאו הרב הראשי דוד לאו צילום: גיא אסיאג

 

אתי, אמו של התלמיד, אמרה ל-ynet: "אני מרגישה בסדר גמור. הילד קצת משתעל ומנוזל, אבל בסך הכל מצב הרוח מעולה והוא ללא חום. קצת נלחצתי לגבי איך שהוא יגיב. הילד הלך לעזור לחבר בחנות הפיראט האדום ושם נדבק ככל הנראה. כרגע הוא בבידוד בחדר שלו ולא בא במגע עם שאר בני הבית. הוא נמצא בקומה נפרדת מאיתנו ואנחנו משאירים לו אוכל מידי פעם. לגבי ההמשך, אנחנו לא יודעים. אני ספציפית לא קיבלתי הודעות מאוהדים אחרים, אבל אף אחד לא בחר להידבק. זו לא בחירה של אף אחד. מי שרוצה להאשים יכול להאשים, אנחנו לא אשמים. ברגע שקיבלנו הנחייה הוא נכנס לבידוד".

 

 

 

 

חולה נוספת היא סגנית מנהלת מבית ספר בקריית אונו שהייתה בחנות במשך יותר מרבע שעה. השניים נדבקו מהבעלים, תושב אירוס ששב מאיטליה והדביק בשבוע שעבר גם את אשתו ועוד עובד ב"פיראט האדום". במשרד הבריאות יכנסו מסיבת עיתונאים בצהריים ואמרו: "החקירה האפידימיולוגית הפעם מורכבת ומכילה הרבה יעדים. אנחנו צפויים לעליית מדרגה".

  

סגנית המנהלת מקריית אונו מלמדת בכיתה ה', ו-27 תלמידי כיתתה הוכנסו הבוקר לבידוד. "אני בסדר", אמרה ל-ynet. "קיבלתי את ההודעה אתמול. אני חוששת וזו סיטואציה שאני לא מאחלת לשונאים שלי. בסך הכל הלכתי לחפש תחפושת לבן שלי, ופה השתנו חיי. אני כרגע מנסה לעכל בעצמי".

 

 

סניף הפיראט האדום באור יהודה עובר חיטוי סניף הפיראט האדום באור יהודה עובר חיטוי צילום: יריב כץ

 

  

בבית הספר במועצה האזורית ברנר, שבו לומד התלמיד שנדבק, הודיעו בתחילה כי היום לא יתקיימו לימודים רק בשכבת ט', אך לאחר מכן נשלח כל בית הספר, שבו לומדים כ-1,150 תלמידים, לבידוד ביתי. בשבוע האחרון הגיע התלמיד לבית הספר כרגיל.

 

לפי משרד הבריאות, החולה השלישי החדש יצא מישראל בתאריך 22.2 בטיסת איזיג'ט לאיטליה מספר EJ2564 בשעה 13:00 שנחתה בונציה ב-16:20, ושב לישראל ב 29.2 מוונציה בטיסה מספר EJU3342 שיצאה ב 12:20 ונחתה בישראל בשעה 16:30. נוסעי הטיסה מתבקשים להכנס לבידוד ביתי לפי הוראות משרד הבריאות ולדווח על כך באתר משרד הבריאות או במוקד הטלפוני.

  

הוא שהה בבידוד ביתי מלבד מימוש זכות ההצבעה בקלפי הייעודית למבודדי בית ברחוב קלאוזנר 14 ברמת אביב לא יצא מביתו. ממשרד הבריאות נמסר כי שעת הגעתו לקלפי זו היתה בין השעות 10:15 - 11:15. על המבודדים שזו הייתה שעת הגעתם לקלפי להאריך את הבידוד הביתי ל 14 יום מיום הבחירות.

 

 כמה מתוך 15 חולי הקורונה בישראל כבר החלימו, ובהם רוני בר-גיל ממגדל העמק, שיצא אתמול מהבידוד בבית החולים שיבא.

  

בתוך כך, ארגון הבריאות העולמי הודיע הלילה כי שיעור התמותה מבין נדבקי נגיף הקורונה עומד על 3.4% - הרבה מעבר לתחזיות, שעמדו בשלבים מוקדמים יותר על 2%. לשם השוואה, שיעור המתים ממחלת השפעת עומד על פחות מ-1%.

  

אמש עדכן משרד הבריאות על שני החולים האחרונים שנדבקו בווירוס: מדובר בתושבת רמת גן ששבה מאיטליה ב-25 בפברואר ותושב אשדוד שחזר גם הוא לארץ מאיטליה ב-26 בפברואר. שני החולים הועברו לבידוד, ומשם הגיעו ליחידה המבודדת והמרוחקת בבית החולים שיבא בתל השומר.

x