$
בארץ

נתניהו: "ניר ברקת יהיה שר האוצר בממשלת הליכוד הבאה"

רה"מ חשף הערב בכנס את זהות שר האוצר הבא שבכוונתו למנות אם ייבחר. עוד הציג "רפורמות ענק" בכלכלה ובבריאות, שיכללו לדבריו הוזלה דרמטית בדיור ובמזון והשקעות ענק בבריאות. מאיפה יגיע הכסף? "מהגז"

צבי זרחיה 19:5813.02.20

"ביקשתי מניר ברקת להיות שר האוצר המיועד של ממשלת הליכוד הבאה", כך אמר הערב ראש הממשלה בנימין נתניהו בכנס בחירות באור יהודה.

 

שר האוצר משה כחלון, שהודיע על פרישתו מפוליטיקה וביקש שלא לכלול אותו ברשימת הליכוד לכנסת ה-23, צפוי להישאר בתפקיד עד לסוף הקדנציה.

 

בעקבות הודעתו של נתניהו צייץ הערב ברקת בטוויטר: "אני מודה לראש הממשלה בנימין נתניהו על האמון הגדול בבקשתו שאהיה שר האוצר בממשלה הבאה ועל כך שאימץ את התכנית הכלכלית שיזמתי. על כולנו להירתם יחד לניצחון הליכוד בבחירות כדי להקים ממשלה לאומית, על מנת שנוכל לממש את הרפורמות הגדולות שיביאו להמשך הצמיחה והשגשוג למדינת ישראל כולה".

  

 

 

במהלך הכנס הציג נתניהו "רפורמות ענק" בכלכלה ובבריאות, שבכוונת הליכוד לממש לאחר הבחירות. אלה כוללות, כך על פי נתניהו: "הוזלת דרמטית של מחירי הדירות, הוזלה דרמטית של מחירי המזון, השקעות ענק בשירותי הבריאות, השקעות ענק בגליל בנגב וביהודה ושומרון, והזנקת עסקים קטנים. זו השדרה של הכלכלה, הם זקוקים לעזרתנו ואנו ניתן להם.

 

"מאיפה יבואו המשאבים?", שאל נתניהו והשיב - "מהגז. "הנהגנו כלכלה חופשית ובמיסוי קטן מקבלים הרבה תקבולי מסים".

 

רה"מ בנימין נתניהו וח"כ ניר ברקת רה"מ בנימין נתניהו וח"כ ניר ברקת צילומים: אוהד צויגנברג, אלכס קולומויסקי

 

 

ברקת הוזעק בסוף השבוע מארה"ב על ידי נתניהו ששקל את מינויו לתפקיד באופן מידי. בסופו של דבר חזר בו נתניהו מכוונתו – בין אם בשל טענות של בכירים שליכוד שהתרעמו על מינויו האפשרי בטענה שברקת ממוקם במקום התשיעי ברשימת הליכוד ויש מועמדים לתפקיד שר בכיר שקודמים לו, ובין אם בשל הערכה שהדחתו של כחלון כעת תזיק לליכוד בקלפי.

 

ביום שני השבוע הודיעה לשכת נתניהו הודיעה כי "הסיכום בין ראש הממשלה לשר כחלון הוא כי השר יישאר בתפקידו עד הבחירות. כל דיווח אחר הוא לא נכון".

  

ברקת צבר את הונו בהייטק, ותמך בנתניהו בפריימריז לראשות הליכוד. עד 2018 כיהן כראש העיר ירושלים, והתעמת לעתים קרובות עם שר האוצר כחלון על רקע דרישתו להגדלת "מענק הבירה" הממשלתי לעיריית ירושלים. בשיאו של העימות עובדי העירייה פיזרו זבל ליד משר האוצר בירושלים. ברקת הציג באחרונה בפני נתניהו סקר דעת קהל של מכון סמית שלפיו הצגתו כמועמד הליכוד לשר האוצר תחזק את התמיכה במפלגה ב-6 מנדטים, מהם 3 מכחול לבן.

 

ברקת כבר מתכונן לתפקיד וגיבש תוכנית כלכלית בסיועו של הכלכלן מייקל פורטר שבו הסתייע גם במהלך כהונתו בעיריית ירושלים - שכוללת הפחתת מחירים ובירוקרטיה, תשתיות לאומיות, הפיכת הפריפריה הגיאוגרפית לאיזור צמיחה לאומית ויעול שירותי הרפואה.

 

בנאום אתמול בכנס של פורום קהלת הציג ברקת את המשנה הכלכלית שגיבש לבקשתו של ראש הממשלה, ובמרכזה היעד להביא את מדינת ישראל לעשירייה הפותחת של הכלכלות החזקות בעולם. ברקת אמר בנאומו כי: "ישראל יכולה וצריכה להיות אחת מעשר הכלכלות החזקות בעולם. היום אנו במקום 19 בתל"ג לנפש, אבל תוך עשור אנחנו יכולים להיות בעשיריה הראשונה בכלכלה, בהייטק ובחדשנות, וזאת בעזרת מספר צעדים הכרחיים שצריך לבצע בכלכלה הישראלית כדי להתאימה לאתגרי העולם של מחר.

אני מתכוון לקדם ולממש צעדים אלו בכל תפקיד שאמלא בממשלה ובכנסת הבאה".

 

ברקת מתבסס על מספר עקרונות עבודה מנחים: 'יזמות ולא גזברות' תוך אבחנה חדה בין השקעה להוצאה וזווית ראייה עסקית, הובלת ישראל לקחת חלק בתחרות הגלובלית מתוך הבנה כי אנו לא מתחרים ביננו אלא מול המדינות החזקות בעולם, וכן התייחסות לפריפריה הגיאוגרפית והחברתית של ישראל לא כנטל אלא כנכס שיזניק את המשק הישראלי. מתוך עקרונות אלו, הציג ברקת חמישה צעדים להאצת הצמיחה הכלכלית במשק, שמתמקדים בפתיחת השוק הישראלי לתחרות והפחתת המחירים והבירוקרטיה, הפיכת הפריפריה למנוע צמיחה לאומי, שדרוג שירותי הרפואה, השקעה בתשתיות לאומיות, ושירות ממלכתי בדומה לשירות לאומי בשאיפה ל-100% שירות.

 

ברקת: "אם הייתה לי חשיבה גזברית כנראה שצ׳ק פוינט לא הייתה קיימת היום. חייבים להכניס יזמות למגזר הציבורי. ישנם אתגרים לאומיים רבים בהם הביטחון והחוץ, אך שינוי בנושא הכלכלי-חברתי הוא שיגדיל את 'העוגה הלאומית' וישלים את המעטפת של ישראל כמדינה עוצמתית וחזקה".

 

x