$
בארץ

פרסום ראשון

הפטנט של משרד האוצר: כמה כסף יקבלו הישיבות ב-2020

ועדת החריגים של משרד האוצר החליטה כי הישיבות יקבלו תקציב המבוסס על 845 מיליון שקל בשנה. כדי לצמצם את הפגיעה בישיבות, סוכם כי בחודשים הקרובים גובה התקציב החודשי יהיה גבוה יחסית (כ-80 מיליון שקל בחודש) ובהמשך יהיה נמוך יותר (כ-60 מיליון שקל)

עמרי מילמן 17:2526.01.20

ועדת החריגים בחשב הכללי של משרד האוצר החליטה כי הישיבות יקבלו תקציב המבוסס על 845 מיליון שקל בשנה. כדי לצמצם את הפגיעה בישיבות ועל רקע הלחץ שהפעילו השרים החרדים על ראש הממשלה נתניהו, סוכם כי בחודשים הקרובים גובה התקציב החודשי יהיה גבוה יחסית (כ-80 מיליון שקל בחודש) ובהמשך יהיה נמוך יותר (כ-60 מיליון שקל).

 

 

 

בעוד שבסיס התקציב של הישיבות עמד בשנה שעברה על 940 מיליון שקל, התקציב בפועל הגיע ל-1.2 מיליארד שקל (בעקבות ההסכמים הקואליציוניים של המפלגות החרדיות עם נתניהו). מאחר שתקציב המדינה לשנת 2020 לא אושר, כל גופי הממשלה פועלים על פי תקציב המשכי המבוסס על תקציב של השנה שעברה. כאשר החשב הכללי יכול לחלק בכל חודש 1/12 מהתקציב של השנה שעברה בין המשרדים השונים לפי סדרי העדיפויות המשתנים, כאשר שכר וחוזים קיימים ישולמו ראשונים.

 

תלמידים חרדים (למצולמים אין קשר לידיעה) תלמידים חרדים (למצולמים אין קשר לידיעה) צילום: שאול גולן

 

בפועל התקציבים השוטפים של המשרדים, ובהם התמיכות עבור גופים חיצוניים נפגעים שכן לגביהם אין את אותה חובה לשלם. נוהל התמיכות מאפשר לחשב הכללי להעביר מקדמה של תמיכה של עד 70% מהתמיכה ששולמה בשנה שלפני כן (מקדמה על חשבון התקציב העתידי). על פי הסיכום של החשב הכללי, שהתעכב מספר ימים על ידי משרד המשפטים, התשלום בפועל יהיה גבוה יותר בחודשים הראשונים ויירד לאחר הבחירות (אז תוכל הממשלה לאשר תקציב ולהגדיל שוב את הקצבאות לחרדים).

 

רק לפני מספר ימים נחשף ב"כלכליסט" כי עמותות וארגונים אזרחיים פנו לאוצר בבקשה להעביר תמיכות בגובה של 700 מיליון שקל עליהן, לטענת אותם גופים, התחייבה הממשלה בשנה שעברה עבור השנה. גורמים באוצר הסבירו כי ההפחתה ההדרגתית (המטיבה) עם החרדים ניתנה בין היתר לאור כך שמדובר בפועל בתשלומים עליהם חיים המשפחות החרדיות, שבלאו הכי גדלו ביחס לשנה שעברה, כך שיש הגיון בפגיעה מתונה והדרגתית. מנגד, גם תמיכות אחרות, לגופי רווחה שונים יכולות להוות בסיס כלכלי למשפחות נזקקות, כאשר אלו טרם שולמו לפי פניות המגיעות לאוצר.

 

בשבוע שעבר פורסם ב"כלכליסט" כי בוטלה ישיבה של ראש הממשלה עם ראשי המפלגות החרדיות שדרשו להגדיל את תקציב הישיבות לשנת 2020 בכ-300 מיליון שקל. הגדלת תקציב הישיבות נעשית תמיד בחודש דצמבר שהוא החודש האחרון בשנת התקציב. בדצמבר שעבר לא בוצעה ההגדלה הזו.

 

בנוסף, בשבוע שעבר החליט ראש הממשלה, שר הביטחון ושר האוצר על תוספת של 2 מיליארד שקל למערכת הביטחון שתצטרך גם היא להגיע במסגרת התקציב ההמשכי על חשבון משרדים אחרים.

x