$
בארץ

דיווח שוטף

שלושה חולים נוספים אובחנו בישראל

איטליה: מניין קורבנות הקורונה עלה ל-34; מקרה מוות ראשון בארה"ב; אסיפת עובדים על המאמצים למניעת התפשטות הנגיף מנעה את פתיחתו המתוכננת של המוזיאון בפריז הבוקר; בישראל: יוקם צוות מיוחד באוצר שיבחן את ההיבטים הכלכליים של הקורונה

כלכליסט ו-ynet 23:4201.03.20

עדכונים שוטפים על נגיף הקורונה מהארץ ומהעולם

 

23:40 - משרד הבריאות הודיע כי שלושה ישראלים נוספים אובחנו כחולים בנגיף הקורונה. שניים מהחולים שבו ארצה מאיטליה בטיסת אל על ביום חמישי. בכך עלה מניין החולים בארץ לעשרה.

  

20:00 - מניין קורבנות הקורונה באיטליה עלה ל-34 בני אדם. כ-1,700 איטלקים נדבקו עד כה בנגיף.

  

17:00 - התפשטות נגיף הקורונה באירופה בכלל ובצרפת בפרט הובילה היום (א') לסגירתו הזמנית של מוזיאון הלובר בלב פריז. עובדים במוזיאון חששו כי נדבקו מזרם המבקרים שמגיע לאתר התיירות הפופולרי מרחבי העולם. "אנחנו מאוד מודאגים בגלל שיש לנו מבקרים מכל מקום", אמר אנדרה סקריסטין, נציג של ארגון עובדי מוזיאון הלובר. "הסיכון הזה מאוד מאוד מאוד גבוה", הוא אמר לסוכנות הידיעות AP בשיחת טלפון. הוא הוסיף כי למרות שטרם ידוע על אף מקרה של הידבקות בקרב 2,300 עובדי המוזיאון, "זה רק עניין של זמן". בהודעה קצרה מטעם הלובר, נמסר כי אסיפת עובדים על המאמצים למניעת התפשטות הנגיף מנעה את פתיחתו המתוכננת של המוזיאון הבוקר. גם בצהריי היום נראו תורים ארוכים של מבקרים שחיכו להיכנס לשם.

 

 
מוזיאון הלובר מוזיאון הלובר צילום: בלומברג

 

16:45 - מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב קורא לציבור לצאת ולממש את זכותו הדמוקרטית בבחירות מחר. לנוכח החשש מהתפשטות הקורונה, הוא הדגיש כי המצב בשליטה, מספר החולים בישראל מצומצם מאוד ואין הדבקות מקומיות. "סיימנו עכשיו הערכת מצב בחמ"ל של משרד הבריאות ואני רוצה לומר לכם שהמצב בשליטה", אמר המנכ"ל.

 

לדבריו, "כל האנשים שנדבקו בקורונה - אנחנו יודעים מאיפה הם נדבקו וזה חשוב, כי זה אומר שבטוח ללכת להצביע. אל תהססו, זאת החובה שלכם וזאת הזכות שלכם, לכו להצביע". בר סימן טוב אף התייחס לאלפי הישראלים שנמצאים בבידוד בשל חשש שנדבקו בנגיף, 5,630 בני אדם בסך הכול, והדגיש כי במשרד ערוכים לכל תרחיש ומבצעים התאמות נדרשות: "אם אתם בבידוד בית, יש לכם 16 קלפיות ייעודיות שהכינה עבורכם ועדת הבחירות המרכזית עם הנחיות איך מצביעים שם. לכל השאר אני אומר - לכו להצביע, הכול בטוח, לא צריך לחשוש ואנחנו נהיה לאורך כל היום כדי לתת תשובות ופתרונות מהירים כמה שיותר".

 

 

12:05 - ועדת השרים המיוחדת לבחינת ההיבטים הכלכליים של התפרצות נגיף הקורונה החליטה היום על הקמת צוות במשרד האוצר שיבחן את ההיבטים הכלכליים והמשקיים הרלוונטיים כתוצאה מהתפרצות הנגיף. בראש הצוות יעמוד מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, ויהיו חברים בו ראש אגף תקציבים שאול מרידור, החשב הכללי רוני חזקיהו והיועץ המשפטי של משרד האוצר אסי מסינג. לצוות יצטרפו נציגי משרדי ממשלה רלוונטיים, לפי העניין והצורך. הצוות יגבש המלצות בנושא האמור ויגישן בהקדם לוועדת השרים.

