$
בארץ

S&P אישררה את דירוג האשראי של ישראל - AA מינוס

הסוכנות הותירה את הדירוג של ישראל על כנו למרות היעדר ממשלה וכנסת מתפקדות בשנה וחצי האחרונות והגירעון הענק שלהערכתה יעמוד בשנה הבאה על 3.5%. נקודות האור של ישראל: הגמישות והחוסן של המשק. S&P מזהירה כי צמיחה נמוכה באופן ניכר מהתחזיות עלולה לפגוע בדירוג האשראי של ישראל

עמרי מילמן 00:0201.02.20

חברת דירוג האשראי הבינלאומית S&P אישררה את דירוג האשראי של ישראל על דירוג של AA מינוס עם אופק יציב. בדו"ח מתייחסת החברה למצב הפוליטי החריג אליו נקלעה ישראל במסגרתו אין ממשלה וכנסת מתפקדות כבר קרוב לשנה וחצי.

 

 

 

חברת הדירוג מעריכה כי לפני שיעשו התאמות פיסקליות (קיצוצים בתקציב והעלאות מסים) הגרעון בשנה הבאה יהיה באיזור ה-3.5%, מה שיגדיל את היחס בין החוב לתוצר. זאת כאשר תחזית הצמיחה של החברה עומדת על 3% בממוצע עד 2023, תחזית שמושפעת משוק העבודה החזק ותחילת פעילותו של מאגר הגז לווייתן וייצוא הגז.  

 

שר האוצר משה כחלון שר האוצר משה כחלון צילום: צילום מסך שידור לע"מ

 

 

חברת הדירוג מציינת כי למרות תחזית הצמיחה קצרת הטווח, הצמיחה בטווח הארוך עלולה להיות נמוכה יותר לאור אתגרים מבניים של המשק הישראלי כמו למשל בתשתיות (תחבורה ודיור) שיפור הכישורים של הגברים החרדים והנשים הערביות והכנסתם לשוק העבודה.

 

חברת הדירוג מתייחסת גם לסיכונים הגיאופוליטיים שאליהם חשופה ישראל, בין היתר לאחר העברת השגרירות האמריקאית לירושלים והכרה בריבונות הישראלית ברמת הגולן.

 

החברה מציינת כי היחלשות של הכלכלה - כלומר צמיחה נמוכה באופן ניכר מהתחזית או במידה והיחס בין החוב לתוצר יעלה בצורה ניכרת - דירוג האשראי של ישראל עלול להיפגע. במקביל גם סיכונים ביטחוניים עלולים לפגוע בדירוג האשראי של ישראל. מנגד, הפחתת החוב הציבורי או שיפור במצב הביטוחני יכולים לשפר את דירוג האשראי של ישראל.

 

חברת הדירוג התייחסה בהחלטתה להותיר את הדירוג על כנו, לכלכלה הישראלית המגוונת, הכנסות גבוהות (יחסית), חשבונות חיצוניים חזקים ומסגרת מוניטרית גמישה. נקודות האור של ישראל לפי הסוכנות הן הגמישות והחוסן של המשק

 

בחברת הדירוג מציינים עוד, כי להערכתם אין סיבה לדאוג יתר על המידה מהיציבות הפיסקלית. לאור כך שהחוב הממשלתי ירד בצורה משמעותית (יותר מ-10% בעשור האחרון) וכי ככל הנראה ללא קשר לתוצאות הבחירות, הממשלה הבאה תפעל לצמצום הגרעון.

 

בנוסף, חברת הדירוג התייחסה לעצמאות של בנק ישראל והכלים השונים העומדים לרשותו. חברת הדירוג מציינת כי אחד האתגרים המרכזיים במדיניות המוניטרית הוא מחירי הנדל"ן.

 

באוגוסט 2018 העלתה חברת הדירוג S&P את דירוג האשראי של ישראל ומאז הוא נותר יציב. דירוג האשראי של ישראל מחברת פיץ' עומד על A+ יציב ודירוג האשראי של מודיס עומד על A1 חיובי.

 

החשב הכללי, רוני חזקיהו: "אישרור הדירוג משקף את אמון חברות הדירוג בכלכלת ישראל ומדגיש את החשיבות בהמשך מדיניות פיסקלית אחראית המעודדת צמיחה את הגישה המיטבית של מדינת וישראל לשווקי ההון כפי שהשתקפה בהנפקות האחרונות"

x