$
בארץ

נגיף הקורונה

הקורונה הגיע לישראל: נוסעת מהספינה נדבקה בנגיף

החשש התממש: לראשונה מאז תחילת התפשטות הנגיף מסין, זוהה חולה בישראל. אחת מ-11 נוסעי ספינת התענוגות נדבקה בקורונה, היא שוהה בבידוד והשגחה בתל השומר. במשרד הבריאות ציינו כי אין מדובר בהדבקה שהתרחשה בישראל. מנכ"ל משרד הבריאות: "אנחנו בטוחים שההחלטה להביא את הישראלים היתה נכונה"

שירות כלכליסט וסיון חילאי, ynet 17:4721.02.20

כמעט חודשיים אחרי תחילת התפשטות הנגיף, הקורונה הגיע לישראל: אחת מ-11 נוסעי ספינת התענוגות שחזרו הלילה לארץ והובאו לבידוד בבית החולים שיבא בתל השומר זוהתה כחולה בנגיף. בהודעת משרד הבריאות היום (ו') נאמר כי בבדיקה שנערכה במעבדה המרכזית של משרד הבריאות נמצא כי אחת הנוסעות שחזרו מספינת "דיימונד פרינסס" ביפן נמצאה חיובית.

 

 

בהודעה נאמר עוד כי "המעבדה ממשיכה לאשש את ממצאי הבדיקה. שאר הנוסעים ששבו נמצאו בבדיקה היום שליליים". לפי משרד הבריאות, החולה בקורונה נמצאת בבידוד ובהשגחה, ולא מדובר בהדבקה שהתרחשה בישראל. מלבדה, נדבקו בנגיף עוד ארבעה ישראלים מנוסעי הספינה, אך הם שוהים בבידוד בבתי חולים צבאיים ביפן, ולא עלו על הטיסה לישראל.

 

 

הבוקר, לאחר נחיתתם בנתב"ג והעברתם במיניבוס מיוחד למתחם המבודד שהוקם במיוחד בשיבא, התמקמו הישראלים בחדרים שלהם, ומעתה התקשורת איתם תתבצע בחדר החמ"ל הנמצא בסמוך למתחם. פרופ' יצחק קרייס, מנהל המרכז הרפואי שיבא, מסר: "כרגע אנחנו מנסים להפחית את מידת החרדה וחוסר הוודאות שלהם. אנחנו ערוכים לכל מצב".

הנוסעים בדרכם במטוס הנוסעים בדרכם במטוס צילום: שגרירות ישראל ביפן

 

 

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר-סימן-טוב, התייחס היום בטוויטר לנוסעת מהספינה שנדבקה בנגיף: "מקרה הקורונה הראשון בישראל מיובא מהספינה ביפן. היו לנו התלבטויות האם נכון להביא את הישראלים חזרה, בידיעה שהחולה הראשון עשוי להיות מהקבוצה. בדיעבד, אנחנו בטוחים שקיבלנו את ההחלטה הנכונה. הכניסה שלהם לארץ נוהלה היטב בזכות כל השותפים לתהליך במשרד, במד״א וכמובן בבית החולים שיבא".

 

אחד החובשים שקיבלו את פניהם של הנוחתים בארץ הוא איציק פאר, בן 42 מאשדוד: "כשפנו אליי בבקשה לקחת חלק בפינוי הישראלים ששהו בספינת התענוגות מול חופי יפן, לא היה לי ספק שאעשה זאת. כאנשי רפואת חירום במגן דוד אדום, מחובתנו לסייע לכל מי שזקוק לנו, ואנו יודעים גם לשמור על עצמנו כשאנחנו מבצעים את העבודה שלנו".

 

גם רמי מאושר (35) מלוד, פרמדיק מד"א ומתנדב בארגון מגיל 15, לקח חלק במבצע: "זו גאווה עבורי לקחת חלק במאמץ הלאומי למניעת התפשטות נגיף הקורונה בארץ. לפגוש את הישראלים ששבים סוף סוף לארצם, אחרי ששהו בבידוד על הספינה, היה מאוד מרגש. היה חשוב לנו לנהוג באדיבות, ועשינו כל שביכולתנו כדי לתת להם להרגיש רגועים ובטוחים".

 

המתחם המבודד בתל השומר המתחם המבודד בתל השומר צילום: טל שחר

 

 

לפני העלייה למטוס ביפן, הוסעו 11 הישראלים באוטובוס מיוחד מהספינה ושרו "עם ישראל חי". ניקול בן דוד, אחת מה-11 שעלו למטוס, סיפרה בהתרגשות כי לראשונה זה שבועיים היא התאפרה והתלבשה במיוחד בשביל הנסיעה. "זה היה מאתגר מאוד", הוסיפה ברוריה לוי. "היו ימים קשים וימים טובים, אבל ברוך השם אנחנו אחרי זה", אמרה בדמעות. "אלו דמעות של שמחה. העיקר שהתשובה בבדיקות יצאה שלילית".

 

כל הישראלים שהגיעו לארץ עברו בדיקות לפני ירידתם מהספינה. בקרב 11 מהם הראו הבדיקות תוצאות שליליות, אולם נוסע ישראלי בן 69 אותר כחולה בנגיף הקורונה ונשלח לטיפול בבידוד. במשרד הבריאות ציינו כי פרופ' רן ניר-פז, מומחה במחלות זיהומיות מהמרכז הרפואי הדסה, יישאר ביפן וימשיך ללוות את ארבעת הישראלים שנדבקו בנגיף ומאושפזים בבתי חולים צבאיים ביפן. כאמור, אחת מה-11 שהגיעו לארץ נדבקה בנגיף.

 

מתוך 3,711 הנוסעים ואנשי הצוות שהיו על הספינה, שעגנה במשך יותר משבועיים בנמל יוקוהמה ביפן, נדבקו יותר מ-630 איש. זאת, לעומת כ-600 נדבקים בכל העולם (פרט לסין כמובן). השבוע אירעו מקרי מוות ראשונים של נוסעים מהספינה. שני אזרחי יפן - גבר בן 87 ואישה בת 84 שהיו על הספינה - מתו בבית החולים לאחר שאושפזו בשבוע שעבר בבידוד. לשניים היו מחלות רקע קודמות.

 

הנחיתה בנתב"ג הנחיתה בנתב"ג צילום: מדאסיס

 

 

המתחם המבודד בתל השומר המתחם המבודד בתל השומר צילום: אבי מועלם

 

 

 

x