 

בדיון היום שהתקיים בקריית הממשלה בתל אביב, השתתפו נגיד בנק ישראל הפרופ' אמיר ירון, שר הכלכלה אלי כהן, שר החינוך רפי פרץ, שרת הבינוי והשיכון יפעת שאשא ביטון, שר החקלאות צחי הנגבי, שר התיירות יריב לוין, שר העבודה והרווחה אופיר אקוניס, שר התחבורה בצלאל סמוטריץ, סגן שר האוצר יצחק כהן, הממונה על התקציבים שאול מרידור, החשב הכללי רוני חזקיהו, הממונה על השכר קובי בר נתן, היועץ המשפטי של משרד האוצר אסי מסינג, מזכיר הממשלה צחי ברוורמן ומנכ"ל משרד ראש הממשלה רונן פרץ.

 

10:51 - שתי הקומות העליונות בקניון גבעתיים פונו מחשש שאחד השוהים במתחם נדבק בנגיף הקורונה. אחת העובדות בקניון מסרה כי אדם שהגיע לקומת המרפאות בקניון נחשד כחולה בקורונה וסיפרה: "הוא עדיין פה במרפאה ונטרלו את הקומה".

 

מוקדם יותר פורסם כי נגיף הקורונה ממשיך להתפשט - ומקרי מוות ראשונים נרשמו באוסטרליה, בתאילנד ובארצות הברית. מקרה המוות הראשון באוסטרליה מקורונה הוא של בן 78 שחזר מספינת התענוגות "דיימונד פרינסס" שעגנה שבועות מול חופי יפן. הוא אובחן כחולה במתקן בבידוד ליד דרווין לפני עשרה ימים, ומת בבית החולים. גם אשתו נדבקה בנגיף, ונמצאת בבידוד ובמעקב. בתאילנד, שם נדבקו עד כה 42 איש בנגיף, מת גבר בן 35 שחלה גם בקדחת דנגי.

 

לפי הרשויות האמריקניות, החולה שמת הוא גבר ממחוז קינג ליד סיאטל במדינת וושינגטון, שהלך לעולמו בבית חולים בקירקלנד שבפרברי סיאטל. בבית החולים אמרו שהאיש הגיע עם קשיי נשימה חמורים. בבית החולים מאושפז אדם נוסף שנדבק בנגיף. "הוא מוחזק בבידוד וממשיך לקבל טיפול מתאים", נמסר. נכון להיום, 2,978 בני אדם מתו ברחבי העולם מהנגיף, רובם בסין. מספר החולים עומד על כמעט 87 אלף.

 

 

אצטדיון טיחואנה, מקסיקו אצטדיון טיחואנה, מקסיקו צילום: איי אף פי

 

הנשיא האמריקני דונלד טראמפ אמר אמש (שבת) כי מדובר באישה שהייתה "מטופלת בסיכון גבוה בסוף שנות ה-50 לחייה". במסיבת עיתונאים בבית הלבן על ההתפתחויות האחרונות בנוגע לווירוס הוסיף טראמפ כי "היא הייתה אישה נפלאה". בהמשך אמרו במדינת וושינגטון כי מדובר בגבר. הלילה המרכז האמריקני לבקרת מחלות ולמניעתן (CDC) הודה כי המידע שהוגש לנשיא היה מוטעה, וכי מדובר בגבר.

 

הנשיא אמר שהוא "שוקל לסגור את הגבול הדרומי עם מקסיקו" בעקבות התפשות הנגיף. בנוסף, הוא הודיע על איסור נסיעות לארה"ב מאיראן, וקרא לאמריקנים להימנע מנסיעות לאיטליה ודרום קוריאה. הוא הוסיף שהוא שוקל להטיל מגבלות נוספות וניסה להרגיע. "אנשים שבריאים בדרך כלל אמורים להחלים לחלוטין אם יידבקו", אמר הנשיא. "ארה"ב ערוכה לכל מצב. גם זה ייגמר".

 

סגן הנשיא מייק פנס הודיע על הגבלות נסיעות חדשות בתגובה להתפשטות הנגיף. "הממשל מרחיב את מגבלות הנסיעות הקיימות כך שיכללו כל אזרח זר שביקר באיראן במהלך 14 הימים האחרונים", אמר סגן הנשיא. פנס הוסיף כי הממשל, באמצעות מחלקת המדינה, יחמיר את אזהרת המסע לאיטליה ודרום קוריאה לרמה 4 - הרמה הגבוהה ביותר. המהלך יכלול המלצה לאמריקנים שלא לנסוע לאזורים ספציפיים במדינות אלה. "אנו קוראים לאמריקנים שלא לנסוע לאזורים באיטליה ולאזורים בדרום קוריאה שהכי מושפעים מהנגיף", אמר פנס.

 

לפי ארגון הבריאות העולמי, 62 מקרים של הידבקות בנגיף אושרו עד כה בארה"ב. במדינות וושינגטון, אורגון וקליפורניה הביעו דאגה מפני התפשטות הנגיף. איימי ריינולדס ממשרד הבריאות במדינת וושינגטון מסרה: "אנחנו מטפלים במצב חירום מתפתח". מושל וושינגטון ג'יי אינסלי אמר: "זה יום עצוב למדינה שלנו. שמענו שתושב מת מווירוס הקורונה. תנחומינו למשפחתו ולחבריו. נמשיך לפעול במטרה שאיש לא ימות מהנגיף".

