$
בארץ

נגיף הקורונה

עוד חולה קורונה בישראל: נוסע ששב מהספינה ביפן

דיווחים שוטפים בבנושא הקורונה; בכיר במשרד הבריאות: הבחירות לא יבוטלו; ישראלים השוהים בבידוד שלא באו במגע עם חולה ידוע ואינם מראים סימפטומים של המחלה - יורשו לצאת לבחור בתנאים שיוגדרו מראש; משרד האוצר מכנס ישיבת הערכות ראשונה בנושא; ממחר: רכבת אווירית של אזרחי דרום קוריאה מישראל; מרתון תל אביב - לישראלים בלבד

כתבי כלכליסט ו-ynet 21:1223.02.20

בהלת הקורונה: דיווחים שוטפים ועדכונים חמים. לכל הידיעות בנושא נגיף הקורונה - לחצו כאן

 

21:10 - משרד הבריאות הודיע כי ישראלי נוסף שהיה על ספינת ה"דיימונד פרינסס" ביפן, נדבק בנגיף הקורונה. החולה נמצא בבידוד בבית החולים שיבא, והוא האדם השני בישראל שאובחן כנשא של הנגיף.

 

בתוך כך, חברות תעופה יתחילו להוציא מחר (יום ב') רכבת אווירית מישראל לדרום קוריאה כדי לחלץ את הקוריאנים שתקועים בישראל. אל על, ארקיע וקתאי פסיפיק יוציאו טיסות ישירות - כנראה במימון ישראל. המטוסים יחזרו ארצה ריקים. גורם במבצע אמר ל-ynet כי הנוסעים ייבדקו לפני עלייתם למטוסים על-ידי אנשי רפואה ולאחר שהמטוסים יחזרו - הם יעברו חיטוי מלא. לכל מטוס צפויים לעלות כ-200 תיירים. המהלך שאינו כלכלי בעליל לחברות התעופה יוצא לדרך בעקבות פניות של גורמים מדיניים שבקשו מהחברות להתגייס לחילוץ מאות הדרום קוריאנים. מתחילת החודש נכנסו לישראל 8,000 אזרחי דרום קוריאה, ולפי שעה נמצאים בישראל כ-1,600 מהם.

 

הישראלים מספינת הקורונה בדרך לארץ הישראלים מספינת הקורונה בדרך לארץ צילום: שגרירות ישראל ביפן

 

 

20:30 - עיריית תל אביב-יפו הודיעה כי בהנחיית משרד הבריאות, לא תאפשר השתתפות של אזרחים זרים במרתון שיתקיים בעיר ביום שישי, זאת בשל חשש מנגיף הקורונה. משרד הבריאות התיר לעירייה לקיים את המרתון כמתוכנן עבור כ-40 אלף רצים ישראליים הרשומים למקצים השונים. גורמי ההפקה של המרתון ייצרו קשר עם הנרשמים בחו"ל כדי ליידע אותם בדבר ההחלטה, וכספם יוחזר.

 

 

מרתון תל אביב (ארכיון) מרתון תל אביב (ארכיון) צילום: מיטל דיין

 

19:00 - מחאת תושבי הר גילה עשתה את שלה ו-200 התיירים מדרום קוריאה שהיו אמורים להגיע לבידוד במתקן צבאי ביישוב יועברו לשהייה זמנית בנתב"ג. כפי שפורסם לראשונה ב-ynet, בישראל התכוונו להכניס את האזרחים למתקן צבאי בהר גילה. תושבי המקום מחו על ההחלטה, חסמו כבישים, הבעירו צמיגים - ושיגרו מכתב לשר הביטחון נפתלי בנט. בהמשך הם עתרו לבג"ץ בדרישה למנוע את העברת התיירים הקוריאנים. שופטי בג"ץ קבעו כי "דין העתירה להידחות על הסף. העתירה אינה מציגה תשתית עובדתית הולמת וברורה, אינה מגלה עילה משפטית כלשהי (למעט טענה כללית בדבר "פגיעה בזכויות" תושבי הר גילה) ולא קדמה לה פנייה לגורמים הרלוונטיים לעניין (למעט מכתב שנשלח היום לשר הביטחון)". לצד זאת, מועצת גוש עציון מסרה הערב בעניין בידוד הקוריאנים במתקן בהר גילה כי "מתקן המדרשה בהר גילה אינו מתאים לפינוי הקוריאנים ועל כן, הם לא יגיעו ליישוב הר גילה מכיוון שהתשתית אינה מתאימה לקליטה".

  

 

18:45 - "ארקיע תנקוט צעדי התייעלות נוספים כדי להבטיח את יציבותה על רקע משבר הקורונה" - כך אמר הערב יו"ר החברה, אבי חורמרו.  ארקיע פיטרה באחרונה מעל 100 עובדים עקב סגירת שדה דב והירידה במספר הטסים לאילת. כעת, בשל משבר הקורונה, היא עשויה לפטר עובדים נוספים.

