$
בארץ

פרשנות

כחול לבן תצטרך לחפש נושא אחר לקמפיין במקום החסינות

נתניהו הצליח להסיט את תשומת הלב מהחסינות שלו ולמנוע את הדיונים בוועדת הכנסת שבה היה רוב נגד חסינות. הוא ינסה למקד את מערכת הבחירות בעניינים המדיניים ובאיראן ולא בכתב האישום. האם כחול לבן תצליח בחודש וקצת שנותרו לבחירות להמשיך עם הנושא הזה?

צבי זרחיה 10:4628.01.20

הודעתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו כי הוא מושך את בקשת החסינות, תאלץ את כחול לבן לחפש נושא אטרקטיבי אחר בקמפיין הבחירות, לאחר שכחול לבן נערכה לקמפיין חסינות.

 

בינתיים,  נתניהו הצליח להסיט את תשומת הלב מהחסינות שלו ולמנוע את הדיונים בוועדת הכנסת שבה היה רוב נגד חסינות. נתניהו, שיפגש הערב שוב עם הנשיא טראמפ, עשוי למנף את הרעיון להחיל ריבונות של ישראל על אזורים בשטחים, כמו למשל מעלה האדומים. נתניהו יסובב את מערכת הבחירות שתעסוק בעניינים המדיניים ובאיראן ולא בכתב האישום של נתניהו.

 

נתניהו טעה בכך שביקש חסינות מהכנסת, ואילו במשיכת בקשת החסינות המשיך נתניהו לצפצף על הנוהל הזה: לפני כשנה הוא הכריז שהוא לא יגיש חסינות - "מה פתאום?", אמר אז בראיון לקרן מרציאנו.

 

בנימין נתניהו ובני גנץ בנימין נתניהו ובני גנץ צילומים: אי פי איי

 

למרות הדברים הללו, הוא שינה את עמדתו, וב-2 ינואר 2020 הגיש נתניהו את בקשתו לחסינות. מאוחר יותר, עתר הליכוד לבג"ץ נגד פרסום חוות דעתו של היועץ המשפטי של הכנסת איל ינון המאפשרת הקמתה של ועדת כנסת לדיון בחסינות עוד לפני הבחירות. לאחר שבג"ץ לא קיבל את העתירה, לחצו בליכוד על יו"ר הכנסת ח"כ יולי אדלשטיין שלא לכנס את מליאת הכנסת לדיון בהקמת ועדת הכנסת. זאת ועוד, למרות שהזימונים למשתתפים בוועדת הכנסת כבר נשלחו בשבוע שעבר עורכי דינו לא הודיעו אם בכוונתם להופיע אליהם.

 

נתניהו יציג את עצמו כנרדף

 

משמעות ביטול הבקשה לחסינות היא שהיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדבליט יוכל להגיש את כתב האישום לבית המשפט. ההערכה במערכת הפוליטית היא שהמשפט יחל רק לאחר הבחירות. בקמפיין הבחירות נתניהו יציג את עצמו כנרדף בתקווה לקושש קולות נוספים בקלפי.

 

לאחר הבחירות, יוכל נתניהו, אם יהיה לו רוב של 61 מנדטים לחוקק נוסח משופר של "החוק הצרפתי" הקובע שלא יתנהל דיון בבית המשפט נגד ראש ממשלה מכהן. אם לא תהיה לו קואליציה, הוא יאלץ להופיע במשפטו בין אם יכהן כראש הממשלה או לא.

 

בינתיים, נתניהו עשה טעות נוספת, בזימונו של יריבו יו"ר כחול לבן בני גנץ לפגישה עם הנשיא טראמפ. נתניהו שביקש להזמין את גנץ בעצם שידרג את יו"ר האופוזיציה.

 

גנץ, נהג בחוכמה שלא נפל למלכודת שהוצבה בפניו: פגישה עם טראמפ יחד עם נתניהו. גנץ נפגש עם טראמפ לבדו והיה בכך רמז שארה"ב מכירה במעמדו

כמי שיכול באופציות מסויימות להרכיב את הממשלה הבאה.

 

ואולם, גנץ, יצטרך כאמור לחפש נושא אחר בבחירות. גנץ השיב לבקשת נתניהו למשיכת החסינות וצייץ "נתניהו הולך למשפט - חייבים להתקדם. בפני אזרחי ישראל ניצבת בחירה ברורה: ראש ממשלה שיעבוד עבורם או ראש ממשלה שעסוק בעצמו. אף אדם לא יכול לנהל מדינה ולנהל במקביל שלושה תיקים פליליים חמורים על שוחד, מרמה והפרת אמונים". השאלה היא האם בחודש וקצת שנותרו לבחירות ניתן יהיה להמשיך עם הנושא הזה.

x