$
בארץ

קושנר: לפי מה שאני יודע, ישראל לא תספח שטחים ביום ראשון

יועצו של טראמפ נשאל ב-CNN על האפשרות שישראל תפעל בישיבת הממשלה הקרובה להחיל ריבונות על בקעת הירדן ועל ההתנחלויות, והשיב: "אני לא חושב שזה יקרה". דוברו של נתניהו צייץ אמש "ריבונות על כל ההתיישבות ביום ראשון" - ומחק לאחר שעות בודדות

ynet 08:2529.01.20
ג'ארד קושנר, חתנו ויועצו של הנשיא האמריקני דונלד טראמפ, התייחס הלילה (בין שלישי לרביעי) בריאיון לרשת CNN לאפשרות שישראל תפעל בישיבת הממשלה הקרובה להחיל את ריבונותה על בקעת הירדן ועל ההתנחלויות ביהודה ושומרון ואמר: "אני לא חושב שזה יקרה. לפחות לא לפי מה שאני יודע".

 

קושנר הוסיף: "המציאות היא שישראל שם והיא לא הולכת לעזוב. אני לא מסתכל על העולם כפי שהיה ב-1967 אני מסתכל עליו כפי שהוא ב-2020". לדבריו, התוכנית שגובשה היא "עסקה מצוינת" - ואם הפלסטינים ידחו אותה "הם יפספסו הזדמנות נוספת, כמו שהם פספסו כל הזדמנות אחרת עד עכשיו".

 

ג'ארד קושנר ג'ארד קושנר צילום: Yahoo

  

בתוך כך, יונתן אוריך, דוברו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, צייץ בטוויטר בשעה 20:46: "ריבונות על כל ההתיישבות ביום ראשון". עם זאת, לאחר שעות בודדות - הציוץ נמחק.

 

אמש, לאחר ההכרזה על "עסקת המאה", אמר נתניהו כי: "החלת החוק הישראלי תיעשה בשתי פעימות - קודם אביא לאישור הממשלה בישיבה הקרובה החלטה להחיל את החוק הישראלי על בקעת הירדן וכל ההתנחלויות. לאחר עבודת מטה בישראל ובתיאום עם ארה"ב תובא לממשלה החלת החוק הישראלי על שטחים נוספים. זה ייקח קצת זמן. נבטל את הממשל הצבאי מעל חצי מיליון ישראלים בהתנחלויות בעקבות החלטת הממשלה".

  

עוד אמר כי: "אחרי החלת החוק הישראלי יוסרו כל ההגבלות על הבנייה ועל סוגיות נוספות שבעבר היו צריכים אישור אמריקני. רוב המאחזים הבלתי חוקיים הם באזורים שיישארו בידי ישראל. ישראל תמשיך לעד לשלוט ביטחונית בכל שטחי הגדה. לפלסטינים לא יהיה שדה תעופה. הם יקבלו רציף עבורם בנמלי אשדוד וחיפה. השליטה על כל מעברי הגבול תמשיך להיות בידי ישראל. ישראל מקבלת הכרה אמריקנית לשטחים נוספים בגדה כולל עתודות שטח לפיתוח התנחלויות. צה"ל ימשיך לשלוט בכל השטח כולל צירי גישה. אף אחד לא ייעקר מביתו. ההכרה האמריקנית מונעת סנקציות בינלאומיות נגד ישראל במידה של סיפוח".

 

דונלד טראמפ ובנימין נתניהו בהכרזה אתמול דונלד טראמפ ובנימין נתניהו בהכרזה אתמול צילום: AP

 

גורם מדיני הדגיש כי המונח המשפטי שיגיע לממשלה הוא לא סיפוח: "אין מדובר בסיפוח אלא בהחלת ריבונות כי זה לא שטח שהיה שייך למדינה אחרת. למשל רמת הגולן סופחה כי היא היתה שייכת למדינה. אין סיפוח ביהודה ושומרון ולכן מספיקה החלטת ממשלה". הגורם הדגיש כי "האפשרות לחילופי שטחים עם ואדי ערה עלתה בשיחות. אם תהיה הסכמה של הפלסטינים. יש עוד הרבה שאלות שצריכים לברר. ראש הממשלה עוד לא גיבש את עמדתו בנושא אך לא פוסל את זה".

  

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט נאם אמש בכינוס במכון למחקרי ביטחון לאומי INSS בתל אביב והתייחס לסוגיית הסיפוח כפי שהוצגה ב"עסקת המאה": "צריך לסייע לממשלה ליישם את מדיניותה, אך להקפיד על ריסון בממשלת מעבר. נראה מה הדחיפות של הנושא. נשמע ונחליט".

 

שגריר ארה"ב בישראל דייוויד פרידמן אמר אמש כי ישראל "רשאית לספח התנחלויות בכל עת". לפי תוכנית טראמפ, הפלסטינים ייהנו בעתיד משטחים בנגב ואילו ישראל תשמור על היישובים ביהודה ושומרון. פרידמן אמר לכתבים בבית הלבן כי "ישראל לא צריכה לחכות כלל עם סיפוח ההתנחלויות".

x