$
בארץ

מרמי לוי ועד HOT: האו"ם פרסם רשימה שחורה של 112 חברות שפועלות בהתנחלויות

בישראל הפעילו לחץ למניעת פרסום הרשימה, האמריקנים איימו כי ינקטו צעדים חריפים - אבל נציבות זכויות האדם של האו"ם פרסמה את רשימת העסקים עם קשר להתנחלויות. 94 מהם ממוקמים בישראל, 18 האחרים - בשש מדינות שונות

איתמר אייכנר, ynet 16:3412.02.20

הרשימה השחורה עולה לאתר האו"ם: נציבות זכויות האדם של האו"ם הודיעה היום (ד') כי פרסמה את רשימת בתי העסק הפועלים בהתנחלויות ביהודה ושומרון, מזרח ירושלים ורמת הגולן. לפי האו"ם, "זוהו 112 עסקים שיש תשתית ראייתית כי יש להם קשרים להתנחלויות. 94 מהם ממוקמים בישראל, 18 בשש מדינות אחרות".

 

לרשימה המלאה של החברות שפרסם האו"ם לחצו כאן

  

הנציבה מישל בצ'לט פרסמה את "הרשימה השחורה" אחרי שורת דחיות, ועל אף לחץ כבד שהפעילו האמריקנים על מנת לדחות את פרסומה. "אמנם ההתנחלויות מוגדרות בחוק הבינלאומי כבלתי חוקיות, אבל דו"ח זה לא מספק אפיון חוקי בנוגע לפעילויות או לעסקים המעורבים", אמרה הנציבה בצ'לט. לפי הדו"ח, "פעילות העסקים מעלה חשש כבד לפגיעה בזכויות אדם".

 

חברי קונגרס רפובליקנים ודמוקרטים פנו לבצ'לט על מנת למנוע את הפרסום, וחלקם פנו גם למזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש. האמריקנים העבירו לבצ'לט מסרים לפיהם ארצות הברית תנקוט צעדים חריפים נגד נציבות האו"ם לזכויות אדם, עם פרסום הרשימה.

 

התנחלות בשומרון התנחלות בשומרון צילום: עמית שאבי

 

במרץ אשתקד הודיעה בצ'לט ברגע האחרון על דחייה בת כמה חודשים של פרסום "הרשימה השחורה", וזאת לפי הערכות עקב הלחץ מארצות הברית ומישראל. הנציבה בצ'לט הודיעה אז כי בשל המורכבות העובדתית של הנושא נדרשת בחינה נוספת כדי לענות את המנדט של המועצה במלואו. בחודשים שקדמו להחלטה, קיבלו מספר רב של חברות ישראליות הודעה ממשרד הנציבה שהרשימה תתפרסם במרץ אשתקד.

  

x