$
בארץ

פרסום ראשון

הממשלה תקדם הקמת מאגר רגיש עם פרטי מידע על כל היוצאים והנכנסים לישראל

המאגר, שהקמתו תזורז על רקע הקשיים שבהם נתקלה ישראל באיתור מידע על הנוסעים הסינים שעמדו להיכנס לארץ, יכלול מידע שייאסף מכל חברות התעופה. בין היתר, הוא יכלול לא רק פרטים מזהים על כל נוסע, אלא גם את פרטי האשראי שלו ופרטים רגישים נוספים

אדריאן פילוט 12:2706.02.20

הממשלה צפויה לקדם בישיבתה הקרובה הקמת מאגר ענק עם מידע רגיש על כל היוצאים והנכנסים לישראל. המאגר שיכונה מנ"ת (מרכז נתוני תעופה) יכלול מספר רב של נתונים על אדם שיוצא, נכנס או עובר דרך ישראל. המאגר מיועד למאבק בטרור ובפשיעה חוצת הגבולות, ההגירה הבלתי חוקית, וגם על שמירת בריאות הציבור מפני מגיפות דוגמת הקורונה.

 

 

בישיבתה הקרובה ביום ראשון צפויה הממשלה לאשר הקמת צוות בין-משרדי בראשות משרד המשפטים, שיגבש חקיקה לשם הקמת המרכז שיפעל תחת רשות המסים - כך נודע ל"כלכליסט".

 

 

המאגר יכלול מידע מזהה שייאסף מכל חברות התעופה (שמו של כל נוסע, מספר הזהות שלו, תאריך הלידה שלו והלאום), וכן נתונים נוספים כמו כתובת המגורים של כל נוסע, מספר הטלפון שלו, מספרי כרטיסי האשראי שלו ומסלול הנסיעה המתוכנן שלו.

 

לפי הצעת המחליטים בנושא שהגיעה ל"כלכליט", עולה כי המאגר, צריך היה לקום כבר לפני חמש שנים אחרי עבודת צוות מקצועי שבוצעה בנושא. ל"כלכליסט" נודע כי בעקבות הקשיים שבהם נתקלה ממשלת ישראל לאתר מידע על הנוסעים הסינים שנכנסו לארץ ולבסוף כניסתם נאסרה, הבין ראש הממשלה את הדחיפות הקיימת בהקמת המאגר.  

ראש הממשלה בנימין נתניהו ראש הממשלה בנימין נתניהו צילום: אלכס קולומויסקי

 

 

בצוות גיבוש החקיקה, ישתתפו נציגים של רשות המסים (שם יתמקד המנ"ת), רשות האוכלוסין, משטרת ישראל, השב"כ, המטה לביטחון לאומי, ומשרדי הפנים, התחבורה, ראש הממשלה, החוץ והביטחון.

 

עבודת הצוות תסתיים בתוך תשעה חודשים, כאשר משרד המשפטים יגיש תזכיר חוק עם כל הכללים הרלונטים הנוגעים להקמת המאגר, לרבות האופן שבו ניתן יהיה להשתמש במידע ולמסור אותו, מטרות השימוש, ולא פחות חשוב: המגבלות והתנאים לשימוש, לרבות הגבלת השימוש של רשות המסים עצמה.

 

 

ניתן לחלק את זרימת המידע הקשור לנוסעים ממובילים (חברות תעופה) לרשויות בביקורת הגבולות לשני זרמים עיקריים: מידע מקדים על נוסעים (API) ורשומת שם הנוסעים (PNR).

 

עוד עולה מהצעת המחליטים כי היועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה, שלומית ברנע פרגו, קבע שאין מניעה משפטית לקדם את ההליך למרות שמדובר בתקופת בחירות.

x