$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

הרפורמה במקורות בסכנה: קרב בין רשות המים להסתדרות

הרפורמה ההסטורית אמורה לאפשר השקעה של מיליארד וחצי שקל בשנה במשק המים לתיקון נזקי הבצורת. ההסתדרות מאיימת בהקפאתה בגלל ויכוח על הסכמי פיתוח. רשות המים: מונופול מקורות רוצה למנוע תחרות

ליאור גוטמן 08:0527.02.20

יו"ר ההסתדרות הכללית ארנון בר דוד מאיים להקפיא את הרפורמה הארגונית בחברת מקורות שאושרה בהחלטת ממשלה ובהסכמת ההסתדרות. בר דוד שלח באחרונה מכתב בהול בנושא לשר האוצר משה כחלון ולשר האנרגיה יובל שטייניץ. ברקע האיום: כוונה של רשות המים להעביר עבודות פיתוח לאגודות מים פרטיות במקום שיבוצעו על ידי מקורות.

 

 

 

במכתב שהגיע לידי כלכליסט מתייחס בר דוד לשינוי המבני ההיסטורי בחברת המים הלאומית שאושר בממשלה ביוני וכולל הוצאה לגמלאות של כ־10% מכוח האדם בחברה, ביטול חברות בנות והשקעות של כמיליארד וחצי שקל בפיתוח משק המים. "החתימה על ההסכם, עליו עמלנו רבות, מהווה בין היתר התחייבות לעובדי החברה כי הובלת משק המים תהיה בידי עובדי מקורות", ולכן "כל התנהלות אחרת תהווה הפרה בוטה של החלטת הממשלה המהווה בסיס להסכם הקיבוצי שנחתם לפני חודשים ספורים".

 

 

אלי כהן, מנכ"ל מקורות אלי כהן, מנכ"ל מקורות צילום: אוראל כהן

 

לטענת בר דוד, מאז נחתם ההסכם מנסה רשות המים להעביר חלק מעבודות הפיתוח לגורמים פרטיים, מה שההסתדרות רואה כ"הפרה של ההסכם הקיבוצי וביטול של החלטת הממשלה". לדבריו, בדצמבר 2019 הוא פנה למנהל רשות המים גיורא שחם, וביקש לדעת למה חודש קודם לכן, בישיבה של מועצת המים, הציעה רשות המים למסור לאגודות מים פרטיות עבודות פיתוח ללא מכרז וללא בקרה, תוך "שמיטת הקרקע מתחת להחלטת הממשלה ולהסכמות שעמדו בבסיס ההסכם הקיבוצי". התשובה שקיבל היתה שאי נקיטת צעד זה תפגע בתחרות ותפגע במשק המים. בשורה התחתונה קובע בר דוד כי "לא נסכים למצב שבו עובדי החברה, שכבר משלמים את מחיר ההתייעלות, רואים במו עיניהם כיצד רשות המים מתכוונת לסכל את יכולתה של מקורות לעמוד בהתחייבויותיה כלפינו".

 

מרשות המים נמסר בתגובה: "יו"ר ההסתדרות משרת את מונופול מקורות ורוצה למנוע תחרות לטובת הציבור. בניגוד לנטען, מועצת רשות המים אישרה לאחרונה תוכנית שהכפילה את היקף הפיתוח השנתי. יו"ר ההסתדרות משרת את מונופול מקורות ורוצה למנוע תחרות לטובת הציבור הרחב.

 

"כל המכתב הוא תולדה של אינטרס אחד ברור והאמירות בו חסרות כל בסיס. בניגוד לנטען מועצת רשות המים אישרה רק לאחרונה למקורות תוכנית תלת שנתית שהכפילה את היקף הפיתוח של החברה מכ-800 מיליון שקל ל-1.5 מיליארד שקל בשנה.

 

"מן הראוי היה שיו"ר ההסתדרות היה טורח לבדוק את העובדות לפני שהוא מציג תמונה מעוותת. רשות המים תמשיך לפעול למען תחרות במשק המים לטובת הציבור הרחב במדינת ישראל".

x