$
בארץ

תום עידן הפחם: הונחה אבן הפינה לתחנות הכוח החדשות בחדרה

הטקס נערך בהשתתפות ראשי חברת החשמל ושר האנרגיה, יובל שטייניץ; הקמת התחנות היא חלק מיישום הרפורמה בחברה, במסגרתה יותקנו שתי יחידות חדשות המופעלות בגז טבעי; הטורבינות יסופקו על ידי ג'נרל אלקטריק

ליאור גוטמן 21:4425.02.20
חברת החשמל הניעה היום (ג') רשמית את הקמת תחנות הכוח החדשות בחדרה, זאת בטקס הנחת אבן פינה בהשתתפות ראשי החברה ושר האנרגיה, יובל שטייניץ. הקמת התחנות שם היא חלק מיישום הרפורמה בחברת החשמל, במסגרתה נקבע שיותקנו שתי יחידות חדשות שיפעלו בכוח גז טבעי עם הספק של כ-630 מגה וואט כל אחת, הראשונה תפעל בחציון השני של 2022 והשניה בחציון הראשון של 2023. עם הפעלתן חברת החשמל תסגור 4 מ-6 יחידות הייצור הפחמיות בחדרה, יחידות שהוקמו לפני כשלושים שנה ושימשו את משק החשמל לאורך עשרות שנים.

 

 

 

בחברת החשמל הסבירו ששתי היחידות החדשות בחדרה הן האחרונות שחברת החשמל תקים, פועל יוצא של הרפורמה בחברת החשמל שקבעה שהחברה תתמקד בהולכה וחלוקה, כאשר תחום הייצור יעבור לידי הסקטור הפרטי.

 

 

הטקס בחברת החשמל, היום הטקס בחברת החשמל, היום צילום: יוסי וייס, חברת החשמל

 

"זהו יום חג לתושבי חדרה, נתניה, אור עקיבא והסביבה שיאפשר לנו לסגור תוך שנתיים את תחנת הכוח הפחמית בחדרה. מהלך זה יוביל להפחתת זיהום האוויר באזור בעשרות אחוזים, ותוכנית זו היא חלק ממהלך כולל, שאני מוביל בשנים האחרונות, לסיום עידן הפחם במשק האנרגיה בישראל", אמר שטייניץ.

 

אין חשש לדחייה 

מי שיספק את את הטורבינות היא חברת ג'נרל אלקטריק, שיוצגה במקום על ידי מנהל הפעילות בישראל יום טוב סמיה. בחברת החשמל החסירו פעימה כאשר ג'נרל אלקטריק שלחה השבוע לכל לקוחותיה מכתב גנרי עם הבהרה שחלק מהחלפים שהחברה משתמשת בה מגיעים מסין, כך שעוד לא ברור כיצד המצב שם בעקבות התפרצות נגיף הקורונה ישפיע על הפעילות, אבל סמיה הכריז במעמד שהטורבינות של חברת החשמל נבנות דווקא באירופה, כך שאין חשש לדחייה במועד האספקה.

 

עלות בניית שתי היחידות היא כ-4 מיליארד שקל, כאשר הגז שיניע את תחנת הכוח יגיע מעודפי הרכש של החברה ממאגר תמר שיישארו בידי החברה לאחר שתשלים מכירה של 5 תחנות כוח לשוק הפרטי (אחת כבר נמכרה). אלה יעברו לידיים אחרות מבלי חוזה הגז הישן שילווה את המכירה כ"גיבנת". בחברת החשמל טוענים שהפעלת היחידות החדשות בגז טבעי תגרור הפחתה של 90% בתחמוצות גופרית (SO2), הפחתה של 85% בתחמוצות חנקן (NOX) הפחתה של 65% בחלקיקים (PPM) והפחתה של 45% בפחמן דו-חמצני. עוד מבטיחים שם שכמות האניות המגיעות לאתר תרד ב- 50%, והשימוש במי ים יירד אף הוא בחצי כיון שהקירור הנדרש ליחידות הפועלות בכוח גז טבעי מצומצם יותר בהשוואה להפעלת תחנת כוח פחמית.

 

יו"ר דירקטוריון החברה יפתח רון טל אמר ש"היום אנו מציינים רגע משמעותי והיסטורי כחלק מיישום הרפורמה במשק החשמל. יחידות 1-4 של התחנה, הפועלות על פחם, יישארו רק לצרכי שימור וגיבוי. אני איש בשורה לתושבי חדרה וסביבתה, שכן אנחנו מתקרבים בצעדי ענק לאוויר נקי הרבה יותר".

 

עופר בלוך, מנכ"ל חברת החשמל, סיכם ש "חברת החשמל מקימה היום מגה-פרויקט והיחידה הראשונה תחל לפעול במחצית 2022 והשנייה כתשעה חודשים לאחר מכן. ההספק של היחידות שקול לצריכה של כ- 420 אלף משקי בית. נמשיך לספק חשמל אמין, זמין ואיכותי למדינת ישראל".

 

x