$
בארץ

מלירן חולצה אפורה ועד לשרה: הלילה של הליכוד בגני התערוכה

במטה הליכוד הלילה בגני התערוכה: מוטיב "ביבי מלך ישראל" שלט בכל פינה ונגן גיטרה פרט כל הערב ושר "לא יהיה כלום כי לא היה כלום". כך נראה אמש המקום השמח ביותר בתל אביב

עמיר קורץ 17:0603.03.20

כך נראה הלילה במטה הליכוד בגני התערוכה: מוטיב "ביבי מלך ישראל" שלט בכל פינה ונגן גיטרה פרט כל הערב ושר "לא יהיה כלום כי לא היה כלום". הפעילים סיפרו כי "אחרי שכינו את ביבי ארדואן זה הדליק יותר את השטח", הדגישו ש"ניצחנו את התקשורת שעשתה הכל כדי שביבי יפסיד", וגם כתב האישום נגד נתניהו לא מפריע להם: "שימשיכו לתת לו סיגרים ושמפניות וגלידות והוא ימשיך להנהיג אותנו, התוצאות מראות שהעם לא רוצה שהוא יעמוד לדין".

עמיר קורץ

 

בכניסה לביתן 2 בגני התערוכה, שעה לפני פרסום מדגמי ערוצי הטלוויזיה, עמד אמש לירן "חולצה אפורה" מחוייך מפה לאוזן. הליכודניקים שמתחילים אט אט להגיע למקום לא מפספסים אף סלפי איתו. אם האיש שבנה את "הקריירה" שלו על להידחף לכל פריים באירועים משמעותיים נמצא במטה הליכוד הערב, כנראה שהדרמה הטלוויזיונית תהיה כאן. "בעזרת השם הלילה חוגגים בגדול. בנימין נתניהו ראש הממשלה הבא", הוא אומר לרקע קריאות "אמן" של הסובבים אותו, ומהמר על 38 עד 40 מנדטים לליכוד.

 

גם גילי בינג, בעלי חברת בינג סרוויס, חברת האבטחה שמלווה את הליכוד כבר שנים ארוכות ובמערכת הבחירות הנוכחית אבטחה כ-40 כנסי בחירות של הליכוד, מסתובב זורח מאושר. ההדלפות והשמועות מתוצאות המדגמים כבר אצלו. הן לא רחוקות מההימור שהוא סימס לחבריו על הבוקר עם פתיחת הקלפיות – 37 מנדטים לליכוד, ו-61 לגוש הימין-חרדים. "גם אם לא יהיה 61, ברגע שהגוש יתחזק מ-55 מנדטים לכיוון 59-60, לא תהיה פה ברירה ובנימין נתניהו יהיה ראש הממשלה הבא", הוא אומר.

 

בינג היה האיש שתפס בכנס של הליכוד בנתניה במהלך הקמפיין, את האישה שהשליכה תפוח לעבר נתניהו וראש עירית נתניה מרים פיירברג. "הערב לא יהיו פה תפוחים, יהיו פה פרחים" הוא אומר לי, מחוייך.

 

גילי בינג גילי בינג צילום: עמיר קורץ

בתוך האולם עדיין רגוע. על הכסאות, כבר מוכנים שלטי תמיכה בליכוד ובנתניהו ודגלי ישראל, פתקי מחל פזורים על הריצפה, על המסכים מוקרנים בלופ קטעי וידאו של נתניהו לוחץ ידיים למנהיגי העולם ושלט ענק עם תמונת ראש הממשלה והכיתוב "נתניהו. מנהיג לעתיד בטוח" ניצב באולם. ברקע מתנגן השיר "מי שמאמין לא מפחד" עם השורה "ולנו יש את מלך העולם והוא שומר עלינו מכולם". יוסי גיספן שכתב את המילים כיוון לשמיים, אולם הליכודניקים שיצעקו את המילים בהתרגשות בזמן שהשיר ימשיך ללוות את כל הלילה, מכוונים אותן למישהו אחר, שנדמה שהם כבר העלו לדרגה מקבילה. "ביבי המלך", "המלך שלנו", "רק ביבי", ילוו אותו הקריאות כל הלילה.

