$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

יאיר אבידן יחליף את חדוה בר כמפקח על הבנקים

אבידן שימש עד ינואר האחרון כסמנכ"ל בכיר וראש חטיבת חברות בנות בבנק דיסקונט, וכן כיו"ר מרכנתיל. בר אמורה לפרוש מתפקידה בחודש הבא, אחרי חמש שנים

רחלי בינדמן 12:5803.03.20

יאיר אבידן, שכיהן כסמנכ"ל בכיר בבנק דיסקונט, יחליף את חדוה בר כמפקח על הבנקים - כך נודע לכלכליסט. דבר מועמדותו של אבידן נחשף לראשונה בכלכליסט. בר אמורה לפרוש מתפקידה בחודש הבא, לאחר חמש שנים.

 

 

יאיר אבידן, המפקח החדש על הבנקים יאיר אבידן, המפקח החדש על הבנקים צילום: רמי זרניגר

 

אבידן שימש עד ינואר האחרון כסמנכ"ל בכיר וראש חטיבת חברות בנות בבנק דיסקונט, וכן כיו"ר מרכנתיל. הוא הודיע על פרישה בתחילת השנה, אך אמור להמשיך לכהן כדירקטור בחברות הבנות של הקבוצה. אבידן היה חבר הנהלת דיסקונט משנת 2010, הקים את חטיבת ניהול הסיכונים של הבנק וניהל אותה עד 2016 - בדומה למפקחת הנוכחית, שלפני מינויה שימשה כמנהלת הסיכונים הראשית של בנק לאומי.

 

בר הודיעה לפני כשלושה חודשים על כוונתה להקדים את מועד פרישתה לאפריל הקרוב. בעקבות זאת הקים נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון, ועדת איתור במטרה למצוא לה מחליף.

 

חדוה בר חדוה בר צילום: רונן פדידה

 

בדרך למינוי גבר אבידן על טלי קיסר סטויה, סגנית המפקחת על הבנקים; על גל יערי לנדאו, לשעבר מנכ"לית הבורסה בפועל; וכן על מועמד 'פנימי' חזק נוסף - דני חחיאשוילי, ראש אגף החדשנות והטכנולוגיה של בנק ישראל. בוועדת האיתור כיהנו מנהל חטיבת השווקים בבנק ישראל אנדרו אביר, היועצת המשפטית שלו עו"ד טידה שמיר, פרופ' אלעזר ברקוביץ' ופרופ' גבריאלה שלו. לוועדה הוגשו 21 מועמדויות, והיא ראיינה 8 מועמדים.

 

מינויו של אבידן כפוף לחתימתו על הסדר למניעת חשש לניגוד עניינים כנדרש. כך למשל, אחת מהסוגיות בהן לא יוכל לעסוק היא הפרדה אפשרית של חברת כרטיסי האשראי כאל מבנק דיסקונט.

 

ניסיון של יותר מ-30 שנה

 

יאיר אבידן שימש במגוון רחב של תפקידים במערכת הבנקאות במשך למעלה מ-30 שנה, ולו ניסיון גם במערכת התשלומים ובמערכת הפיננסית בכלל. הוא החל את דרכו ככלכלן ובנקאי עסקים בבנק לאומי ולאחר מכן שימש כקצין אשראי בבנק לאומי ניו יורק, וכמנהל עסקאות בכיר בפועלים שוקי הון. לאחר מכן מילא מגוון רחב של תפקידים בקבוצת דיסקונט: עוזרו האישי של יו"ר דירקטוריון הבנק; מנהל אגף שלוחות חו"ל; סגן ראש החטיבה העסקית; במשך שש שנים סמנכ"ל ומנהל הסיכונים הראשי של הבנק, אז בנה והיתווה את תפיסת ניהול הסיכונים בקבוצת דיסקונט; סמנכ"ל בכיר ומנהל חטיבת חברות בנות, אז כיהן כיו"ר בנק מרכנתיל דיסקונט וכדירקטור בחברות קבוצת דיסקונט, כ.א.ל ו-IDBNY. במארס 2019 פרש אבידן מתפקידיו בהנהלה והחל לכהן במספר תפקידי דירקטור בקבוצת דיסקונט, בחברת מידרוג ובחברת שב"א.

 

אבידן רכש את השכלתו האקדמית באוניברסיטת תל אביב, שם סיים תואר ראשון בכלכלה וסטטיסטיקה (בהצטיינות), תואר שני במינהל עסקים ותואר שני במינהל ומנהיגות בחינוך (בהצטיינות). בנוסף, אבידן בוגר של קורס ניהול מתקדם ב-Harvard Business School.

x