בארץ

הכרזה מהפכנית של גפני: נפתח בתי ספר לבנים חרדים עם לימודי חול

יו"ר ועדת הכספים הודיע כי החינוך העצמאי של אגודת ישראל יפתח בתי ספר עם לימודי חול לבנים חרדים, לאחר שקיבל אישור מגדולי התורה. עדיין לא ברור אם ההצהרה הדרמטית היא הבטחת בחירות בלבד או שמדובר במדיניות חדשה שנועדה למנוע ניסיונות של הורים חרדים לקדם הקמת בתי ספר ממלכתיים חרדיים

שחר אילן 21:0713.02.20

יו"ר ועדת הכספים של הכנסת ח"כ משה גפני הודיע שהחינוך העצמאי של אגודת ישראל יחזור להקים בתי ספר לבנים חרדים עם לימודי חול, אם תהיה דרישה של הורים המעוניינים בכך. זאת, אחרי עשרות שנים שבהן היו לימודי חול משמעותיים לבנים בחינוך העצמאי רק בבתי ספר בפריפריה ולחוזרים בתשובה. גפני אמר את הדברים אתמול בערב בכנס פתיחת מטה הבחירות בירושלים. קשה עדיין לדעת אם הכרזתו המהפכנית של גפני היא הבטחת בחירות בלבד או שהיא נובעת מהבנה שזו פשרה עדיפה על הקמת בתי ספר ממלכתיים חרדיים.

 

יהדות התורה מנסה לשכנע את ציבור החרדים העובדים להצביע עבורה. הבעיה שלה היא שרבים מהחרדים העובדים מעוניינים בהקמת בתי ספר עם לימודי חול לילדים, ואילו ראשי יהדות התורה עשו הכל לטרפד הקמת בתי כנסת ממלכתיים חרדיים בקדנציה הקודמת. יש לפחות חמש קבוצות הורים חרדים ברחבי הארץ שדורשות הקמת ממלכתי חרדי ומסורבות. בשבוע שעבר אף יצא גפני בהתקפה חריפה על בתי הספר הממלכתיים חרדיים במפגש עם חרדים עובדים.

יו"ר ועדת הכספים משה גפני יו"ר ועדת הכספים משה גפני צילום: אלכס קולומויסקי

 

אתמול בכנס פתיחת מטה הבחירות של דגל התורה סיפר גפני ש"ראשי החינוך העצמאי היו אצלי במשרד בשבוע שעבר ביום שלישי. הם הודיעו שבכל מקום שתתארגן קבוצה לפתוח בית ספר שבו יהיו יותר לימודי חול, הם יעשו את בית הספר. הם אמרו את זה כנראה אחרי שהתייעצו, וזו ההחלטה, ואני אומר את זה כאן וזה בדיוק מה שיהיה". גפני אמר את הדברים בתשובה לשאלת כתב אתר "ככר השבת" בכנס פתיחת מטה הבחירות של דגל התורה.

 

החינוך העצמאי הוא רשת החינוך המפלגתיות של יהדות התורה. כשגפני אומר שראשי החינוך העצמאי התייעצו הוא מתכוון שהם קיבלו אישור מגדולי תורה.

 

בעבר היו בתי ספר לבנים חרדים עם לימודי חול במסגרת החינוך העצמאי וגפני עצמו למד באחד מהם. החינוך העצמאי מפעיל גם היום בתי ספר לבנים עם לימודי חול אבל הם מיועדים לציבורים של חוזרים בתשובה ותושבי הפריפריה. הבנים החרדים לומדים בתלמודי תורה שבהם אין כמעט לימודי חול. החידוש המהפכני הוא הכוונה להקים בתי ספר כאלה גם בריכוזים חרדיים ועבור ילדים חרדיים.

 

כיוון שמדובר בהכרזת בחירות, ישנה כמובן האפשרות שזו לא תמומש. אלא שבדגל התורה הסבירו אתמול שבמפלגה הגיעו למסקנה שהקמת בתי ספר של החינוך העצמאי עדיפה על הקמת בתי ספר ממלכתיים חרדיים. זאת משום שהיא משאירה את המשפחות במסגרת שנשמעת למפלגה ולגדולי התורה. החשש במפלגה הוא שחלק מהתארגנויות ההורים יסרבו ליוזמה זו של החינוך העצמאי וידרשו הקמת בתי ספר ממלכתיים חרדיים בשל הרצון להיות ממלכתיים.

 

מנכ"ל עמותת חדו"ש -לחופש דת ושוויון עו"ד אורי רגב הגדיר את הודעת גפני - "מהפך". הוא דרש בתגובה מכל המפלגות החילוניות להתחייב כי מעתה יינתנו תקציבים "רק למוסדות חינוך שילמדו את תכנית הליבה שנועדה להבטיח את אפשרות השתלבותו של הצעיר החרדי בשוק העבודה בלי ליפול לנטל על הקופה הציבורית". בחדו"ש ציינו שעל פי מדד הדת והמדינה של חדו"ש 2019 כמעט 80% מהציבור היהודי סבורים כי יש לחייב לימודי ליבה במוסדות החינוך החרדים הפועלים במימון המדינה בדיוק כמו בבתי ספר ממלכתיים אחרים. 

x