 

ביציע העיתונאים עמדות השידור של כל הערוצים, כולל עיתונאים זרים לא מעטים. ג'ורג קוריאן כתב של NRK, תאגיד השידור הנורבגי, שמסקר את המזרח התיכון וחי בביירות מזה ארבע שנים, מספר שהגיע זו הפעם השלישית לסקר את מערכת הבחירות בישראל. "נקווה שלא נתראה פה בפעם הרביעית", הוא אומר. "הייתי כאן גם בשני ערבי הבחירות הקודמים ואז לא היו כאן בלונים כמו הערב, אז אולי הפעם ביבי יודע משהו שאנו עוד לא יודעים".

 

עוזי דיין, מקום 36 בליכוד, מסתובב גם הוא אופטימי באולם. "לפי השמועות המדגמים מדברים על 36 מנדטים לליכוד ומעלה". הוא אומר, מחכה לראות אם הוא ייכנס לכנסת. "אבל המקום שלי לא חשוב, אלא התוצאה שהביא כאן הליכוד".

 

"קראו לביבי ארדואן ודוצ'ה וזה הדליק עוד יותר את השטח"

סמוך לשעה 22:00 כבר נאספים כמה פעילים במרכז האולם, עומדים ומביטים בשידורי הערוצים השונים דרך הסלולרים. בינג עומד במרכז, כולם סביבו. ואז הם צועקים: "יש" למראה עמודת המנדטים של הליכוד העולה אל על ועוקפת בפער לא קטן את זו של כחול לבן. מיד מתחילה שם השמחה, ושירי "הוא קוסם".

 

"זה ניצחון ענק של ראש הממשלה והבעת אמון מוחלטת בו", אומר בינג, שמחובק עם בנו שיש לו לדבריו כבר "בוק שלם עם ראש הממשלה". בינג אומר כי "זו היתה שנה קשה, רצנו בכל הארץ, נתנו את הנשמה, יש לי קצת אוויר עכשיו סוף סוף".

 

פעיל נוסף, מרדכי שלו, ממנהלי המטה של נתניהו בפריימריז מול גדעון סער, מצטרף: "ביבי פנומן. העם אמר את דברו ומאמין בראש הממשלה, לא משנה כתבי אישום או לא כתבי אישום, ומה שחשובה זו התוצאה", הוא אומר. שאלתי אותו אם המטרה משרתת את כל האמצעים, כולל ההסתה, הפילוג, השקרים. "הדרך נכונה וראויה ואני חושב שזה בגלל העינוי שהוא עובר מצד התקשורת והפרקליטות והאכיפה הבררנית, שיש קנונייה נגדו", הוא ענה. "לא אכפת לנו שיתנו לו סיגרים ושמפניות וגלידות, והוא ימשיך להנהיג אותנו. יש מדינות שזה אפילו נהוג אצלן". השאלה באיזה מדינות בדיוק נראתה לי רטורית מכדי לשאול.

 

פעילי הליכוד החלו להסביר ש"הפעם ביבי ירד לשטח ונגע בשטח, האיש הלך מארוע לארוע, ואנשים באו רק כדי לגעת בו ולראות אותו, וזה עשה את ההבדל". לדברי הפעילים, השטח הליכודי החל להתעורר בעת הפריימריז של נתניהו מול גדעון סער, ו"ביבי ידע להמשיך את המומנטום הזה". לדברי אחד הפעילים, חובב כדורגל, "ביבי היה בקמפיין הנוכחי גם מסי וגם רונאלדו ביחד. הוא לקח הכל על הכתפיים שלו. כמו שחקן שלוקח את הכדור מהרחבה, מכדרר, מסובב את כולם, מרים את הכדור וגם רץ לנגוח ומבקיע את השער".

 

אורן כהן, חבר מועצת העיר כפר סבא מטעם הליכוד ופעיל מפלגה ותיק, הסביר ש"עבודת השטח הפעם היתה שונה, הרגשנו את זה, עברנו דור טו דור, גם בעיר שלי וגם בשאר הארץ. ביבי הצליח להעביר את המסר שחסרה רק עוד טיפה ואנו מנצחים, ואנשים נלחמו הרבה יותר. באזורים שהם לא שלנו, למשל בשכונת כפר סבא הירוקה שהיא מעוז של מצביעי כחול לבן, אמרתי לאנשים שלנו תנטשו את העמדות, חבל על הזמן, והשקענו מאמץ באזורים של התומכים שלנו, בשכונות כמו יוספטל וקפלן. ברגע שראיתי עלייה באחוזי ההצבעה בשכונות המזרחיות בעיר, הבנו שהערב הזה הולך להיות שמח".