 

 חולה מועבר לאמבולנס קירקלנד, מדינת וושינגטון בארצות הברית חולה מועבר לאמבולנס קירקלנד, מדינת וושינגטון בארצות הברית צילום: איי אף פי

 

רוב מקרי הקורונה מתבטאים בסימפטומים קלים של שיעול וחום אך המקרים הקשים מתבטאים בדלקת ריאות. אנשים מבוגרים, בעיקר עם מחלות כרוניות כמו מחלות לב ריאה, נמצאים בקבוצת הסיכון.

 

בלילה שעבר פרסמה מחלקת המדינה האמריקנית המלצה לציבור ולפיה יש "לשקול נסיעות לאיטליה", שם עלה מניין המתים מהנגיף ל-29 ומניין הנדבקים ליותר מ-1,000. בנוסף, בארה"ב דווח כי הממשל שוקל לדחות את כינוס מנהיגי מדינות דרום-מזרח אסיה (ASEAN), שתוכנן להיערך בעוד שבועיים בלאס וגאס. מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש המליץ לשרים ודיפלומטים שלא לנסוע לניו יורק עבור כנס מעמד האישה, שצפוי להתקיים בתאריכים 20-9 במרץ.

 

באיראן הודיעו אמש הרשויות כי מניין המתים מנגיף הקורונה עלה ל-43 וכי 593 בני אדם נדבקו בנגיף ברחבי הרפובליקה האיסלאמית. על פי הרשויות, תשעה בני אדם מתו מאז יום שישי. אמש דיווחה רשת BBC בפרסית כי לפחות 210 בני אדם מתו מנגיף הקורונה בכמה ערים ברחבי המדינה. זאת לפי עדותם של גורמים בבתי החולים במקום. גורם איראני רשמי אמר כי לאור הזינוק במספר הנדבקים, ייתכן שעשרות אלפים יתבקשו להיבדק.

 

בצרפת הודיע משרד הבריאות כי מניין החולים בקורונה עלה ל-73 בני אדם. במקביל, הטילה הממשלה מגבלות על הציבור והודיעה על איסור התקהלויות שיכללו יותר מ-5,000 בני אדם.

 

טורקיה הודיעה אמש כי היא משהה את כל הטיסות המסחריות לאיטליה, דרום קוריאה ועיראק, וכן את הטיסות מהמדינות הללו לטורקיה. זאת לאחר שכבר בוטלו טיסות מאיראן ומסין. שר הבריאות הטורקי פארטין קוג'ה אמר שהמגבלות החדשות ייכנסו לתוקף הלילה בחצות. הוא הוסיף שגם הגבול היבשתי עם עיראק השכנה נסגר.

 

לבנון אישרה שלושה מקרים חדשים של הידבקות בנגיף - ושבעה סך הכול במדינה. מוקדם יותר החליטה לבנון על סגירת בתי ספר ואוניברסיטאות, והיא אוסרת את כניסתם למדינה של אזרחים מסין, דרום קוריאה, איראן ואיטליה. בסעודיה, העיר הקדושה מכה ומסגד הנביא מוחמד במדינה - נסגרו למיליוני עולי רגל פוטנציאליים.

 

בדרום אמריקה התגלה אתמול מקרה ראשון באקוודור ובמקסיקו דיווחו על שני מקרים נוספים - ארבעה סך הכול במדינה. מקרים ראשונים אותרו לאחרונה במונקו, דנמרק, באסטוניה ובהולנד, וכן בנורבגיה, רומניה ויוון וברזיל. באסיה - פקיסטן הצטרפה לרשימה ההולכת ומתארכת. באנגליה, שבה אובחנו עד כה 23 מקרים, מת חולה ראשון כתוצאה מהווירוס - נוסע מספינת "דיימונד פרינסס" ששהתה בהסגר מול חופי יפן.

 

משבר הקורונה מטלטל את שוקי ההון. המסחר בוול סטריט ננעל שלשום בירידות וחתם את שבוע המסחר הגרוע מאז המשבר הפיננסי של 2008. מדד דאו ג'ונס ירד אמש ב-1.4%, מדד S&P 500 נחלש ב-0.8% והנאסד"ק ננעל ללא שינוי. בסיכום שבועי ירד מדד דאו ג'ונס בשיעור של 12.4%, מדד S&P 500 צלל ב-11.5% ומדד נאסד"ק איבד 10.5%. גם בבורסות אחרות בעולם, תמונת המצב קשה. מדד יורו סטוקס 600 איבד 3.8% ובסיכום שבועי צלל בשיעור חד של 12.6% - הירידה החדה ביותר שלו מאז המשבר בשווקים באוקטובר 2008. הדאקס הגרמני ירד ב-4.5% וה-CAC בצרפתי מחק 4%.
x