$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

אבי גבאי חותך מסלקום את הלוביסטים ולא יישב בלשכה

מנכ"ל החברה החדש החליט להיפרד משני משרדי הלובי שהעסיקה, פוליסי והקבינט. לקראת קיצוץ מסיבי של מאות משרות בחברה גבאי יוותר על לשכת המנכ"ל המפוארת שאכלסו קודמיו לטובת משרד פשוט. שכרו יעמוד על 110 אלף שקל בחודש

גולן חזני ואביאור אבו 08:5229.01.20

מנכ"ל סלקום החדש אבי גבאי נכנס בשבוע שעבר לתפקידו וכבר קיבל החלטה משמעותית בכל הקשור ליחסי החברה עם הרגולטורים.

 

 

ל״כלכליסט״ נודע כי גבאי החליט להיפרד משני משרדי הלובי שמלווים את סלקום וכי החברה תפעל מעתה ללא לוביסטים. במקביל, החליט גבאי לוותר על הלשכה המפוארת ששימשה את קודמיו בתפקיד ניר שטרן.

 

משרדי הלובי שמלווים את סלקום בשנים האחרונות הם פוליסי של בוריס קרסני והקבינט של צח בורוביץ ויואל חסון.

מימין: הלוביסט בוריס קרסני ומנכ"ל סלקום אבי גבאי מימין: הלוביסט בוריס קרסני ומנכ"ל סלקום אבי גבאי צילומים: אוראל כהן, אלכס קולומויסקי

 

החלטתו של גבאי מעניינת דווקא על רקע העובדה שהוא חוזר למגזר העסקי אחרי הסיבוב שעשה בפוליטיקה ולאחר שראה את פעילות הלוביסטים מהצד של הפוליטיקאים. בעת שהיה בפוליטיקה, גבאי ביקר את התנהלות הפוליטיקאים והפקידים המושפעת רבות מלוביסטים ומבעלי עמדות כוח. סלקום, המצויה בתהליך התייעלות, היא חברה הנתונה לרגולציה כבדה ותלויה מאוד בהחלטות של משרד התקשורת וגופים רגולטוריים נוספים. ניתן להעריך כי גבאי מנסה בהחלטתו להביא להגברת האמון בין סלקום לבין הרגולטורים.

 

במקביל ביקש גבאי כי במקום לשכת המנכ"ל המפוארת יוקצה לו חדר צנוע באחת הקומות בבית סלקום בנתניה, בצמוד לחדריהם של עובדי החברה. לשכת המנכ"ל נמצאת בקומה השלישית בבית סלקום והיא משתרעת על למעלה מ־200 מ"ר. הלשכה כוללת דלפקי קבלה, עמדות מזכירות, חדר עוזר מנכ״ל, חדר דיונים ענק ואת חדר העבודה של המנכ״ל. ככל הנראה, בשל העובדה שסלקום צפויה לבצע מהלך של קיצוץ של מאות משרות, גבאי מבקש להראות דוגמה אישית של חיסכון וצמצום.

 

עם זאת, שכרו החודשי של גבאי יעמוד על 110 אלף שקל, צמוד למדד המחירים לצרכן. אתמול הודיעה סלקום על זימון אסיפת בעלי מניות על מנת לאשר את תנאי הכהונה וההעסקה ואת חבילת התגמול שלו, לאחר שזו אושרה על ידי הדירקטוריון וועדת התגמול של החברה.

 

שכרו של גבאי יהיה נמוך מזה של המנכ"ל הקודם ניר שטרן שעמד על 120 אלף שקל ומשכרו של גבאי עצמו בתקופתו כמנכ"ל בזק, שהיה 180 אלף שקל בחודש. לגבאי הוקצו חמש מנות של אופציות, בשווי ממוצע של כ־2.4 מיליון שקל כל אחת על פני חמש שנים, הטבה שיוכל ליהנות ממנה רק אם שווי החברה יעלה. ההוצאה שתרשום החברה בגין הקצאה זו היא כ־12 מיליון שקל.

 

בתמהיל השכר של גבאי יהיו יותר אופציות עתידיות ופחות שכר בסיס, מתוך העיקרון שעיקר התגמול יהיה צמוד להצלחה. כמו כן, בונוס יינתן על פי מדיניות התגמול של החברה, המבוססת על ביצועים. ב־2018 סלקום לא חילקה בונוס.

 

בהודעת סלקום נמסר: "ועדת התגמול והדירקטוריון קבעו כי חבילת התגמול עולה בקנה אחד עם הרציונל והאסטרטגיה שבבסיס המדיניות המפורטים במדיניות התגמול, וספציפית מייצרת תמריצים לקידום האסטרטגיה העסקית ויעדים ארוכי טווח של החברה, תוך הימנעות מסיכונים מיותרים.

 

"בתהליך האישור, ועדת התגמול והדירקטוריון סקרו ניתוח השוואתי שנערך על ידי מומחה עצמאי, שכלל בנצ'מרק של 18 חברות, לרבות חברות תקשורת וחברות בשווקים אחרים. המומחה קבע שחבילת התגמול המוצעת היא מתחת לטווח ביחס לקבוצת ההשוואה המפורט במדיניות התגמול של החברה".

x