 

אורן כהן אורן כהן צילום: עמיר קורץ

 

פעילים אחרים סיפרו שדווקא הקמפיין של כחול לבן שכינה את נתניהו "ארדואן" ו"דוצ'ה", שלהב את השטח הליכודי עוד יותר. לדברי פיני עוז, פעיל מרמת גן, "זו היתה טעות של כחול לבן שהשוו אותו לארדואן. מה, ביבי זה מנהיג טורקיה? צפון קוריאה? זה הדליק מאוד את השטח, ונתן עוד מוטיבציה לאנשים".

 

ויאיר רביבו, ראש עירית לוד ומנהל מטה הבחירות של הליכוד, שביבי כינה אותו אחר כך "האלקטור שלנו", הסביר ש"בשתי המערכות בחירות הקודמות שלנו לליכוד היה רק ממריץ אחד – בנימין נתניהו, בלי אף דאטה בייס של נתונים. הפעם בעזרת אפליקציית 'אלקטור' סימנו את כל תומכי הליכוד כדי להוציא עוד 300 אלף תומכי ליכוד כמו שביבי רצה. איתרנו אותם והמרצנו את מי שלא הלך להצביע. דווקא הכתבות נגד האפליקציה בתקשורת ועל הפריצות אליה עזרה להתעניינות ולהגברת החשיפה שלה. זה היה שובר שיויון, והיא עבדה מצוין ביום הבחירות בלי לקרוס והצלחנו להוציא אנשים להצביע עד הרגע האחרון".

 

"שרה, את נשארת בבלפור עוד עשור"

בדקות הקרובות יחלו הפעילים לזרום לאולם בצהלות, תנועה שתלך ותגבר לקראת חצות. פעיל עוטה מסכה בדמות נתניהו רקד עם דגל ישראל וכל השאר חיבקו ונישקו אותו ואף הרימו אותו על הכתפיים. המחזה היה משעשע: בהיעדר המקור, גם איש עם מסיכה מספיק.

 

איציק זרקא, פעיל ליכוד גדל גוף שנדמה שבגרונו הושתל מיקרופון, הלהיב את הפעילים בקולו הרם בשירת "הוא גדול" ו"ביבי מלך ישראל". הוא פנה למצלמות הטלוויזיה: "שרה, הלב שלי, את לא יודעת כמה שאני מבסוט שאת נשארת בבלפור לעוד עשור בעזרת השם. מבלפור אנו לא יוצאים יותר. בלפור שלנו. אתם תראו את התמונה הזו של ביבי כראש ממשלה עוד הרבה שנים. איפה אילנה דיין שתשמע את זה?"

 

איציק זרקא איציק זרקא צילום: עמיר קורץ

זה היה מוטיב חוזר לאורך כל הערב. רבים מפעילי הליכוד שמילאו את האולם, הצביעו על במת העיתונות. "ניצחנו אתכם, אכלתם אותה", הם צעקו ונופפו באצבע לעבר יציע העיתונאים, "לא ניתן לבמה הזו לנצח", ושרו שירים בגנות התקשורת ש"או-אה מה קרה? אכלה אותה!".

 

"אמנון אברמוביץ עוד מחכה ל-VAR, כמו ההילוך החוזר בכדורגל, אולי יבטלו את התוצאות", הקניט אחד הפעילים, רפי סרוסי. אחת הפעילות פנתה לכתב של N12 ושאלה אותו בציניות: "נו איך ההרגשה להיות בצד המפסיד במקום כזה של שמחה של הליכוד. ערוץ 11,12,13, כולכם עשיתם הכל כדי שביבי לא ינצח", אמרה למי שבערוץ שלו דווקא נחשפה רגע לפני הבחירות ההקלטה של היועץ של בני גנץ ישראל בכר, שוודאי לא סייעה לכחול לבן בקלפי.

 

"העם לא רוצה שביבי יעמוד לדין"

נגן גיטרה, עליה מדבקות של הליכוד, המכנה את עצמו מאיר סינטרה ניגן ושר "לא היה כלום, ולא יהיה כלום". הוא עמד לאורך כל הלילה על כסא והמשיך לפרוט על הגיטרה ולשיר את המילים שבאמצעותן נתניהו פרט על רגשות תומכיו, גם כאשר אלה התנפצו אל מול מציאות שלושת כתבי האישום בגין שוחד, מירמה והפרת אמונים.

