$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

האוצר: חריגות השכר בתעשייה האווירית יקוצצו חד צדדית

הממונה על השכר באוצר: העובדים לא משתפים פעולה באיתור חריגות השכר הנרחבות — נתחיל לקצץ אלפי שקלים מהמשכורות כבר בחודשים הקרובים. יו"ר הוועד יאיר כץ: אין חריגות, כל התשלומים נעשים באישור

אודי עציון 07:2030.01.20

המאבק של משרד האוצר נגד עובדי התעשייה האווירית (תע"א) מסלים. האוצר מזהיר כי יתחיל לקצץ משכר העובדים אלפי שקלים באופן חד צדדי, אם לא יתקדמו המגעים לתיקון חריגות השכר שנמצאו בתע"א, שהיקפן מוערך במאות מיליוני שקלים.

 

 

 

לכלכליסט נודע כי הממונה על השכר באוצר קובי בר נתן כתב ליו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד כי טרם קיבל מוועד עובדי תע"א התייחסות לדו"ח הביקורת בחברה הממשלתית מ־2018, שחשף כי 3,000 עובדים בחברה קיבלו דרגות שכר ממשלתיות של סמנכ"לים ומנכ"לים.

 

הממונה דרש מהנהלת תע"א להסדיר מיד את החריגה. בחברה ביקשו שנה לטפל בנושא, אך המגעים על כך לא התקדמו. הממונה הבהיר כי אם הוועד לא ישתף פעולה עם הבדיקה שמתקיים בנושא, הדבר עשוי להוביל להפחתות שכר כבר בחודשים הקרובים.

 

מימין: הממונה על השכר באוצר קובי בר נתן ויו"ר ועד עובדי תע"א יאיר כץ מימין: הממונה על השכר באוצר קובי בר נתן ויו"ר ועד עובדי תע"א יאיר כץ צילומים: עמית שאבי, עמית שעל

 

כפי שנחשף ב"כלכליסט", יו"ר ועד עובדי תע"א יאיר כץ הבהיר כי כל עוד לא תבוטל דרישת האוצר להחזרי כספים וכן כפיפות תע"א לרגולציית השכר הממשלתית, יתנגד הוועד להנפקת 25% ממניות החברה. בשבוע שעבר בוטלה ישיבה של ועדת השרים לענייני הפרטה שבה היתה אמורה להיות מובאת לאישור ההנפקה, לפי שווי של 12 מיליארד שקל לחברה. 3 מיליארד השקלים שאמורים להיכנס לקופת המדינה מההנפקה מיועדים לרכש של מערכת הביטחון. אתמול דנה הנהלת תע"א במתן מניות לעובדים כשהנפקה תתבצע.

 

מהממונה על השכר קובי בר נתן נמסר בתגובה: "בתע"א מתנהל מזה כשנתיים הליך שימוע קיבוצי לאיתור חריגות שכר לכאורה, בניגוד לחוק. בסיומו יוחלט כיצד יטופלו החריגות".

 

יאיר כץ, יו"ר ועד עובדי התעשייה האווירית, מסר בתגובה: "ארגון העובדים פועל  באופן אחראי ושקול בכל הקשור ביחסי העבודה ותנאי העסקה של עובדי החברה. רק בשנה האחרונה קידם הארגון בשיתוף הנהלת החברה שורה של הסכמים קיבוציים ביניהם  מתוך ראייה כוללת. "אנו מכירים אך איננו מקבלים את טענות האוצר בדבר חריגות השכר לכאורה ואף השבנו בטיעונים מנומקים לכל טענות הממונה. שיטת השכר בחברה קיבלה את אישורם של כלל הגורמים הבכירים באוצר ובהנהלת החברה לאורך השנים וזאת מתוך הכרה בצרכים והאופי הייחודי של החברה כחברה יצואנית, בטחונית ועסקית. ארגון העובדים מתכוון לייצג עמדה חדה וברורה מול הממונה על השכר, שלטעמנו אינו קשוב דיו לטענות שהעלינו. בימים אלו ממש, אנו מנסים לקדם מספר מהלכים יחד עם ההסתדרות על מנת ליישב סוגייה זו״.

 

 

x