$
בארץ

נגיף הקורונה

סעודיה עוצרת עלייה לרגל; טראמפ: "ההתפרצות אינה בלתי-נמנעת"

דיווחים שוטפים בנושא נגיף הקורונה: הממלכה לא תאפשר להיכנס למדינה לטובת עלייה למכה; נשיא ארה"ב מינה את סגנו לעמוד בראש הצוות שיתמודד עם הנגיף. זינוק בנדבקים בדרום קוריאה, בסין מתו 29 ביממה האחרונה - מניין המתים הנמוך מזה חודש

כלכליסט 10:1827.02.20

בהלת הקורונה: דיווחים שוטפים ועדכונים חמים. לכל הידיעות בנושא נגיף הקורונה - לחצו כאן

 

10:10 - חברת טריפגרנטי, שמשווקת ביטוחי ביטול נסיעות של חברת הפניקס - והיחידה שעוד מציעה ביטוח כזה מאז פרוץ נגיף הקורונה - מקשיחה תנאים. החברה תחדל זמנית מלשווק ביטוח ביטול נסיעה ליעדי אסיה, איטליה ואוסטרליה על רקע התפשטות הנגיף, ומציעה ביטוח ביטול נסיעות לשאר היעדים רק עבור ביטולים שיבוצעו החל מיולי. כלומר, ניתן לרכוש דרכה ביטוח כזה כבר כעת - אך הביטול אפשרי רק אחרי יולי, כלומר עבור חופשות הקיץ וחגי תשרי בעיקר. לפני מספר ימים הודיעה טריפגרנטי כי תבטח בביטוח ביטול נסיעה ביטולים החל מיוני, אך כעת, כאמור, התנאים הוקשחו.

 

על רקע אזהרת המסע שהפיץ אתמול משרד הבריאות לכל היעדים, צפויה ירידה חדה ברכישות כרטיסי טיסה בתקופה הקרובה - כמו גם ביטולי טיסות רבים בחודש הקרוב, בדגש על חופשות שהוזמנו מבעוד מועד לפסח.

 

(רחלי בינדמן)

 

נוסעים במטרו במילאנו נוסעים במטרו במילאנו צילום: גטי אימג'ס

 

9:00 - הנגיף ממשיך להתפשט ברחבי אירופה, אחרי שהתפרץ בעוצמה באיטליה – בעיקר בצפונה. הבוקר (ה') התגלה מקרה ראשון בדנמרק, של אדם שחזר מחופשת סקי בצפון איטליה. גם באסטוניה התגלה הבוקר מקרה ראשון. אתמול נמנו באירופה מקרים ראשונים בנורבגיה, רומניה ויוון (מעצבת בת 38 שהגיעה משבוע האופנה במילאנו). בדרום אמריקה התגלה מקרה ראשון בברזיל, גם כן של אדם שביקר באיטליה. באסיה, פקיסטן הצטרפה לרשימה ההולכת ומתארכת בעולם.

 

גם במזרח התיכון גובר החשש, אחרי שבאיראן התפרץ הנגיף וגרם למותם של לפחות 19 בני אדם. כמאה איש נדבקו שם, לפי המניין הרשמי שבארה"ב וגם בתוך איראן יש מי שמטיל ספק באמינותו. המקרה שהתגלה היום באסטוניה הוא של תושב המדינה, שחזר לאחרונה מביקור באיראן.

 

(ynet)

 

07:30 - סעודיה הודיעה הלילה (בין רביעי לחמישי) כי הממלכה לא תאפשר באופן זמני כניסה לשטחי המדינה לטובת קיום מצוות העומרה המוסלמית – העלייה לרגל למכה שאינה במסגרת מצוות החג', וגם לא תאפשר ביקור במסגד הנביא באל-מדינה, שם לפי המסורת נקבר הנביא מוחמד, בעקבות החשש מהתפרצות נגיף הקורונה. משרד החוץ הסעודי הודיע בין היתר כי לא תתאפשר גם כניסת תיירים ממדינות שבהן נחשב הנגיף לאיום, בהגדרתו. בישראל הורחבו אמש המלצות משרד הבריאות, שקרא "לשקול נחיצות נסיעות לחו"ל באופן כללי". כל מי שחוזר מאיטליה, שם מתו 12 בני אדם ויותר מ-400 נדבקו, נדרש להיכנס לבידוד ביתי.

