$
בחירות 2020

בחירות 2020

120 מבכירי המשק לח"כים: "לא להעניק לנתניהו את המנדט להרכבת הממשלה"

במכתב עליו חתומים בין השאר ישי דוידי, אורני פטרושקה, קובי ריכטר, חיים כצמן, מיכאל שטראוס נאמר: "אין מצב שתאפשרו לנאשם בעבירות חמורות של שחיתות שלטונית לקבל מנדט להקים ממשלה ולשלוט, אלא אם תיקבע חפותו"

צבי זרחיה 14:4718.02.20

120 בכירות ובכירים במשק, בעלי השקפות פוליטיות מגוונות, שיגרו היום (ג') מכתב ל-120 הח"כים עם עותק לנשיא המדינה שבו קריאה שלא לאפשר לרה"מ בנימין נתניהו לקבל לאחר הבחירות המנדט להקמת הממשלה בשל החלטת היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט להגיש נגדו כתב אישום בעבירות חמורות של שחיתות שלטונית.

 

 

 

יוזמי המכתב הם חברים הנמנים עם נבחרת המנהלים והמנהלות לאחריות חברתית בראשות פרופ' רונן אברהם מהפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב.

 

בין השמות הבולטים בקרב חותמי המכתב: היזם אביגדור וילנץ, חיים כצמן, מיכאל שטראוס, רפי גדרון, יהודית (דיתה) ברוניצקי, אברהם ביגר, גיל וייזר, ברק חכמוב, דב מורן, יואל קרסו ויצחק אנג'ל, שכבר היו מעורבים ביוזמה קודמת. אבל על המכתב הנוכחי חתמו גם אישים חדשים, שעד כה לא היו חלק משורת היוזמות של נבחרת המנהלים והמנהלות לאחריות חברתית נגד שחיתות שלטונית. בין המצטרפים החדשים הבולטים: ישי דוידי, רמי דר, שולה רקאנטי, אייל בר דוד, קובי ריכטר, דדי פרלמוטר, אורני פטרושקה ושמעון אקהויז.

 

קובי ריכטר קובי ריכטר צלם: עמית שעל

 

 

בפנייה נכתב כי "אנו, מאה ועשרים בכירים ובכירות בתעשייה ובמשק הישראלי, בעלי השקפות פוליטיות מגוונות, קוראים לנבחרות ונבחרי הציבור להנהיג נורמות אתיות החלות עלינו ולא לאפשר לנאשם בעבירות חמורות של שחיתות שלטונית לקבל מנדט לשלוט.

 

 

אורני פטרושקה אורני פטרושקה צילום: צביקה טישלר

 

אנו שצברנו שנים ארוכות של ניסיון עסקי בארץ ובעולם יודעים שלצמיחה ולרווחה כלכלית המשרתות את הציבור על כלל מגזריו, דרושה דמוקרטיה חזקה ויציבה. לשם כך נדרש שלטון נקי משחיתות, המכבד את הערכים הדמוקרטיים, ובכלל זה שלטון החוק על כולם.

 

 

ישי דוידי ישי דוידי צילום: עמית שעל

 

"לכן אנו פונים אליכם, מאה ועשרים נבחרות ונבחרי הציבור לכנסת משום שהתחייבתם 'לשמור אמונים למדינת ישראל' בבקשה לחתור ולהקים לאחר הבחירות ממשלה אשר אינה נגועה בשחיתות שלטונית ואשר תקבל על עצמה לשמור על ערכי הדמוקרטיה, ממשלה אשר תרפא את הפצעים בחברה הישראלית על כלל מגזריה וכך תוכל להתמודד עם האתגרים הביטחוניים והכלכליים האדירים שניצבים בפנינו.

 

דיתה ברודצקי דיתה ברודצקי צילום: אוראל כהן

 

 

"לזכותו של כל נאשם עומדת חזקת החפות, אך זוהי חזקה שאינה מספיקה במישור הציבורי או העסקי הבכיר. בעולם העסקי בו אנו פועלים, לא יעלה על הדעת שנאשם בעבירות שחיתות חמורות יקבל מינוי לתפקיד בכיר בעודו תחת כתב אישום כזה. לא יתכן שעל תפקיד בכיר בשירות הציבורי - ולא כל שכן על התפקיד הבכיר ביותר במדינה - יחול סטנדרט אחר.

 

"אנו קוראים לכם, כמי שמשקיעים את מירב כוחם ומרצם למען עתידה ושגשוגה של מדינת ישראל, למלא את חובתכם הציבורית, הערכית והמוסרית, ולהתייצב ללא חת, עתה ובעתיד, מאחורי הקביעה החשובה למדינתנו כיום: אין מצב שתאפשרו לנאשם בעבירות חמורות של שחיתות שלטונית לקבל מנדט להקים ממשלה ולשלוט, אלא אם תיקבע חפותו", נכתב במכתב.

x