$
בארץ

נגיף הקורונה

7 מקרי קורונה בארץ: שניים שחזרו מאיטליה נדבקו

שני ישראלים תושבי הצפון שחזרו לארץ בשבוע האחרון התגלו כחולים בנגיף הקורונה. השניים יאושפזו בבידוד בבית החולים שיבא בתל השומר. ממשרד הבריאות נמסר כי רשימת המקומות שבהם שהו תפורסם בהמשך

סין חילאי ואחיה ראב"ד, ynet 20:0828.02.20

מניין מקרי ההידבקות בקורונה בישראל עלה לשבעה: שני ישראלים שחזרו מאיטליה בשבוע האחרון התגלו היום (שישי) כחולים בנגיף הקורונה. אחד החולים, תושב הגליל המערבי, חזר לארץ בשבת האחרונה, 22 בפברואר. השני, תושב העמקים, חזר לארץ ביום שני, 24 בפברואר. ממשרד הבריאות נמסר כי השניים יאושפזו בבידוד בבית החולים שיבא בתל השומר. עוד נמסר כי פרטים מלאים עליהם ועל החקירה האפידימיולוגית שמתנהלת בעניין מסלולי נסיעתם יפורסמו בהמשך.

 

 

 

 

 

מדובר, כאמור, במקרה השישי ובמקרה השביעי של הידבקות בנגיף בישראל. שני החולים הראשונים הגיעו מיפן והיו על האונייה "דיימונד פרינסס". הם אושפזו בבידוד בבית החולים שיבא בתל השומר. אחד מהם החלים ושוחרר לביתו.

 

החולה השלישי, תושב היישוב אירוס שבשפלה, חזר מאיטליה ביום ראשון ונמצא כעת בבידוד בשיבא. אשתו היא החולה הרביעית, וגם היא תאושפז בבידוד בשיבא.

 

החולה החמישי הוא שמעון דהאן, שאושפז ביפן לאחר שנדבק בנגיף הקורונה על האונייה, שוחרר אתמול ושב הבוקר לארץ - והיום נמצא שוב חיובי לנגיף. הוא אושפז הערב בבידוד בבית החולים שיבא בתל השומר.

מתחם מבודד בתל השומר מתחם מבודד בתל השומר צילום: אבי מועלם

 

 

מנהלת היחידה למחלות זיהומיות בשיבא, פרופ' גליה רהב, דיווחה כי כרגע מאושפזים במתחם בשיבא ארבעה אנשים. "היה חולה נוסף, למעשה נשא ללא שום סימפטומים, ששוחר אתמול, וכרגע ישנם שני זוגות שהם חיוביים לנגיף. ארבעתם במצב מצוין, שלושה מהם ללא כל סימפטומים". לדבריה, היום השתפר מצבו של החולה ששב מאיטליה והוא חש בטוב.

 

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב אמר כי "נכון לכרגע אנחנו עומדים על שישה חולים. כרגע אין לנו הדבקה מקומית שלא משורשרת למקרים שהיו בחו"ל, ולכן אנחנו עדיין יודעים לזהות את המקור של כל הדבקה".

 

לדבריו, "מערכת האשפוז ערוכה, גם בית החולים שיבא ערוך ונותן את הטיפול, גם בתי החולים האחרים נערכים וגם מד"א עושים עבודה מצוינת ביחד עם קופות החולים ואיתנו בלהגיע לאנשים הביתה ולחסוך להם את הצורך להגיע לבית חולים כדי לבצע את הבדיקה. אנחנו חוזרים ואומרים, אתם צריכים להישמע באופן מדויק להוראות שלנו גם אם הן נראות לכם מחמירות על מנת שנוכל להשתלט על התחלואה".

 

גם בעניין דהאן נמסר כי נפתחה חקירה אפידימיולוגית לבדיקת מגעים נוספים. דהאן טס בטיסה מסחרית של חברת "טורקיש איירליינס" מטוקיו דרך איסטנבול (טיסה TK53), ומאיסנטבול לארץ בטיסה TK784 שנחתה בישראל בשעה 08:55. משרד הבריאות הודיע כי על כל נוסעי הטיסה שנחתה הבוקר ושהיו עימו על המטוס להיכנס לבידוד בית באופן מידי ל-14 יום ולדווח על כך באתר משרד הבריאות או במוקד הטלפוני 5400*.

