$
בארץ

אסדת לווייתן: תקלה הובילה לעצירת הפעילות למספר שעות; תושבים התעוררו לקול פיצוץ עז

תושבים מאיזור חוף הכרמל דיווחו שהתעוררו סמוך לשעה 3:45 לפנות בוקר משנתם לקול פיצוץ עז; נובל אנרג'י דיווחה כי תקלת חשמל באסדה הובילה להפעלת לפיד האסדה ולהפסקת הפעילות. המשרד להגנת הסביבה: לא נרשמו ריכוזים חריגים בתחנות הניטור; משרד האנרגיה: "נתחקר את האירוע ונעדכן את הציבור"

ענת רואה וליאור גוטמן 10:0111.02.20

"אירוע תפעולי" שהתרחש לפנות בוקר (ג') על אסדת הגז הטבעי לווייתן, הוביל להפעלת לפיד האסדה ולשחרור לחץ בצנרת שגרם לקול פיצוץ עז - ממנו התעוררו חלק מתושבי איזור חוף הכרמל; כך עולה ממידע שמסרו הבוקר לכלכליסט תושבים, ואושר בדקות האחרונות בהודעה של משרד האנרגיה וכן בהודעה קצרה של שותפות לווייתן.

 

ממשרד האנרגיה נמסר כעת כי כתוצאה מהאירוע הופסקה הזרמת הגז מהאסדה למשך כארבע שעות, וחודשה בסמוך לשעה 7:45 הבוקר.

 

אסדת לווייתן הלילה אסדת לווייתן הלילה צילום: עמותת שומרי הבית

 

תושבים המתגוררים בישובי חוף הכרמל טענו כי בשעה 3:45 לפנות בוקר נשמע פיצוץ עז מאיזור האסדה, הממוקמת 9.7 קילומטרים מהחוף, וכי הרעש היה כה חזק עד שאנשים התעוררו משנתם. יובהר שהכוונה היא לרעש עז שמקורו כנראה בשחרור לחץ גבוה מאוד ומיידי, ואין הכוונה לפיצוץ פיזי שהתרחש בשטח האסדה.

 

בעקבות פניית כלכליסט למשרד האנרגיה, ולאחר בדיקה, נמסרה התגובה הבאה: "משרד האנרגיה מעדכן, כי בלילה אירעה נפילת חשמל באסדת לוויתן. התקלה חייבה את ריקון הגז הטבעי מהאסדה - באמצעות שריפתו, בדומה למה שנעשה בכל עת שיש לרוקן את האסדה, אז הלפיד שורף את הגז הטבעי על מנת שלא ייפלט לאוויר. יש להדגיש כי לא היה כל פיצוץ באסדה. המשרד יתחקר את האירוע מול נובל אנרגי ויעדכן את הציבור בתוצאות". עוד נמסר, כי "הגז הטבעי הפסיק למספר שעות החל מ-3:25, וההזרמה התחדשה בשעה 7:45 בבוקר".  

 

 

באתר האינטרנט של פרויקט לוויתן הופיעה הבוקר ההודעה הבאה: "אנחנו מטפלים באירוע תפעולי על האסדה. כחלק משגרת הטיפול באירועים כאלה, ולצורך שמירה על הסביבה, הופעל לפיד האסדה".  

 

הלפיד הוא חלק חשוב במערכת הפחתת הפליטות המורכבת שעל אסדת לוויתן. לפי הפירוט באתר, הלפיד "נכנס לפעולה רק במקרים בהם יש צורך בביצוע תחזוקה שוטפת על האסדה או בעת שנדרשת הפסקה בתפעול מערכות ויש לרוקן אותו מהגז. הגז שמפונה מהמתקנים מופנה אל הלפיד ונשרף באופן מבוקר. תהליך זה מונע את מרבית הפליטות שאחרת מגיעות לאוויר".

 

 

 

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר לפני זמן קצר: "חברת נובל אנרג'י הודיעה למשרד על הפסקת פעילות האסדה בשל תקלה שהתרחשה הלילה. המשרד מבהיר כי לא נרשמו ריכוזים חריגים בתחנות הניטור מסביב לאסדת לוויתן. הנושא נמצא בבדיקה והמשרד יעדכן את הציבור בתוצאותיה, ויעדכן ככל שיהיו נתונים המצביעים על חריגות בתחנות הניטור".

 

מנובל אנרג'י נמסר: "בהמשך להליך ההרצה של אסדת לוויתן אירעה במהלך הלילה הפסקת חשמל שחייבה בהתאם לנוהל את העברת הגז הטבעי ללפיד שנועד לכך. לא אירע כל פיצוץ או אירוע חריג אחר. לאחר שנבדקה תקינות כל המערכות, חודשה הפקת הגז".

 

ראש מועצת חוף הכרמל ויו"ר איגוד ערים שרון כרמל, אסיף איזק, מסר: "מדובר באירוע חמור שצריך ללמוד, ביקשתי ממנכ"ל משרד האנרגיה שיקיים תחקיר מיידי. נלמד את התחקיר ונתייחס בהתאם".

x