 

לרבים מפעילי הליכוד באולם, לא ממש מפריע שבעוד שבועיים יחל משפטו של נתניהו. מבחינתם, תוצאות הבחירות מראות ש"העם אמר את דברו, למרות כתבי האישום". כך למשל, יואל כהן מרעננה, אחיו של עוזי כהן ז"ל, פעיל הליכוד הזכור והצבעוני מרעננה, שאמר לי שה"תוצאות בבחירות מראות שהעם רוצה חוק צרפתי או משהו בסגנון, כדי שביבי לא יעמוד עכשיו לדין. התוצאה מראה שהעם נתן בו אמון למרות כל ההליכים נגדו. מתעסקים בשטויות במקום בהחלת הריבונות ודברים חשובים".

 

גם אח נוסף במשפחה, אילן כהן, יו"ר הליכוד ברעננה הצטרך לדבריו: "ראש ממשלה שנותן עצות לטראמפ, לפוטין, לראש ממשלת ברזיל - מי אנחנו שלא נסמוך עליו? והאמירה של העם הערב היא שראש הממשלה אינו אשם, אלא זכאי לחלוטין והוא לא צריך בכלל לעמוד לדין". שאלתי אותו אם הוא לא לוקח קצת רחוק מדי את הפרשנות לתוצאות המסתמנות, אחרי הכל אנו מדינת חוק. אילן כהן ענה במה שנדמה כחשש הגדול של מי ששלטון החוק לנגד עיניו: "ראש הממשלה הנבחר יכול לעשות מה שהוא רוצה. הוא יכול להעביר חוק צרפתי שהוא לא יועמד לדין. אנו סומכים על שיקול דעתו, ובכל מקרה ברור לנו שהוא ייצא זכאי וצח כשלג".

 

 

מימין יואל כהן ואילן כהן מימין יואל כהן ואילן כהן צילום: עמיר קורץ

קולות דומים רבים נשמעו אתמול במטה הליכוד – "לא צריך חוק צרפתי ולא חוק אנגלי, ביבי זכאי לחלוטין, ולא צריך משפט ולא כלום", אמר אחד הפעילים שנענה במחיאות כפיים. אך היה גם מיעוט שחשב אחרת. ארנון תירם, תומך של גדעון סער, אמר ש"אחרי הניצחון הגדול שביבי הביא לליכוד ולגוש הימין הוא צריך לזוז ולנהל את ענייניו המשפטיים, כמו שרבין התפטר אחרי שגילו את חשבון הדולרים של אשתו לאה. אני חושב שראש הממשלה צריך למנות לעצמו ממלא מקום מטעם הליכוד וללכת לדאוג לעצמו ושיחזור לתפקידו אחרי שיוכיח את חפותו בבית המשפט. זה יהיה יותר מכובד לכולנו וגם לו. אנו לא רוצים עוד בחירות שיעלו עוד המון כסף וככה גם תוכל לקום ממשלת אחדות. זה הצעד המוסרי לעשות". פעילים אחרים החלו לקרוא לו: "שתול של כחול לבן", ולהתעמת איתו. הוא היה כמעט היחיד. מול רבים במעגל שהתכנס סביבו. קולם גבר.

 

עוד דמות שהגיעה וזכתה לקריאות גנאי היה ח"כ לשעבר אורן חזן שעזב לא מזמן את המפלגה. "מה אתה עושה פה? איך יש לך בכלל פרצוף לבוא לכאן?" צעקו לעברו כמה מהנוכחים, בעוד אחרים חיבקו אותו ועשו צילומי סלפי עם פליט תכנית הריאליטי "האח הגדול" שסיפר שהוא "תמיד היה ויהיה ליכודניק".

 

אט אט החלו אל תוך הלילה להגיע שרי הליכוד והחכ"ים. מירי רגב התקבלה בתשואות ובחיבוקים חמים וסיפרה על קמפיין השטח החזק, ניר ברקת התקבל בשירת "או אה מי זה בא שר האוצר הבא". אמיר אוחנה נישא על כתפיי הפעילים ששרו בקול "אוחנה, אוחנה". כך ייעשה לאיש אשר חפץ בייקרו של המלך, וגם דאג ככל יכולתו לכך מאז מונה על ידי נתניהו לשר המשפטים.