 

 

16:03 - משרד החוץ פרסם בצהריים אזהרות מסע לדרום קוריאה ויפן שבהן נאמר כי "עקב עלייה משמעותית במספר מקרי נגיף הקורונה במדינה, אנו ממליצים לישראלים לשקול בכובד ראש נסיעה בעת הזו". לגבי קוריאה הוסיפו כי ההמלצה היא "להימנע לחלוטין מהגעה לאזורי דגן וצ'אונגדו". עוד כתבו כי "לישראלים הנמצאים בקוריאה מומלץ לשקול עזיבה ובכל מקרה לעקוב אחרי הנחיות הרשויות המקומיות. על אזרחים ישראלים שישובו לישראל מקוריאה ויפן או ישהו בה ב-14 הימים הקודמים לחזרתם תחול תקופת בידוד של 14 יום".

 

 

בדרום קוריאה ממשיך לעלות מספר הנדבקים בנגיף הקורונה מבין חברי משלחת הצליינים שביקרה החודש בארץ, והייתה על פי ההערכה במגע עם אלפי ישראלים - ונמשך הזינוק במספר המתים והנדבקים בקורונה במדינה.

 

לפי הדיווחים בתקשורת הקוריאנית, עלה ל-18 מספר הנדבקים בנגיף מבין 39 הצליינים שטיילו בין 8 ל-16 בפברואר בישראל. בסך הכול, 602 איש נדבקו בקורונה בדרום קוריאה מתחילת ההתפרצות, מתוכם 169 בני אדם ביממה האחרונה.

 

שלושה קוריאנים מתו מהנגיף ביממה האחרונה, ושישה בסך הכול. כל זאת הביא את נשיא דרום קוריאה מו ג'יאה אין להודיע כי המדינה מעלה את רמת הכוננות הרפואית לרמה הגבוהה ביותר. מדובר בפעם הראשונה זה יותר מעשור שמוכרז "קוד אדום" במדינה. בנוסף, הוחלט כי שנת הלימודים החדשה, שאמורה להתחיל בחודש הבא, תחל באיחור של שבוע לפחות. 

תיירים קוריאנים תקועים בנתב"ג תיירים קוריאנים תקועים בנתב"ג

 

15:20 - מרתון תל אביב, שמתוכנן ליום שישי הקרוב, יידחה ככל הנראה למועד אחר - ייתכן שבאמצע חודש מרץ. העלויות הכרוכות בביטול - ואפילו בדחייה - של מרתון עם עשרות ספונסרים וכ-40 אלף משתתפים הן עצומות, ולכן אף אחד לא ממהר לקבוע ביטול או דחייה. ההחלטה הסופית תתקבל ביום רביעי הקרוב.

 

15:10 - בעקבות הדרישה הגוברת למסיכות בישראל, נמסר מסופר פארם כי החל מאתמול נרשמת דרישה, שהתגברה מאוד היום, למסיכות, כפפות חד-פעמיות ומגבנוני חיטוי. לסניפי הרשת הגיעו לאחרונה 500 אלף מסיכות רגילות לפנים, שנמכרות במחיר של 25 שקל למארז 10 יחידות. יו"ר הסתדרות הרוקחים דוד פפו, אמר כי נרשמה התעניינות אך לא התנפלות. בבתי מרקחת ניתן להשיג מסיכות רב פעמיות עם פילטר במחיר של 50-30 שקל.

 

(נווית זומר) 

 

15:05 - משרד האוצר מכנס היום (א') ישיבת הערכות ראשונה בנושא מגיפת הקורונה. לישיבת ההערכות יגיעו כל ראשי האגפים במשרד, ובניהם החשב הכללי רוני חזקיהו, הממונה על התקציבים שאול מרידור והמנכ"ל שי באב"ד, וכן נציגים של משרד הבריאות, רשות המסים ובנק ישראל. מטרת הישיבה היא להבין את ההשלכות הצפויות של התרחישים השונים של התפרצות הקורונה בישראל - במידה ותתרחש.

 

בישיבת הממשלה שנערכה ביום חמישי העלו במשרד הבריאות דרישות שונות לציוד היערכות לקורונה, בהיקף של כ-100 מיליון שקל. לאחר שבמהלך סוף השבוע נודע על קבוצת התיירים מדרום קוריאה, נראה כי ההיערכות השתנתה לחלוטין - ואיתה גם זו התקציבית.

 

מאחר ואין תקציב מאושר ל-2020, הכספים שמבקש משרד הבריאות לטובת ההיערכות נדרשים לאישור החשב הכללי באוצר, ומן הסתם יגיעו על חשבון יתר ההוצאות שאינן קבועות בחוק (כמו שכר או חוזים שנחתמו).

