$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

אל על כבר החלה בקיצוצים: קורסי טיסה הוקפאו, הכשרות דיילים בוטלו

השבוע הודיעה החברה ל-50 טייסים שנמצאים במהלך הכשרה לעבודה בחברה, ול-14 נוספים שעתידים היו להתחיל בהכשרה בחודש הבא, שהם מפוטרים מידיית; בנוסף שיחררה אל על מיידית דיילים שנמצאים כעת בעיצומה של הכשרה, וביטלה שני קורסים עתידיים

תומר הדר, בילי פרנקל ומאיר אורבך 16:0001.03.20

אל על כבר החלה השבוע לבצע מהלכי קיצוצים, כך נודע ל"כלכליסט": השבוע הודיעה החברה לכ-50 טייסים שנמצאים במהלך הכשרה לעבודה בחברה, שהם משוחררים מידיית. מעבר לכך, 14 טייסים שכבר התקבלו לעבודה באל על והיו צפויים להתחיל בהכשרה בחודש הבא שוחררו אף הם.

 

לפי הודעות שנשלחו לחלק מחניכי ההכשרה, תיתכן חזרתם למסלול הקורס לקראת חורף 2021. בנוסף שיחררה אל על מיידית דיילים מתלמדים שנמצאים כעת בעיצומה של הכשרה, ואף ביטלה שני קורסים עתידיים של דיילים.

  

מנכ"ל אל על גונן אוסישקין מנכ"ל אל על גונן אוסישקין צילום: אל על , SIVANFARAG

 

משבר נגיף הקורונה נחשב לאחד המקרים הקשים בתולדות אל על. בשבוע שעבר הודיעה החברה כי בעקבות המשבר, שגרם לה לחדול מיידית מטיסות לאיטליה, לבטל זמנית את הקווים למזרח הרחוק ולהודיע על דחיה של פתיחתו המתוכננת של קו הטיסות לטוקיו, צופה החברה ירידה בהכנסותיה בהיקף של 50 עד 70 מיליון דולר בחודשים ינואר עד אפריל.

 

כתוצאה מכך הודיע בשבוע שעבר מנכ"ל אל על, גונן אוסישקין, כי החברה תידרש לצמצום של היקף כוח האדם ולהיפרד מאלף איש - מתוך מצבת עובדים של למעלה מ-6,000 עובדים. הנהלת אל על מקיימת דיונים עם ההסתדרות החל מהשבוע שעבר בנושא היקף הפיטורים וההקצאות – ללא הכרעה ברורה עד כה.

  

באירוע שקיימו היום עובדי אל על, ארקיע וישראייר אמר שרון בן יצחק, יו"ר ועד עובדי אל על :"אנחנו מוצאים בשבועות האחרונים אוזן קשבת אצל שרים ומקבלי החלטות. אנו זועקים ומבקשים היום ועכשיו מממשלת ישראל: אנחנו חיילים של המדינה, יש פה טייסים, טכנאים, מכונאים, חשמלאים שאחראים שמטוסי הקרב שלנו יהיו באוויר. כולנו אזרחים שמניעים את כלכלת מדינת ישראל, מעמד ביניים גאה, המנהלים משק בית תחת יוקר המחייה ולא מתלוננים אף פעם. ותמיד תמיד שנקראים למען המדינה ולמען האזרחים – מתייצבים לכל משימה ובכל זמן וכך נמשיך ונעשה גם בעתיד. הפעם, הקריאה הזו לממשלת ישראל, זועקת מגורנם של 6,500 בתי אב בישראל".

 

הפגנת עובדי אל על, הבוקר הפגנת עובדי אל על, הבוקר צילום: באדיבות ועד עובדי אל על

 

מחברת אל על נמסר בתגובה: "בהמשך להתמודדות של החברה עם ההשלכות של משבר הקורונה, וכחלק מהתהליכים להתאמת כוח האדם לפעילות של החברה, נמסרה הודעה לחניכי קורסי טיס, דיילי אוויר וקרקע של אל על שטרם הוסמכו כי תהליך הכשרתם נפסק והם לא יקלטו כעובדי החברה בשלב זה. כמו כן, החברה מבצעת התאמות ובכללן אי פתיחת קורסי דיילי אוויר וקרקע שהיו אמורים להתחיל בקרוב. יודגש כי אין קליטות עובדים חדשים לחברה עד להודעה חדשה".

 

מוועד עובדי אל על נמסר כי "לאור משבר הקורונה והמצב אליו נקלעה חברת אל על ועל אף הקושי הרב, קיבלה נציגות העובדים את פיטוריהם של 60 חניכי קורסי הטייס ו-100 חניכי קורסי דיילי האוויר והקרקע, וזאת מתוך תחושת האחריות למצב החברה".

x