$
בארץ

נגיף הקורונה

אזרחים השוהים בבידוד יוכלו להצביע ב-20 אוהלים שיוצבו ברחבי הארץ

דיווחים שוטפים בנושא נגיף הקורונה: צוותים פארא-רפואיים ישמשו כחברי ועדת הקלפי באותן קלפיות מאולתרות; שר האוצר כחלון יקיים ב-17:00 ישיבה בה תידון ההיערכות לפגיעה הצפויה במשק; חברת הביטוח טריפגרנטי הודיעה: לא נאפשר יותר לרכוש ביטוח ביטול טיסה מכל סיבה בתקופת חג הפסח

כתבי כלכליסט 11:0824.02.20

בהלת הקורונה: דיווחים שוטפים ועדכונים חמים. לכל הידיעות בנושא נגיף הקורונה - לחצו כאן

 

11:34 - פרופ' ליאוניד אידלמן, יו"ר ההסתדרות הרפואית לשעבר ומועמד מפלגת ישראל ביתנו לתפקיד שר הבריאות, תוקף את ההתבטאויות השונות בנושא נגיף הקורונה: "עושה רושם שבהלת הקורונה צוברת פה תאוצה לא רק בגלל הביקור של הקבוצה הקוריאנית, אלא בעיקר לאור התקרבות יום הבחירות. דיבורים על אשפוז בכפייה, ביטול מרוצים או תיאוריות שונות על לוחמה ביולוגית אולי יועילו לכמה פוליטיקאים, אבל לא יסייעו בזמן אמת לציבור.

 

"מי שמכיר את מערכת הבריאות הישראלית מבפנים יודע שהיא לא ערוכה להתפרצות של מגיפה, ולמעשה גם לא לשפעת רגילה. המערכת הזו סובלת משיעור התפוסה הגבוה ביותר בקרב מדינות ה-OECD ולא יהיה איפה לאשפז אנשים בכפיה גם אם יציבו שוטרים. המערכת זקוקה מיידית לתקנים, למיטות אשפוז, לציוד מתקדם ולניהול יעיל יותר. לא בשביל הקורונה, אלא בשביל אלה שנמצאים במסדרון עוד לפני שהקוריאנים באו לעשות פה סלפי".

 

(צבי זרחיה)

 

10:50 - בלעדי: ועדת הבחירות המרכזית מתכוונת לרכוש כ-20 אוהלים ולהציבם במקומות בהם יש ריכוזי אוכלוסיה גבוהים של אזרחים השוהים בבידוד - על מנת לאפשר לאותם אזרחים להצביע ביום הבחירות. האוהלים יופעלו כקלפיות לכל דבר, וצוותי ועדת הקלפי יורכבו מצוותים פארא-רפואיים. תתקיים הפרדה מוחלטת בין המצביעים החשודים בנשיאת הנגיף לבין הצוותים. 

 צילום: Pixabay

 

ועדת הבחירות המרכזית תקיים ביום שישי הקרוב - 3 ימים בלבד לפני הבחירות - יום עיון מיוחד לחברי ועדת הקלפי שיוצבו באוהלים הללו, בו תינתן להם הדרכה כיצד להפעיל קלפי. בוועדה שוקלים להפעיל את אוהלי הקלפיות למשך מספר שעות בלבד ביום הבחירות. עלות האוהלים נאמדת ב-150-200 אלף שקל.

 

בוועדה ממתינים כעת לצו מתוקן של משרד הבריאות, שיאפשר לבוחרים שנאלצים להישאר בבתיהם לצאת ולהצביע. עם קבלת הצו המתוקן ייקבעו המקומות בהם יוצבו האוהלים, כמו למשל במגרשי חנייה של מד"א.

 

בוועדת הבחירות הוחלט לרכוש אוהלים לאחר שלא נמצא מקום אחר למקם בו את הקלפיות הנדרשות. הוועדה פנתה למשרד הבריאות כדי שיקצה לה מקומות מיוחדים לקלפיות מסוג זה בשטחי המשרד, אך בקשתה לא נענתה.

 

ההצבעה באוהלי הקלפיות תתקיים לפי שיטת ההצבעה הכפולה, בדומה לזו הנהוגה לגבי חיילים ומאושפזים בבתי חולים שלא מצביעים בקלפי הסמוכה למקום מגוריהם. הוועדה תקבע נוהל מיוחד לספירת הקולות ולשיגור הקלפיות הללו לוועדת הבחירות המרכזית.

 

(צבי זרחיה)

 

9:45 - בלעדי: בשורות רעות למי שבכל זאת רוצים לרכוש כרטיסי טיסה לחודשים מרץ-מאי: חברת טריפגרנטי (המספקת ביטוחים דרך חברת הפניקס), היחידה שהעניקה עד כה ביטוח ביטול טיסה מכל סיבה ובכך סיפקה "שקט" למי שרצה לרכוש כרטיסים לחודשים הקרובים - משנה את הנהלים.

 

בדיקת נוסעים בנתב"ג בדיקת נוסעים בנתב"ג צילום: דוברות מד"א

  

כעת, הביטוח לביטול מכל סיבה יינתן אך ורק לביטולים שיתבצעו אחרי יוני, כאשר - כך נראה - המבטחים מקווים שעם בוא הקיץ אפקט הקורונה יתפוגג. משמעות הדבר היא שמי שרוצה להזמין טיסות לקיץ יכול לרכוש את הביטוח הזה, אך מי שחשב לטוס למשל בפסח לא יכול לקבל הגנה שתאפשר לו לבטל את הטיסה. ביטוח הביטול החל מיוני יתאפשר רק ליעדים שאינם המזרח הרחוק כך שחופשות קיץ למזרח לא יבוטחו בביטוח ביטול נסיעה בשלב זה עד להודעה חדשה.

 

יתר החברות הפסיקו לשווק כליל את ביטוחי ביטול הטיסות, בצל הזינוק החד במימוש של הביטוח הזה בעקבות התפשטות נגיף הקורונה גם ליעד הפופולרי באירופה - איטליה.

 

(רחלי בינדמן)

 

08:40 - שר האוצר משה כחלון יקיים היום (ב') בשעה 17:00 ישיבה רבת משתתפים במשרדו, בנושא היערכות המשק להתפשטות נגיף הקורונה בישראל. לפגישה זומנו כל ראשי אגפי האוצר, נגיד בנק ישראל פרופ' אמיר ירון וצוותו, ויו''ר המועצה הלאומית לכלכלה במשרד ראש הממשלה אבי שמחון.

 

שר האוצר משה כחלון שר האוצר משה כחלון צילום: רויטרס

 

זו תקופה ארוכה מאוד שכחלון, שהכריז על עזיבת החיים הפוליטיים, נמנע מלהפגיש את בכירי האוצר - שם כולם מסוכסכים עם כולם: קיים נתק מוחלט בין מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, לבין הממונה על התקציבים, שאול מרידור, אחרי שהראשון איים לפטר את השני; ומורגש מתח רב בין מרידור לבין החשב הכללי, רוני חזקיהו, סביב ניהול התקציב ההמשכי (1 חלקי 12).

 

עד כה לא התבטא אף גורם ממשלתי-כלכלי בכיר בנושא התפשטות נגיף הקורונה, ואף לא התקבלה החלטה אחת פשוטה: מי יממן את ימי הבידוד של הישראלים המחוייבים לכך לפי הוראות משרד הבריאות.

 

(אדריאן פילוט)

  

 

x