$
בארץ

הממשלה תכריע ביום ראשון על סיפוח כל ההתנחלויות וביטול הממשל הצבאי ביו"ש

לאחר ההכרזה על "עסקת המאה", בישראל לא מבזבזים זמן: ראש הממשלה הודיע כי הממשלה תחליט ביום ראשון להחיל את החוק הישראלי על בקעת הירדן וכל ההתנחלויות. לאחר עבודת מטה בישראל ובתיאום עם ארה"ב יאושר סיפוח שטחים נוספים. הממשל הצבאי ביו"ש יבוטל

ynet 20:5828.01.20

ביום ראשון תכריע הממשלה על החלת הריבונות על כל ההתנחלויות. כך הודיע הליכוד. לאחר ההכרזה על "עסקת המאה", אמר הערב (ג') נתניהו כי: "החלת החוק הישראלי תיעשה בשתי פעימות - קודם אביא לאישור הממשלה בישיבה הקרובה החלטה להחיל את החוק הישראלי על בקעת הירדן וכל ההתנחלויות. לאחר עבודת מטה בישראל ובתיאום עם ארה"ב תובא לממשלה החלת החוק הישראלי על שטחים נוספים. זה ייקח קצת זמן. נבטל את הממשל הצבאי מעל חצי מיליון ישראלים בהתנחלויות בעקבות החלטת הממשלה".

 

 

 

נתניהו הוסיף: "אחרי החלת החוק הישראלי יוסרו כל ההגבלות על הבניה ועל סוגיות נוספות שבעבר היו צריכים אישור אמריקני. רוב המאחזים הבלתי חוקיים הם באזורים שיישארו בידי ישראל. ישראל תמשיך לעד לשלוט ביטחונית בכל שטחי הגדה. לפלסטינים לא יהיה שדה תעופה. הם יקבלו רציף עבורם בנמלי אשדוד וחיפה. השליטה על כל מעברי הגבול תמשיך להיות בידי ישראל. ישראל מקבלת הכרה אמריקנית לשטחים נוספים בגדה כולל עתודות שטח לפיתוח התנחלויות. צה"ל ימשיך לשלוט בכל השטח כולל צירי גישה. אף אחד לא ייעקר מביתו. ההכרה האמריקנית מונעת סנקציות בינלאומיות נגד ישראל במידה של סיפוח".

 

טראמפ ונתניהו הערב טראמפ ונתניהו הערב צילום: AP

 

שגריר ארה"ב בישראל דייוויד פרידמן אמר הערב כי ישראל "רשאית לספח התנחלויות בכל עת". לפי תוכנית טראמפ, הפלסטינים ייהנו בעתיד משטחים בנגב ואילו ישראל תשמור על היישובים ביהודה ושומרון. פרידמן אמר לכתבים בבית הלבן כי "ישראל לא צריכה לחכות כלל עם סיפוח ההתנחלויות".

 

טראמפ הציג הערב את "עסקת המאה" - המשתרעת על-פני 180 עמודים - ובה המתווה שעליו אמור להתבסס המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים. תקופת הזמן שהוקצבה למגעים: ארבע שנים, שבמהלכן תקפיא ישראל את הבנייה בהתנחלויות. טראמפ אמר: "נשמור על רציפות טריטוריאלית של המדינה הפלסטינית כאשר יתנערו מטרור. זו הזדמנות היסטורית עבור הפלסטינים לזכות בעצמאות. "התגובה שלהם עד כמה הם רוצים מדינה. יחד ניצור שחר חדש למזרח התיכון". נתניהו הגיב: "יום היסטורי כמו במאי 1948".

 

טראמפ הוסיף: "היום ישראל נוקטת צעד גדול לעבר שלום. אנשים צעירים מצפים לעתיד טוב יותר. האויב המשותף הוא הקיצונים והטרוריסטים. פגשתי את ראש הממשלה בנימין נתניהו ואת בני גנץ - שרוצה להיות ראש ממשלה בישראל. שני המנהיגים הצטרפו להביע תמיכה במאמץ - מה שמוכיח שישראל רוצה שלום". עוד אמר הנשיא האמריקני: "לא נחזור לשפיכות דמים, לפיגועים בבתי הקפה והאוטובוסים". הוא ציין: "עשיתי הרבה למען ישראל - יצאתי מהסכם הגרעין הנורא, העברתי את השגרירות לירושלים והכרתי ברמת הגולן". עוד הדגיש: "הגיע הזמן שהעולם המוסלמי ישנו גישתו שבחר לתקוף את ישראל. הגיע הזמן שיקבלו אותה".

 

הנשיא הצהיר כי "המפה המתוכננת תכפיל את השטח הפלסטיני ותציע להם בירה במזרח ירושלים. לפלסטינים יש הזדמנות לקבל מדינה, אולי ההזדמנות האחרונה. תוך עשר שנים הם לא יצטרכו עזרה הומניטרית. במשך ארבע שנים הם יוכלו ללמוד את התכנית, לנהל מו"מ עם ישראל, לעמוד בתנאים ולקבל מדינה". הוא הודה לנציגים מהמדינות הערביות עומאן, בחריין ואיחוד האמירויות על הסיוע ועל כך ששלחו את השגרירים שלהן להשתתף בהצהרה, ואמר כי "השותפים של ארה"ב באיזור לא היו גדולים מעולם וכך ביחד נוכל להביא שחר חדש למזרח התיכון".

 

נתניהו השיב: "מערת המכפלה בחברון , בית אל, שילה. איזורים אלה היו במשך מאות שנים נטועים בנשמתם של יהודים. תודות לך שטחים אלה יוכרו על ידי ארה"ב כחלק מהמדינה היהודית. בגלל ההכרה ההיסטורית ובגלל שאני מאמין שהתכנית נותנת איזון נכון אני מוכן להיכנס למו"מ על בסיס התכנית". ראש הממשלה בירך את טראמפ: "אתה הידיד הטוב ביותר שהיה לישראל בבית הלבן. תוכניתך נותנת מענה לשורשי הסכסוך - הפלסטינים יצטרכו להכיר בישראל כמדינה יהודית. ישראל רוצה שלפלסטינים יהיה עתיד טוב יותר".

 

ראש הממשלה הוסיף: "אני מקווה שהפלסטינים יקבלו את התכנית שלך שעבדנו עליה כל כך קשה. מקווה שלא יחמיצו ההזדמנות ויפספסו תמיכה של 50 מיליארד דולר. אני יודע מה זה יכול לעשות לעתיד שלהם. אני מקווה שהם יבנו עם ישראל עתיד של שלום. אני יודע שיהיו התנגדויות אבל יש פתגם: אם לא עכשיו אימתי ואם לא אנחנו מי. תהיה בטוח שישראל לא תחמיץ את ההזדמנות".

x