 

 

במקביל, במהלך הלילה כינס נשיא ארה"ב דונלד טראמפ מסיבת עיתונאים שבמהלכה התייחס להתפרצות הנגיף בעולם וגם להיערכות האמריקנית לאפשרות שהנגיף יתפרץ בצורה קשה יותר במדינה. לטענת הנשיא האמריקני, הסיכון שנשקף לאזרחים האמריקנים מהנגיף נותר עדיין "נמוך מאוד". הוא ציין כי מינה את סגנו, מייק פנס, לעמוד בראש הצוות האמריקני שיתמודד עם הנגיף שכבר גבה את חייהם של אלפים בעולם.

 

מכה, סעודיה מכה, סעודיה צילום: שאטרסטוק

 

בדרום קוריאה, שהפכה לאחד ממוקדי הנגיף בין מדינות אסיה, דיווחו הלילה על עוד 334 בני אדם שנדבקו בנגיף. מניין הנדבקים הכולל במדינה עומד עתה על 1,595. לצד זאת, ראש העיר דגו, הרביעית בגודלה במדינה, ושבה ההתפרצות קשה מכל, הודיע כי אדם נוסף שנשא את הנגיף מת הלילה, מה שמביא את מניין המתים במדינה ל-13. לפי החשד, הנגיף התפרץ שם בטקסים של כנסיית שינצ'אונג'י. הרשויות בדרום קוריאה כבר הודיעו כי יבדקו את כל חברי הכנסייה הזו ברחבי המדינה – 212 אלף בני אדם, מבצע עצום בהיקפו. המרכז הקוריאני למניעת מחלות מסר כי 307 ממקרי ההידבקות החדשים אירעו גם הם בעיר דגו. מדובר במספר ההידבקויות הגדול ביותר מאז שהנשא הראשון אובחן במדינה.

 

בעקבות ההתפרצות בדרום קוריאה, התריעה מחלקת המדינה האמריקנית מפני ביקור במדינה וקראה לאזרחים האמריקנים "לשקול את הנסיעה" אליה. לצד זאת, צבא ארה"ב וצבא דרום קוריאה הודיעו במשותף כי הם דוחים את כל התרגילים המשותפים של הצבאות שתוכננו להתקיים בחציון הראשון של השנה עד הודעה חדשה, בעקבת התפרצות הנגיף. "מפקד צבא דרום קוריאה הציע לדחות את התרגילים מתוך חשש לביטחונם של החיילים הדרום קוריאנים והאמריקנים", ציין דובר צבא דרום קוריאה. לפי שעה נדבקו בנגיף 21 חיילים דרום קוריאנים וחייל אחד אמריקני שמוצב במדינה האסייתית.

 

נזכיר כי 29 צליינים דרום קוריאנים שביקרו בישראל אובחנו כנשאי הנגיף, ובהמשך גם דווח בדרום קוריאה כי דיילת שהייתה על הטיסה מתל אביב לסיאול אובחנה כחולה בנגיף. היא המריאה לאחר הטיסה לסיאול ללוס אנג'לס, ובטיסה בחזרה לסיאול מהעיר האמריקנית פיתחה תסמינים והועברה לבית חולים בדרום קוריאה. עם זאת, לא ברור אם הצליינים נדבקו ממנה או שמא מדובר בהדבקה קודמת.

 

 דונלד טראמפ עם מפת התפשטות נגיף הקורונה דונלד טראמפ עם מפת התפשטות נגיף הקורונה צילום: גטי אימג'ס

 

טראמפ: אפשר למנוע את ההתפרצות

 

"אנחנו מוכנים לכל מה שנצטרך לעשות אם הנגיף יתפרץ", אמר טראמפ. הוא ציין כי בעיניו, התפרצות הנגיף בארצות הברית אינה "בלתי נמנעת". "זה כנראה יתפרץ, אפשר שזה יקרה", הדגיש טראמפ. "זה יכול להיות ברמה נמוכה יותר או גדולה יותר, אבל לכל מה שיקרה – אנחנו ערוכים לחלוטין".

