$
בארץ

שתי יצרניות המגופים מהתעשייה הקיבוצית מתמזגות בעסקה של כ-100 מיליון דולר

דורות מגופי פיקוד ובקרה מקיבוץ דורות היא מקבוצת MAT Holding הספרדית, וא.ר.י היא מקיבוץ כפר חרוב. החברה הממוזגת תפעל בתחום מוצרים משלימים בתחום הבקרה והשליטה על מערכות מים ותעסיק מעל 400 עובדים

גולן חזני 13:1403.03.20

עסקת המיזוג בין שתי יצרניות המגופים (שסתומים המווסתים זרימת נוזלים) - דורות מגופי פיקוד ובקרה, מקיבוץ דורות שבנגב, וא.ר.י אביזרים להולכת נוזלים, מקיבוץ כפר חרוב שברמת הגולן, הושלמה בימים האחרונים. שוויה של העסקה מוערך בכ-100 מיליון דולר.

 

דורות מגופי פיקוד ובקרה נוסדה בשנת 1946 והיא עוסקת בייצור ואספקה בישראל ובעולם של מוצרים לבקרה ואופטימיזציה של מערכות מים. משנת 2014 נמצאת השליטה בדורות בידי קבוצת MAT Holding הספרדית. עם השלמתה מחזיקה MAT Holding ב-51% מהגוף הממוזג וכפר חרוב ב-49%.

 

א.ר.י. אביזרים להולכת נוזלים עוסקת בייצור ואספקה של פתרונות להגנה על מערכות הולכת נוזלים בישראל ובעולם. כפר חרוב החזיק עד למיזוג במלוא מניות החברה.

  

מגופים (אילוסטרציה) מגופים (אילוסטרציה) צילום: שאטרסטוק

 

דורות נמכרה כבר לפני עשר שנים לשרי אריסון והיא מכרה אותה לחברה הספרדית. למרות זאת, מדובר במיזוג בין שתי חברות מהמגזר הקיבוצי, הממוקמות באזורים שונים בארץ אך משלימות אחת את השנייה.

 

המיזוג בין א.ר.י לדורות יצור שחקן גלובלי שיגדיל את התחרות לחברה אחרת מהמגזר הקיבוצי, ברמד מקיבוץ סער וקיבוץ עברון שבצפון. החברה הממוזגת תפעל בתחום מוצרים משלימים בתחום הבקרה והשליטה על מערכות מים ותעסיק מעל 400 עובדים בשני אתרי הייצור הנוכחיים של החברות בדורות וכפר חרוב.

 

מכירות הגוף הממוזג עומדות על 100 מיליון דולר בשנה, עם רשת של 10 חברות בנות בעולם המוכרות לעשרות מדינות. שתי החברות הן מוטות יצוא, כאשר לפי ההערכות מעל 80% ממכירותיהן הן לשווקים בעולם.

 

בשווקים בהם 2 החברות פעילות צפוי כי הן תאחדנה את מערך המכירות ואילו במקומות אחרים מערכי השיווק ישלימו זה את זה. הסינרגיה מתבטאת גם במישור המוצרים – בעוד דורות היא שחקנית חזקה בשוק מגופי הבקרה, א.ר.י בולטת בתחום מגופי האוויר.

 

את MAT Holding יצגו שוורץ בית השקעות, חברת בנקאות ההשקעות של אייל שוורץ, ועוה"ד מיקי ברנע, אריאלה דרייפוס ומשה מינסטר ממשרד ברנע ג'פה לנדה. את קיבוץ כפר חרוב יצגו עוה"ד שרית מולכו, אפרת שוסטר, שלי אביצור ויניב קליינבלט ממשרד ש. פרידמן. אורית הימל שימשה כבנקאית השקעות ומלווה עסקית של הקיבוץ.

x