$
בארץ

המוסד לבטיחות וגהות: אין המלצה גורפת להשתמש במסיכות, למעט לעובדים במערכת הבריאות

לאחר שקיבל פניות רבות ממעסיקים ועובדים שמבקשים לדעת אם סביבת העבודה שלהם בטוחה, מסר המוסד לבטיחות וגהות מספר הנחיות מיוחדות כדי למזער את הסיכונים הנשקפים לעובדים

בילי פרנקל 18:1224.02.20

גם מי שלא טס לתאילנד, לא נפגש עם המשלחת הדרום קוריאנית במהלך ביקורה בישראל, ובאופן כללי נשמר מכל מגע אפשרי שעלול חלילה להדביק אתכם בווירוס הקורונה - חושש ובצדק מהגעה למקום העבודה, פן סכנת הקורונה תארוב במעלית או בפינת הקפה.

 

 

במוסד לבטיחות וגהות האמון על תרבות הבטיחות ובריאות העובדים במשק, מספרים שהם קיבלו בימים האחרונים פניות רבות ממקומות עבודה ועובדים המבקשים לדעת האם סביבת העבודה שלהם בטוחה.
מטופלים בבי"ח שיבא מטופלים בבי"ח שיבא צילום: שאול גולן

 

"כל מעסיק חייב לבצע הערכת סיכונים פוטנציאליים", מסבירה ד"ר אורנית רז, מנכ"לית המוסד. "חייבים לשקול האם העובדים עלולים במסגרת תפקידם להיתקל באנשים הנגועים בנגיף או להיחשף בחומרים המזוהמים בנגיף כמו דגימות מעבדה ופסולת".

 

לדבריה, כל עוד לא ניתנה הנחיה מצד משרד הבריאות, לא ניתן להיעדר ממקום העבודה בשל חששות מפני הנגיף, למעט מי שהונחה להכנס לבידוד באופן פרטני. "חשוב לעקוב אחרי הנחיות משרד הבריאות לגבי עובדים שחזרו מאזורים נגועים בנגיף ולפעול בהתאם אליהן", היא מוסיפה. "ככה נוכל לעבור את המגפה בשלום, ולשמור על בריאות כלל העובדים במשק הישראלי".

 

לידי כלכליסט הגיעו הנחיות מיוחדות למנהלים ולעובדים שגיבשו ד"ר אשר פרדו ומרינה טרנופולסקי מהמוסד לבטיחות וגהות, במטרה למזער את הסיכונים הנשקפים לעובדים:

 

1. יש להוסיף עמדות רחיצה כדי להגדיל את זמינותן בשטח מקום העבודה.

 

2. יש לדאוג לנגישות של חומרי חיטוי כמו מגבונים או אלכוהול ג'ל.

 

3. במוסד מדגישים שאין המלצה גורפת להשתמש במסכות פנים שכן יעילותן טרם הוכחה, למעט עובדי מערכת הבריאות. עם זאת, יש להימנע מנגיעות ללא צורך בעיניים או באף.

 

4. מתוך עיקרון הזהירות המונעת, חשוב לשמור על מקור אוורור טבעי בחדרים ובמשרדים על ידי השארת חלון פתוח או פתח לאוויר החיצוני כדי לעודד חילוף אוויר.

 

5. וירוסים עלולים להימצא גם בהפרשות אדם, ולכן חשוב לשמור על ניקיון השירותים וחיטויים ועל אמצעים לניקוי הידיים.

 

6. יש להשתדל להימנע מעיטושים ושיעולים במעליות ולהפקיד על ניקיון הלחצנים וחיטויים

x