 

ישראל כץ, גלעד ארדן, יובל שטייניץ, יואב גלנט, יריב לוין, יולי אדלשטיין ואחרים החלו להגיע, לדלג בין עמדות הטלוויזיה, הם התחבקו עם פעילים והרבו בצילומי סלפי עם הפעילים. כולם דיברו על "ניצחון אדיר", "הבעת אמון בליכוד וברוה"מ", ועל תקוותם ל"קץ התסבוכת הפוליטית". גדי יברקן זרח ואמר שהוא בטוח שהמעבר שלו מכחול לבן לליכוד החזיר את הקהילה האתיופית למפלגה.

 

רגב הוד שר לנתניהו: "ולנו יש את מלך העולם"

הפעילים חיכו משולהבים כל הערב לבואו של נתניהו. בהתחלה דיברו שיגיע קצת אחרי חצות, אחרי זה על אחת וחצי. "זה לא יקרה כבר", אמר אחד מהם כשחלפה השעה. "בטח מחכים שקודם גנץ יעלה לדבר במטה של כחול לבן". ופעיל אחר הוסיף: "אולי ביבי מפחד לבוא ולנאום על ניצחון כשבסוף הגוש אולי לא ישיג 61 מנדטים".

 

התור לשרותים הכימיים בחוץ הלך והתארך, הפעילים עמדו שם ועישנו סיגריות. "אלה סיגריות מאומן, אוקריאנה", אמר פעיל ליכוד חרדי. היו רבים כמותו במטה הליכוד אתמול בלילה. דוכני המזון עבדו כל הערב: קוראסונים, רוגעלך, סנדביצים עם סלט ביצים, קפה ושתיה קלה. "נקווה שלאף אחד פה אין קורונה", התבדח אחד הנוכחים כאשר האולם כבר היה מלא.

 

בחירות 2020, ליכוד בחירות 2020, ליכוד צילום: עמיר קורץ

פעילים ניסו להתקדם לכיוון הבמה, אולם מנקודה מסויימת בינג ואנשי האבטחה בלמו את הכניסה ואפשרו רק לשרים, לחכ"ים, לראשי הערים ולמקורבים להתקדם לקרבת הבמה. בתפריט: צעקות, דחיפות, ויכוחים. כולם שם רצו להתקרב אל מי שהם מכנים "המלך שלנו".

 

ואז סביב השעה 02:20 בלילה, עלתה מירי רגב לבמה, ועשתה את מה שנתן אשל, מקורבו של נתניהו בעצמו אמר שהיא הכי טובה בו, במילותיו הלא עדינות: להלהיב את הקהל של הליכוד. "אין על האמוציות של הליכוד", אמר לי אחד הפעילים. שלט ענק ועליו הכיתוב: "קראתם לנו בבונים, צ'חצ'חים, חארות – היום עוצרים את הגזענות, יוצאים ומצביעים מחל", נפרס בקצה האולם.

 

רגב הזמינה לבמה את "רוה"מ ורעייתו שרה". הם עלו לבמה, שוב לצלילי "מי שמאמין לא מפחד", הפעם בביצוע חי של הזמר רגב הוד, מפרה עוד ועוד את מוטיב "לנו יש את מלך העולם", שהמשיך לשלוט עמוק אל תוך הלילה. כל האנשים בקהל עמדו על הכסאות, נופפו בדגלים, הם שרו לנתניהו "ביבי מלך ישראל חי וקיים", "אנחנו אוהבים אותך, ביבי". נתניהו נאם, אשתו שרה לידו מנופפת לקהל. נתניהו דיבר על "ניצחון היסטורי וגדול כנגד כל הסיכויים", ועל איך "הפכנו את הלימון ללימונדה אחרי שיריבנו אמרו שתם העידן של נתניהו". הוא עצר מדי פעם כדי לתת לקהל לשיר לו ולמחוא כפיים.

 

זה היה הנאום הכי מפוייס של נתניהו מזה זמן רב, שדיבר על "הגיע עת פיוס". אבל הקהל קרא: "מנדלבליט הביתה", ו"כחול לבן זו חניה" ו"לא רוצים אחדות" - וכמובן: "היידה ביבי" הישן שהולך איתנו כבר מאז הקדנציה הראשונה של ראש הממשלה שכיהן הכי הרבה זמן בתפקיד, אפילו יותר מבן גוריון. מצד שני הוא גם הראשון – מלך או לא מלך - שמדינת ישראל עומדת לנהל נגדו בעודו מכהן משפט פלילי, שיחל ב-17 במרץ בבית המשפט המחוזי בירושלים. לא מן הנמנע שהפעילים מליל הבחירות יגיעו איתו גם לשם.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x