 

 

 

דהאן, כאמור, הוא אחד משלושה ישראלים שנדבקו בקורונה ושוחררו עד כה מבית חולים צבאי ליד טוקיו. אחרי שובה של רחל ביטון לישראל ביום רביעי, גם דהאן ורוחל'ה עופרים שוחררו מבתי החולים בטוקיו לאחר שנמצא שאינם נושאים את הנגיף. עודד, בעלה של רוחל'ה, עדיין מאושפז.

 

מתחילת התפרצות הנגיף בספינת ה"דיימונד פרינסס" ביפן נדבקו שישה ישראלים ששהו בספינה, ארבעה אובחנו בתחילה ביפן טרם עזיבת הספינה ושניים אובחנו לראשונה כשהגיעו ארצה במרכז הרפואי שיבא.

 

אתמול דיווח משרד הבריאות כי ישראלי ששב מחופשה באיטליה אובחן בישראל כחולה בנגיף. הוא פונה לאשפוז בבידוד במתחם שהוקם בבית החולים שיבא בתל השומר. הבוקר נמסר כי גם אשתו נדבקה בנגיף, וכי מצבה מוגדר קל. השניים הם תושבי אירוס שליד נס ציונה.

 

החולה הראשון חזר ארצה בטיסת אל על LY381 שהמריאה מישראל לאיטליה ב-21 בפברואר בשעה 06:00. הוא שב לשגרת חייו לצד אשתו ושלושת ילדיו ולעבודתו בחנות הצעצועים "הפיראט האדום" באור יהודה. שלשום הוא החל לפתח תסמיני מחלה, וכשנבדק על-ידי חובשים ממגן דוד אדום נלקחו ממנו בדיקות, שמהן עלה כי הוא חולה בנגיף.

 

החולה היה בחנות הצעצועים שבה הוא עובד שלושה ימים - מיום ראשון ועד יום חמישי. בתקופה זו שלפני חג פורים החנות עמוסה מאוד בהורים וילדים שמגיעים לקנות תחפושות. משרד הבריאות הודיע כי כל מי שבא במגע קרוב עם האיש צריך להיכנס לבידוד בית. עוד ציינו כי אם במהלך הבידוד מופיעים סימפוטמים של חום או שיעול או קושי בנשימה יש להתקשר באופן מיידי למוקד 101 של מגן דוד אדום על מנת לברר צורך בבדיקת הנגיף.

 

אשתו של החולה שנדבקה אף היא פנתה במכתב לשכניה ביישוב אירוס. היא השיבה להאשמות כי המשפחה הסתירה מידע, ולכן משרד הבריאות הודיע תחילה כי הגבר שהה בחנות הצעצועים רק שעה אחת. "כשבעלי העלה חום, למרות שהסימפטומים היו של בכלל של סינוזיטיס, לא לקחנו צ'אנס ודיווחנו מיידית למשרד הבריאות", אמרה האישה.

 

"בעקבות האשמות למיניהן, גם כלפי הילדים, אני רוצה להזכיר שאף אחד מאיתנו לא הזמין פיצה עם קורונה באיטליה", כתבה החולה. "בעלי היה באיטליה יומיים. כשחזר בדקנו את הוראות משרד הבריאות ונהגנו בדיוק על פיהן. לא מכירה אנשים שהיו מרגישים מצוין והיו מכניסים את עצמם לבידוד בלי הוראה מפורשת. סמכנו על ההנחיות של משרד הבריאות והתנהגנו כרגיל".

 

"מהרגע שנודע שהוא חולה לצערנו אנחנו נמצאים בבידוד. שוב, בדיוק כמו שהנחו אותנו ממשרד הבריאות. מסרנו את כל הפרטים, וכל מי שצריך ייבדק, אנחנו מתפללים כולנו כל הזמן שכולם יהיו בריאים", כתבה.

x