 

(עמרי מילמן) 

 

  

14:45 - הבחירות לא יבוטלו בשל החשש מהתפשטות נגיף הקורונה; ישראלים השוהים בבידוד, שלא באו במגע עם חולה ידוע ואינם מראים סימפטומים של המחלה, יורשו לצאת לבחור בעוד כשבוע בתנאים שיוגדרו מראש בקרוב – כך אומר לכלכליסט בכיר במשרד הבריאות. לפי נתוני החשב הכללי באוצר, עד כה הוקצתה למשרד הבריאות תוספת של 100 מיליון שקל לצורך היערכות לנגיף.

 

גורמים במערכת הפוליטית מביעים חשש שהצעדים למניעת התפשטות הנגיף בישראל - במסגרתם אזרחים רבים עשויים להימצא בבידוד גם ביום הבחירות - עלולים להוביל לכך שאלפי בוחרים לא יוכלו להצביע בבחירות לכנסת ה-23.

 

הכנות בבי"ח שיבא תה"ש הכנות בבי"ח שיבא תה"ש צילום: אבי מועלם

 

מספר האזרחים השוהים בבידוד ילך וייגדל בהתאם למספרם של הישראלים שיחזרו לארץ מאותן מדינות שהשבים מהן מחויבים לשהות בביתם בהסגר של שבועיים: סין, יפן, הונג-קונג, תאילנד, סינגפור, דרום קוריאה ומקאו - וןלא מן הנמנע שמשרד הבריאות ירחיב את הרשימה בימים הקרובים. אליהם יש להוסיף את מי שהוכנסו ואולי גם יוכנסו לבידוד בשל מגע עם קבוצת הצליינים מדרום קוריאה שעזבה את ישראל לפני 8 ימים ושכמה מחבריה אובחנו כנשאי הנגיף לאחר שובם לקוריאה.

 

אף גורם רישמי אינו מחזיק במספר מדויק של השוהים בבידוד ביתי, בעיקר משום שרבים מהשבים מ-7 המדינות במזרח הרחוק שהוגדרו כמסוכנות מבחינה זו עושים זאת בטיסות קונקשן ולא בטיסות ישירות, כך שקשה לעקוב אחר מספרם.

 

בוועדת הבחירות המרכזית המתינו עד כה - ולפי שעה עדיין ממתינים - להנחיה רשמית של משרד הבריאות לגבי המצויים בבידוד. בשבוע שעבר הועלה רעיון לפיו יוקמו קלפיותת מיוחדות וסטריליות בהן יוכלו להצביע בוחרים החשודים כי נדבקו בנגיף, אולם בהיעדר הנחיות מפורשות לא החלו בוועדת הבחירות לפעול בנושא, ובלוח הזמנים הקיים האתגר בהקמתן יהיה גדול. בנוסף, לא ברור אם ואיך ניתן יהיה להגן על חברי ועדת הקלפי, ומי יספק להם את אמצעי ההגנה הנדרשים.

 

(אדריאן פילוט וצבי זרחיה)

 

המתחם המבודד בבית חולים שיבא תל השומר המתחם המבודד בבית חולים שיבא תל השומר צילום: איי אף פי

 

12:40 - ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בהערכת המצב שקיים היום כי "היערכות יתר עדיפה על היערכות חסר. נחמיר את מדיניות הכניסה לישראל. אנו דורשים מהציבור לגלות אחריות מירבית ולהיענות להנחיות". השר לביטחון הפנים גלעד ארדן אמר כי "בנוסף להיערכות כוחות הביטחון לקראת מקרה קיצון של התפרצות מגיפת קורונה בישראל, הנחתי את המשטרה להיערך למצב בו הנגיף עלול לגרום לשיבוש הבחירות הקרובות, אפילו בצורה של הפצת פייק ניוז שעלולה לייצר פאניקה שתמנע הצבעה באזורים מסויימים".

 

יו"ר מפלגת גשר, אורלי לוי אבקסיס, אמרה כי "למדינת ישראל אין נוהל מסודר כיצד להתמודד עם אירועים מסוג הקורונה. אין מתקן בידוד ייעודי לנושא, צוותים רבים, כולל בשדה התעופה, שבאים במגע עם מי שעלולים להיות חשודים בהידבקות, נמצאים ללא מיגון מתאים. עולות עדויות רבות על התנהלות לקויה בנושא. על משרד הבריאות, יחד עם המשרד לביטחון פנים, להוציא צו שעה לבידוד מקצועי של כל מי שיש סיכוי שנדבק. על המדינה להקים מתקן בידוד רפואי מקצועי באיזור הרחוק ממרכזי הערים, שם יעבירו לבדיקה מסודרת את כל החשודים בהידבקות. אסור לנו לסכן את אזרחי המדינה ולהקל ראש בדבר".

x