  

במסיבת העיתונאים, הנשיא האמריקני הוסיף עוד כי ישמח לקבל כל תקציב חירום שהקונגרס יקצה למלחמה בנגיף, והבהיר כי הוא עדיין לא שוקל באופן מיידי לאסור כניסת אזרחים ממדינות שמתמודדות עם התפרצות משמעותית של הנגיף, בהן דרום קוריאה ואיטליה. הוא ציין כי הוא גם לא שוקל לעת עתה להוציא אזהרות מסע לאותן מדינות, אולם כאמור, לאחר מכן מחלקת המדינה קראה לאזרחים לשקול את הנסיעות שלהם לדרום קוריאה.

 

זמן קצר לאחר דברי הנשיא טראמפ, הודיע המרכז לבקרת מחלות של ארה"ב על התפתחות מדאיגה במיוחד – תושב קליפורניה נדבק בנגיף, אולם הוא לא ביקר בחו"ל לאחרונה וככל הנראה גם לא בא במגע עם נשא הנגיף. "יכול להיות שזו דוגמה להתפרצות קהילתית של COVID-19", מסרו במרכז לבקרת מחלות.

 

בסין הודיעו הלילה כי 433 בני אדם נוספים נדבקו בנגיף ברחבי המדינה. לאורך היממה האחרונה מתו בסין 29 בני אדם, בהשוואה ליממה הקודמת – שבה מתו 52 בני אדם. למעשה, מדובר במניין המתים היומי הנמוך ביותר זה חודש. מניין המתים הכולל בסין עומד על 2,744 ומניין הנדבקים בנגיף עומד על 78,497.

 

חיילים אמריקאים ודרום קוריאנים חיילים אמריקאים ודרום קוריאנים צילום: איי פי

 

כינוסים גדולים יבוטלו?

 

בעקבות התפרצות הנגיף והחשש מהידבקויות המוניות, התכנסויות גדולות בעולם נבחנות בקפדניות. ביפן, ראש הממשלה שינזו אבה קרא לבטל אירועי תרבות וספורט או לצמצם בכמותם למשך שבועיים. ההחלטה באה כחמישה חודשים לפני פתיחת המשחקים האולימפיים בטוקיו. טקס הפתיחה של המשחקים צפוי להתקיים ב-24 ביולי.

 

החששות מהנגיף לא פסחו גם על קרן המטבע העולמית ועל הבנק העולמי. לפי גורמים המעורים בדיונים ששוחחו עם סוכנות הידיעות רויטרס, במוסדות שוקלים עתה אם לבטל את פגישות האביב שלהם שאמורות להתקיים בחודש אפריל, ובוחנים במקביל אפשרות לקיים אותן בשיחות ועידה. לאותן פגישות, שאמורות להתקיים בוושינגטון, אמורים להגיע כ-10,000 בני אדם ובהם פקידים מממשלים שונים, עיתונאים, אנשי עסקים ונציגים מחברות אזרחיות מרחבי העולם.

  

בינתיים, נמשכת התפשטות הקורונה בעולם. מקרה ראשון של הידבקות נרשם בדרום אמריקה (גבר בסאו פאולו בברזיל שהגיע מאיטליה), באירופה נמנו בין היתר מקרים ראשונים בנורבגיה, רומניה ויוון (מעצבת בת 38 שהגיעה משבוע האופנה במילאנו) ובאסיה פקיסטן הצטרפה לרשימה ההולכת ומתארכת.

 

נמשכת הטלטלה בשוקי ההון מחשש להשפעה הכלכלית הקשה. מדד הניקיי ביפן נסחר הבוקר (נכון ל-6:30) בירידה של כ-2 אחוזים. מדד האנג סנג בהונג קונג ירד ב-0.7% ובבורסה בדרום קוריאה נרשמו ירידות של יותר מ-0.8%. בבורסת שנגחאי בסין התנהל המסחר בעליות. אמש ירד מדד דאו ג'ונס בכ-0.5% לאחר שהמסחר נפתח בעליות, ואילו הנאסד"ק עלה בכ-0.4%.

 

(ynet)

x