$
בארץ

נתניהו וברקת הציגו שורה של רפורמות: "הפחתה חדה של מחירי הדירות"

ראש הממשלה קיים אירוע לתקשורת עם מועמד הליכוד לתפקיד שר האוצר; לדברי ברקת, "לישראל כלכלה חזקה מאוד, אנו כאן להקפיץ את המדינה עוד שלב אחד קדימה"

צבי זרחיה 19:3816.02.20

"שינינו את פני מדינת ישראל מקצה לקצה במדיניות הכלכלה החופשית שרק אנו הבאנו", כך אמר הערב רה"מ בנימין נתניהו באירוע לתקשורת בבניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב,  עם ניר ברקת - מועמד הליכוד לתפקיד שר האוצר.

 

לדברי נתניהו, "עשינו מהפכה אדירה בשני פולסים גדולים - ב-1996 עם ההכרזה למעבר על כלכלה חופשית וויתור על סיוע אמריקאי ושחרור המטבע. פולס שני  - עשרות רפורמות ב-2003-2005. כעת אנו הולכים לעשות את הדברים הכבירים ומטפלים בבעיות קריטיות שיש לטפל בהן. לכן ביקשתי מברקת לשמש כשר האוצר. זו בשורה גדולה כי הוא מאגד שני דברים: ברקת בא מהשוק החופשי, הוא יזם, בא מההצלחה; והדבר השני - יש לו ניסיון כראש עיר שעזר לשנות את פני ירושלים. הוא מכיר גם את הסקטור הציבורי וגם את הפרטי. הוא הכין תוכנית לשנות את פני הכלכלה הישראלית. אני יודע שאנו עומדים בפני הצלחה כבירה נוספת".

 

ברקת אמר: "לישראל כלכלה חזקה מאוד בזכות ההחלטות שקיבלת כשר אוצר וכראש הממשלה. אנו כאן להקפיץ את המדינה עוד שלב אחד קדימה. אני רפורמיסט ומחפש כיצד ניתן לנצל יתרונות טובים לשלב הבא.

 

"עם ישראל צריך לקבל החלטה על עתידו הכלכלי, עתיד הילדים, זוגות צעירים. עם ישראל צריך לבחור בין כלכלה יזמית לבין כלכלה עסקנית. כלכלה מצליחה מול כלכלה כושלת ולא מוכחת. נתניהו ולימינו אני כשר אוצר או בני גנץ שפשט רגל ולימינו ניסנקורן שבא מההסתדרות".

ברקת ונתניהו ברקת ונתניהו צילום: שאול גולן

 

 

אלה הרפורמות שברקת הצהיר כי הוא מתכוון ליישם אם יכהן כשר האוצר:

 

הוזלה דרסטית במחירי המזון במדינה - ברקת: "מחירי המזון במדינה  גבוהים בכ-30% מהמקובל במדינות ה-OECD. המהלכים שאותם נרצה הם הורדת מכסים ורגולציות והשוואתם למקובל בעולם. גם נפרק מונופולים ונחליש ריכוזיות. במקביל לא נשכח את החקלאים - נגדיל את התמיכה בהם באופן ניכר וניתן להם כלים".

 

הפחתה דרסטית במחירי הדירות - שחרור סיטונאי של אדמות מדינה שמרוכזות ברשות המקרקעין והעברתן למגזר הפרטי. ברקת: "נפחית מסים על קנייה ומכירה של דירות, ונסבסד משכנתאות לזוגות צעירים".

 

השקעה דרמטית בתחום הבריאות - ברקת: "נשלים שני בתי חולים שהתחילו בבנייתם בבאר שבע ובקרית אתא ונחליט על עוד שני בתי חולים. נגדיל את מספר המיטות לעוד 700 מיטות בשנה. זה מספר גדול מאוד. בנוסף נלך להפחית עומסים. לא נוכל לראות בעוד כמה שנים חולים במסדרונות".

 

השקעות ענק של המדינה בגליל, בנגב וביהודה ושומרון -  בין השאר, ברקת הציע לבצע תקצוב דיפרנציאלי ולאפשר לילד בפריפריה לקבל אותה רמת חינוך שמקבל ילד במרכז. לדבריו, "נפעל שזוגות צעירים ירצו לרכוש דירה בפריפריה ויקבלו סל שירותים איכותי. ננצל את צפת וקריית שמונה לפיתוח כלכלי".

 

הזנקת עסקים קטנים, ועסקים צומחים - ברקת: "נעזור להם וניתן להם ודאות. הדבר ידרוש מאיתנו להקפיא לעסקים את הארנונה ל-5 שנים. דבר נוסף - מהפכה ברישוי עסקים. לעיתים הם נדרשים לכל כך הרבה רישיונות והדבר מתסכל וצריך לפשט. כמו כן, נשווה את התנאים הסוציאלים של עצמאים בישראל. אנו צריכים לשים אותם במרכז כי הם בסופו של דבר הם מנוע הצמיחה, החמצן של המדינה".

 

טכנולוגיות העתיד - ברקת: "נקדם ביוטכנולוגיה ורפואה, רובוטיקה, תחבורה ציבורית. אינטל הפכה את ישראל למרכז של רכב אוטונומי. יש מיזמים שיכולים לשנות את העולם. אנו צריכים להאיץ השקעות בתקשורת. לא פחות חשוב - אני רוצה שחיילים ותיכוניסטים יידעו שנאפשר להם להשתלב בפוטנציאל העתיד. הם יקבלו שטיח אדום להשתלב באקדמיה, מחקר ותעסוקה". 

x